Milanović i Plenković postigli dogovor: Dobronić će biti novi šef Vrhovnog suda?

Radovan Dobronić
Foto: Fah

Kako zasad stvari stoje, izgledno je da bi saborski Odbor za pravosuđe petoricu kandidata za predsjednika Vrhovnog suda mogao saslušati sljedeći tjedan, najkasnije tjedan poslije, a neimenovani izvori Jutarnjem su potvrdili da se čini kako su predsjednik Zoran Milanović i premijer Andrej Plenković postigli dogovor da novi predsjednik bude sudac Radovan Dobronić, iako i oko toga treba biti oprezan, piše Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zadnji put kad je predsjednik predlagao Zlatu Đurđević, HDZ je otvoreno davao do znanja da ona neće proći, a ovaj put takva retorika izostaje. Ipak, političke tenzije takve su da je na relaciji predsjednik – premijer dovoljno nekoliko pogrešnih rečenica pa da se taj dogovor raspadne”, rekao je Jutarnjem jučer jedan dobro upućen izvor.

Poznat po presudi bankama zbog ‘švicarca’

Sudac Trgovačkog suda, poznat po presudi protiv osam banaka zbog kredita što su ih davale uz valutnu klauzulu u švicarskim francima, prvi je koji se prijavio na javni poziv za predsjednika Vrhovnog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U srpnju 2013. prihvatio tužbu udruge Potrošač protiv Zagrebačke, Privredne, Erste, Raiffeisen banke, Hypo Alpe-Adria banke, OTP, Splitske i Sberbanke, a zato što su kršile Zakon o zaštiti potrošača na način da prilikom sklapanja kredita nisu informirale građane o mogućim rizicima valutne klauzule u švicarskim francima, kao i što su nezakonito mijenjale visinu kamatnih stopa u skladu sa svojim internim aktima, u što su potrošači također bili slabo upućeni.

Banke se, naravno, nisu pomirile s tom prvostupanjskom presudom, žalile su se višim sudskim instancama, a u veljači je ove godine Ustavni sud odbacio njihovu ustavnu tužbu.

U svakom slučaju, tko god bude izabran, prije toga će morati proći saslušanje pred Odborom za pravosuđe čiji će članovi o kandidatima na kraju izreći svoje mišljenje, ali kako je riječ o formalnosti koja na odabir predsjednika suda zapravo nema utjecaj. Saborski zastupnici imaju pravo sudjelovati na sjednici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, na posljednjem saslušanju to je pravo iskoristila Karolina Vidović Krišto koja je kandidate, posebno Đurđević, ispitivala o JNA, izjavama bivšeg predsjednika Ive Josipovića te lex Perković, a sjednica je zbog toga trajala pet sati, od čega je Đurđević govorila dva i pol sata.

Predsjednik Odbora za pravosuđe Mišel Jakšić kazao je kako će u ponedjeljak kontaktirati HDZ-ovca Radislava Katičića te ga zamoliti da predloži neki termin za sjednicu potkraj sljedećeg tjedna, odnosno početkom onoga tjedna iza, a kaže kako zasad nema najava da će na sjednicu doći saborski zastupnici.

“Procedura je takva da se svaki kandidat prvo predstavlja prezentacijom koja nije ograničena ni vremenski ni sadržajno, a nakon toga članovi odbora te vanjski članovi i saborski zastupnici imaju pravo ispitivati kandidate”, izjavio je Jakšić, najavivši da će kandidate, među ostalim, ispitivati o njihovim prijedlozima kako skratiti predugačke sudske postupke, ali i treba li u domaće pravosuđe kopirati američki princip brzog rješavanja velikih sudskih postupaka, umjesto da se oni protežu godinama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema propisima, natječaj za predsjednika Vrhovnog suda raspisuje DSV, potom prijave dostavlja Uredu predsjednika, a on zatim traži mišljenje od opće sjednice Vrhovnog suda i Sabora, dok je mišljenje Odbora za pravosuđe neobvezujuće.

Konačna odluka bit će donesena u Saboru – ako bude potrebno, i na izvanrednoj sjednici. Jandroković je najavio kako nije nemoguće da se početkom 9. mjeseca održi sjednica Hrvatskog sabora. U tom slučaju saborski će zastupnici zbog izbora čelnika Vrhovnog suda morati skratiti dvomjesečnu ljetnu stanku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.