Milardović: Afganistan je u posljednjih 150 godina najveći izvoznik prisilnih migranata

milardović
Foto: snimka zaslona

– Države koje se ne mogu konstituirati kao funkcionalne, stabilne, koje su razorene potiču prisilne migracije, upozorio je Anđelko Milardović gostujući na HRT-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Tko su talibani, što žele i kolika je Bidenova odgovornost za njihovo preuzimanje Afganistana?

Afganistan je ponovno pao u ruke talibana, hrvatska je vojska tamo godinama sudjelovala u sklopu NATO-ove misije održanja mira i izgradnje države, a Europa sada strahuje od novog migrantskog vala. Američki ratni izvjestitelj Carmen Gentile, koji je ukupno proveo tri godine u Afganistanu, smatra kako Amerika nije imala šanse uspjeti nametnuti zapadnu demokraciju.

Gost emisije Dobro jutro, Hrvatska američki ratni izvjestitelj Carmen Gentile, koji je više puta boravio u Afganistanu gdje je i ranjen, te je napisao knjigu o tome, rekao je kako je sutra je godišnjica kada je 2010. radio zajedno s američki snagama u Kunaru na granici s Pakistanom kojim su dominirali talibani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Hodao sam po jednom selu s američkim i afganistanskim snagama, razgovarao sam s nekim mladim ljudima i snimao ih. Čuo sam neko zujanje iza sebe, okrenuo se i vidio čovjeka koji je opalio s 30-ak metara u mene i pogodio me u lice. Oslijepilo me, slomilo mi je kosti, nisam poginuo i evakuiran sam u vojnu bazu u Afganistanu gdje sam imao nekoliko operacija. Potom sam prebačen u SAD gdje sam imao plastične operacije i nakon osam mjeseci oporavka vratio sam se u Afganistan i nastavio sa svojim radom kao izvjestitelj, opisao je Gentile svoje ranjavanje, prenosi HRT.

Uz prekide, u Afganistanu je bio od 2005. do 2013. godine. Ukupno je tamo proveo oko 3 godine.

– Bio sam s američkim vojnicima i pisao sam o tome kako rat utječe na civile. Priča Afganistanaca mi je vrlo bliska, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatra da nije bilo nikakvih indicija da će se Afganistanci prilagoditi zapadnom stilu demokracije. To u Afganistanu nema smisla, to nije država, to je mjesto gdje prestaju granice i postoje plemena, klanovi, različiti interesi, nema zajedničkih projekata i planova.

– Afganistanska vlada čak i u najboljem razdoblju nije dopirala dalje od Kabula. To nikad nije moglo uspjeti. Američka vojska godinama je govorila sve se dobro odvija, to će uspjeti, ali ja sam tada znao da je to glupost, rekao je Gentile.

Hassan Haidar Diab, novinar i analitičar Večernjeg lista, rekao je kako je od početka bilo jasno da Amerikanci uspjeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Ne možeš doći u veliku zemlju i biti u gradovima. Teroristi su se trebali očistiti svugdje. Talibani su ojačali i svaki dan imali su sve više zemlje, rekao je Diab te spomenuo kako Amerikanci nisu uspjeli niti u Iraku, a potom ušli u još veću zemlju.

Smatra da su sadašnji talibani isti kao i oni prije ulaska Amerikanaca u Afganistan 2000. godine te da kada više ne budu u fokusu sve će se vratiti na staro.

Profesor Anđelko Milardović iz Instituta za migracije i narodnosti rekao je kako Amerikanci nisu uspjeli u projektu nove afganistanske države jer se to već pokazala povijest. Poraz bio neminovan jer je svaki imperij ili sila koja je došla sa strane i koja je pokušavala uređivati odnose u Afganistanu u posljednjih 150 godina kapitulirala.

– Mislim tu na Britansko carstvo koje nije pobijedilo. Onda je nastupila samostalnost Afganistana, pa su došlu Sovjeti pa je njihov projekt propao. Potom su došli Amerikanci i zapad te je i njihov projekt propao i doživio poraz zbog geopolitičke priče, zbog geofizičkog prostora, zbog odnosa unutar samog Afganistana koji je disfunkcionalna država, rekao je Milardović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazao je kako je pročitao da je Afganistan u posljednjih 150 godina najvećih izvoznih prisilnih migranata.

– Države koje se ne mogu konstituirati kao funkcionalne, stabilne, koje su razorene potiču prisilne migracije, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.