Milas Klarić zabrinuta za svoj položaj? – apelira da Vlada što žurnije uputi u proceduru novi prijedlog zakona o Pravobranitelju za djecu

Foto: fah

Pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić uputila je dopis predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću u kojem apelira da Vlada što žurnije uputi u zakonodavnu proceduru novi Prijedlog zakona o Pravobranitelju za djecu kako ne bi bilo dovedeno u pitanje daljnje neometano funkcioniranje te institucije, s obzirom da je Ustavni sud ukinuo taj zakon zbog njegove formalne nesuglasnosti s Ustavom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Ustavni sud ukinuo Zakon o pravobraniteljici za djecu

Odluku Ustavnog suda Milas Klarić smatra sadržajno ispravnom, pri čemu važnim smatra to što se, kako ističe u ponedjeljak u priopćenju, njome potvrđuje da je Zakon o pravobranitelju za djecu organski zakon te se time ujedno ističe i važnost same institucije Pravobranitelja za djecu.

> Pravobranitelji u Hrvatskoj – brane li nečija prava ili lobiraju za nečije interese?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Ivo Džeba: Prvobraniteljica za djecu bi nadbiskupu Barišiću zabranila poučavati nauk Katoličke Crkve

Odluka, dodaje, ne dovodi u pitanje neovisnost i samostalnost institucije Pravobranitelja za djecu kojom se osigurava dostignuta razina zaštite prava djece. Također, u obrazloženju odluke su i Institucija Pravobranitelja za djecu, a i institucije ostalih posebnih pravobranitelja, stavljene u ravnopravan položaj s institucijom Pučkoga pravobranitelja.

> Udruga U ime obitelji sudjeluje u izradi novog Obiteljskog zakona, pravobraniteljica za djecu odbila sudjelovati

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S tim u vezi, pravobraniteljica upozorava na sadašnju neusklađenost Zakona o pravobranitelju za djecu, kao i zakona o drugim posebnim pravobraniteljima, sa zakonom o pučkome pravobranitelju, u dijelu u kojem se reguliraju razlozi za razrješenje posebnih pravobranitelja.

> Pravobraniteljici za djecu Milas Klarić smetaju vjerski sadržaji u školama i ‘diskriminirajući sadržaji’ u udžbenicima za vjeronauk

Radi usklađivanja sa Zakonom o pučkom pravobranitelju, predlaže izmjenu propisa na način da neprihvaćanje izvješća posebnih pravobranitelja u Hrvatskome saboru ne bude razlog za razrješenje pravobranitelja i njihovih zamjenika. “To je osobito važno radi očuvanja neovisnosti i samostalnosti institucija svih posebnih pravobranitelja”, poručuje u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ističući da je za odluku Ustavnog suda od 7. ožujka doznala iz medija, napominje da je o tome izvijestila i predsjednika Hrvatskoga sabora Božu Petrova.

> Sabor: Nije prihvaćeno izvješće Milas Klarić, imenovane od Kukuriku koalicije, koja je povukla sve primjedbe na Obiteljski zakon!

Podsjetimo, pravobraniteljica Milas Klarić nije se slagala s odlukom Ustavnog suda o Obiteljskom zakonu, problematizirala je što svake godine podnosi izvješće o svom radu Saboru, dovevši to u korelaciju sa svojom nezavisnošću, napala je nadbiskupa Barišića jer je pozvao vjernike krstiti svoju djecu, smetao joj je vjeronauk u školama i ‘diskriminirajući sadržaj’ u udžbenicima iz vjeronauka, smetao joj je i posjet učenika hrvatskim braniteljima koji prosvjeduju ispred Ministarstva branitelja.

Ivana Milas Klarić pravobraniteljicom je postala uz protivljenje mnogih i veliku saborsku raspravu. Kad je stupila na dužnost, povukla je sve 83 primjedbe prošle pravobraniteljice za djecu na Obiteljski zakon. Ona je i sama bila dio skupine koja je pisala zakon, pa se opravdano može govoriti o klasičnom sukobu interesa, a ne o brizi za poboljšanje zakona. Teško da se povlačenje baš sve 83 primjedbe svoje prethodnice, i to u zakonu kojeg je kasnije Ustavni sud stavio potpuno izvan snage, može nazvati brigom za one čiji će se životi regulirati prema njemu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> HDZ prozvao pravobraniteljicu Milas Klarić zbog Obiteljskog zakona i političke pristranosti

> Milas Klarić: Novi Obiteljski zakon nas vraća stoljećima unazad, a Ustavni sud nije imao ovlasti suspendirati cijeli zakon

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.