Usprkos zabrani Ustavnog suda predsjednik Zoran Milanović i dalje aktivno sudjeluje u predizbornoj kampanji. Iz svih oružja “napada” premijera Andreja Plenkovića i njegov HDZ optužujući ga za korupciju, zarobljavanje i nepoštivanje institucija. Iako oštrica njegove kritike često pogađa pravu metu, Milanović kao da zaboravlja da su i mnogi njegovi ministri također morali otići zbog sumnje u korupciju te da je upravo on taj koji nerijetko ne poštuje institucije države čiji je predsjednik.
>Ćirilične ploče: Kako je Milanović vrijeđao branitelje koji su mu se usprotivili
Predsjednik Zoran Milanović 15. je ožujka izazvao nezapamćen potres na hrvatskoj političkoj sceni. Njegova objava premijerske kandidature ispred SDP-ove koalicije izazvala je medijsku histeriju usporedivu jedino s Ivom Sanaderom i njegovim naprasnim odlaskom s premijerske pozicije 2009. godine. Milanovićev prvotni plan da kao nestranački kandidat predvodi SDP-ovu koaliciju u prvoj izbornoj jedinici i izravno se sučeli s Andrejem Plenkovićem spriječio je svojom zabranom Ustavni sud.
Uz to, Ustavni je sud Milanovića upozorio da se, zbog predsjedničke funkcije koju i dalje obnaša, ne smije aktivno uključivati u kampanju (pojavljivanje na skupovima, predizborne debate, davanje predizbornih izjava…). Milanović je najavio da odluku Ustavnog suda neće poštovati na što nas svakodnevno svojim izjavama i podsjeća. Iako mu je propao prvotni naum, Milanović i dalje ostaje premijerski kandidat koalicije “Rijeke pravde”. On bi, prema planu, nakon možebitne pobjede lijeve koalicije trebao predsjedničku funkciju zamijeniti onom premijerskom.
>Predsjednik Milanović postupke pravne države tumači kao državni udar
Milanović i njegovi ljudi: Saucha, Holy, Zlatar Violić…
Tomislav Saucha
Tomislav Saucha prije 15-ak godina glasio je za jednog od najperspektivnijih mladih SDP-ovaca. Brzo se uspinjao na stranačkoj ljestvici obnašajući odgovorne funkcije u stranačkoj mladeži i gradskoj organizaciji. Po dolasku Kukuriku koalicije na vlast Saucha je postavljen za predstojnika Ureda predsjednika tadašnje Vlade Zorana Milanovića.
On je bio Milanovićev osobni izbor i čovjek od njegovog najvećeg povjerenja. Milanovićevo veliko povjerenje Saucha je očito izigrao jer se ispostavilo da je zajedno s tajnicom u Vladi Sandrom Zeljko izvukao preko 590 tisuća kuna na fiktivnim putovanjima savjetnika predsjednika Vlade.
Saucha je za svoja nedjela pravomoćno osuđen na tri, a Zeljko na četiri i pol godine zatvora. Sauchi nije pomoglo ni oportunističko mijenjanje političkih strana i priklanjanje HDZ-u. Naime, Sauchin glas u Saboru 2017. godine bio je ključan u spašavanju od opoziva HDZ-ovog ministra financija Zdravka Marića.
>Afera Dnevnice: Tomislav Saucha i Sandra Zeljko proglašeni krivima
Mirela Holy
Hrvatsku bije glas države gdje se u javnim tvrtkama i institucijama ni “čistačice ne mogu zaposliti bez amenovanja politike”. Takvom načinu funkcioniranja nam je posvjedočila i Mirela Holy, ministrica zaštite okoliša u Milanovićevoj vladi. Ona je e-mailom poslanom direktoru HŽ Holdinga nastojala zaštiti suprugu svog stranačkog kolege i urgirati za njezin premještaj na drugo radno mjesto. Kad je u javnosti otkriven sporni e-mail Holy je podnijela ostavku.
Andrea Zlatar Violić
Ministrica kulture u vladi kojoj je na čelu bio Milanović Andrea Zlatar Violić sumnjičila se da je od ožujka 2012. do ožujka 2015. poslovnu karticu koristila u privatne svrhe. Time je državni proračun oštetila za 99 485 kuna. Zbog otkrivanja afere Zlatar Violić je podnijela ostavku, a sudski postupak protiv nje još je u tijeku.
Njen nasljednik na ministarskoj funkciji Berislav Šipuš zbog istog je kaznenog djela i počinjene štete od 64 000 kn nepravomoćno osuđen na godinu dana zatvora.
Anka Mrak Taritaš
Anka Mrak Taritaš ostat će zapamćena po aferi prilikom obnove Gunje, posebno po nabavi četki za WC po cijeni od 280 kn.
Na svakom obnovljenom kvadratu u Gunji “pojavljuje se razlika od 5810 kuna za što je odgovorna isključivo bivša ministrica Mrak Taritaš jer ona je ta koja je sve držala pod kontrolom i o svemu je odlučivala”, upozorio je Hrvoje Lucić, načelnik Gunje.
Redakcija Bujice na uvid je dobila dokumente iz kojih je vidljivo da je Policijski Uskok ozbiljno istraživao izgradnju tijekom obnove u Gunji po 1700 eura za kvadrat i četke za WC od 280 kuna.
Tihomir Jakovina
Prvi ministar u SDP-ovoj Vladi kojoj je na čelu bio Zoran Milanović, kojega je kaznilo Povjerenstvo za utvrđivanje sukoba interesa i to s 10 tisuća kuna, bio je Tihomir Jakovina (SDP), ali tu se nije zaustavio, već je stvarao aferu za aferom koje do danas nisu razriješene, niti se DORH-u s tim aferama žuri.
Nekadašnji SDP-ov ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina je došao u središte pozornosti 2016. godine kada je Europska komisija blokirala poticaje zbog sumnje da se radilo o mogućem pogodovanju i nepravilnostima tijekom njegovog mandata. Blokiranih je bilo čak 1,23 milijarde kuna.
Mostov zastupnik Miro Bulj početkom travnja 2017. tijekom izbijanja afere s Agrokorom upozorio je da su za SDP-ova ministra poljoprivrede Jakovine dvije milijarde kuna potrebnih OPG-ovima otišle Todoriću.
Podsjetimo i na aferu u kojima je nekadašnji ministar obećao milijunske iznose direktorima Hrvatskih šuma.
>Smerdel: Ustav nije priručnik, Milanović mora službeno podnijeti ostavku
Nepoštovanje institucija i državnih praznika
Ustavni sud
Nekoliko dana nakon Milanovićeve najave ulaska u parlamentarnu utakmicu reagirao je Ustavni sud. Oni su objavili da Zoran Milanović ne može biti kandidat na parlamentarnim izborima na listi bilo koje stranke dok je predsjednik države. Ako to želi, mora dati ostavku na mjestu predsjednika RH. Od 11 sudaca, 9 je glasalo za ovu odluku. Suci Andrej Abramović i sutkinja Ingrid Antičević Marinović bili su protiv.
Predsjednik ne smije sudjelovati u političkim aktivnostima nijedne političke stranke. Ne može biti kandidat na listi za izbor zastupnika ili isticani kandidat za premijera.
“PRH je nestranačka osoba i dok obavlja tu dužnost ne smije sudjelovati u političkim aktivnostima niti jedne stranke što isključuje mogućnost da PRH bude kandidat na listi za izbor zastupnika ili istican kao premijerski kandidat”, naveo je Šeparović.
Milanović je odluku Ustavnog suda komentirao u svom stilu, jasno dajući do znanja da ju neće poštivati.
“Prezirem ta upozorenja. Ne mogu mi ništa. Krše Ustav i predstavljaju smrtnu opasnost za hrvatsku demokraciju. Neću poštivati odluku i radit ću ono što mi nalaže savjest. Kitarović je kao Mila Gera išla okolo po skupovima kad je već bila predsjednica. I jel to u redu? Je. Ustav ne priječi. Ne može biti obrazloženje da je to duh ustava. Svetinja za sve nas u liberalnoj demokraciji je – ono što nije zabranjeno je dopušteno. Ja sam građanin”, rekao je Milanović.
>Rijeke pravde spale na šest potočića: Ni Možemo neće u koaliciju sa SDP-om
Dan državnosti
Osim što ne poštuje odluke Ustavnog suda, u čijem je izboru sudaca nota bene i sam sudjelovao, Milanović ne poštuje ni državne praznike RH. Na njegovom udaru svake se godine nalazi Dan državnosti koji se obilježava 30. svibnja. Za njega je to HDZ-ova “privatna prćija” u kojoj ne želi sudjelovati. Iako obnaša funkciju predsjednika RH Milanović povodom Dana državnosti odbija sudjelovati u službenim državnim protokolima i obilježavanjima.
“Ovo nije nikakav hrvatski praznik. Ovo je praznik koji je bio spomendan Sabora 20 godina. Prvih deset godina je podvaljen taj Dan državnosti, koji je promijenjen 2001. godine. Usvojen je novi Dan državnosti, 25.6., koji nije savršen, ali to je datum hrvatskog referenduma o izlasku iz Jugoslavije”, rekao je Milanović te nastavio:
“Po čemu je to Dan državnosti? Hrvatska država je starija od toga.”, rekao je Milanović. Napomenuo je da ni 25.6. koji se slavio 20 godina, nije baš idealan datum, ako će se govoriti o državnosti. Neovisnost, kao perfektnu fazu državnosti, ostvarili smo 8. 10. 1991. i to smo slavili kao Dan neovisnosti, a Plenković je to ukinuo da bi se dokazao kao ljuti Hrvatina”.
“To je privatna prćija. Netko mu je to prije četiri godine prišapnuo i sada zlostavlja cijelu hrvatsku javnosti i mene i vas. I nakon četiri godine pitate me zašto sam ovdje, među bodulima, gdje sam odrastao, nego nisam s pozerima i pozerima i šminkerima u HNK na koncertu. Kako originalno. To nije Dan državnosti”, ponovio je Milanović.