Miljenić: U slučaju Ademi napravio sam sve što je trebalo

Ministar pravosuđa Orsat Miljenić izjavio je da se u vrijeme dok je on bio predstojnik vladina ureda za suradnju s međunarodnim kaznenim sudovima od 2000. do 2002. nikakvi dokumenti nisu skrivali te da su svi bili dostavljani i obrani i tužiteljstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Miljenić je to kazao upitan da komentira tužbu generala Rahima Ademija koji od države potražuje milijun kuna odštete, uz tvrdnju da je zbog zločina u Medačkom džepu bio u pritvoru međunarodnog suda jer je država u Haag selektivno slala samo one dokumente koji mu nisu išli u prilog.

“Ja sam tada napravio sve što je trebalo. Ako razgovarate s njim (Ademijem) sigurno će vam reći da se to što on tvrdi ne odnosi na razdoblje kada sam ja bio predstojnik ureda, a drugo ne mogu komentirati”, kazao je Miljenić novinarima u Hrvatskom saboru.

“Ono što mogu generalno reći, ne ulazeći u predmet, taj, ali ni jedan drugi, je da treba uvijek vidjeti postoji li mogućnost nagodbe, da li se može dogovoriti, jer gdje god se može treba izbjeći sudski spor. Sigurno u vrijeme dok sam ja bio predstojnik ureda postupalo se jasno, transparentno, prema svima jednako. Nikakvi dokumenti se skrivali nisu, svi su bili dostavljani i obrani i tužiteljstvu jer su bila takva pravila”, dodao je Miljenić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tužbu nisam vidio, ne znam da postoji i ne mogu je komentirati”, rekao je Miljenić novinarima pred sjednicu saborskog Odbora za pravosuđe.

Odvjetnica Jadranka Sloković potvrdila je da Ademi od države milijun kuna odštete zbog sedam mjeseci provedenih u haškom pritvoru pod sumnjom da je počinio ratni zločin u akciji Medački džep, za što je u konačnici oslobođen. No, dodala je da do sada u tom slučaju nije zakazano niti jedno ročište, iako je tužba podnesena prije gotovo dvije godine.

Ademi je uvjeren da zbog Medačkog džepa, slučaja koji je međunarodni sud naknadno prepustio hrvatskom pravosuđu , ne bi ni bio u pritvoru da država, odnosno službe koje su se time bavile, nisu selektivno birale dokumente koje su slali u Haag.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.