Ministar Bošnjaković hrvatskim ribarima: Dostavljene kazne vratit ćemo u Sloveniju

Foto: fah

Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković otkrio je na koji način će pomoći hrvatskim ribarima u obrani od dostavljenih kazna od slovenske policije. Naime, plan je da se kazne neće dostavljati hrvatskim ribarima, nego će ih se vraćati u Sloveniju. Za Jutarnji list je više rekao o novim zakonima, sucima, aktualnim slovensko-hrvatskim pitanjem. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar Bošnjaković je objasnio zašto je odbacio prijedlog Mosta da razgovori s kandidatima za suce budu javni; “Prvi s liste ići će na intervju, a svi kandidati koji dolaze nakon njega mogu slušati razgovor, vidjeti kakva se pitanja postavljaju, kako članovi DSV-a reagiraju na pojedine odgovore, što ih se više, a što manje dojmi. Javni intervjui mogu dati prednost pojedinim kandidatima, što nije u redu. Ne želimo skrivati postupak, zalažemo se za što veću transparentnost. Razmotrit ćemo postoje li mogućnosti da se razgovori snime i eventualno objave nakon što se sa svima obavi razgovor”.

Bošnjaković je u Hrvatskoj obišao predsjednike sudova i državnih odvjetništva i pitao ih imaju li problem da se objave imovinske kartice, a nitko nije bio protiv.

“Objava njihovih imovinskih kartica dobra je prilika da se pozitivno utječe na takvu percepciju i pokaže da nitko nema razloga bilo što skrivati. Naravno da se mora voditi briga o anonimizaciji osobnih podataka i onih koji bi nekome mogli poslužiti za bilo kakav oblik pritiska na suce. Iz imovinskih kartica moći će se vidjeti koliko tko od sudaca zarađuje sa strane i njihov angažman izvan suda staviti u korelaciju sa zaostacima. Zarade sa strane nisu problem. One su moguće, ali moraju biti legalne i prijavljene. Obveze sa strane ne smiju kolidirati s redovnim radnim obavezama”, rekao je ministar za Jutarnji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stanjem u pravosuđu ministar je nezadovoljan zbog velikog broja neriješenih predmeta; sve ide presporo. Osim nedovoljne brzine i neefikasnosti, oprema je, rekao je ministar, na sudovima zastarjela i nedostatna.

Slovenija i kazne hrvatskim ribarima

Hrvatski ribari koji uplovljavaju u dio Piranskog zaljeva bit će zaštićeni od hrvatske Vlade. Iz Vlade kažu da se ne može jednostrano provesti arbitražna presuda, već je za to potrebna suradnja dviju država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne može jedna država donositi odluke o prekršajima na teritoriju koji nije njezin. Takva ćemo rješenja smatrati pravno ništetna. Ribari su primljeni u Ministarstvu poljoprivrede, gdje su im ministar Tolušić i naš državni tajnik izložili situaciju, i oni su otišli zadovoljni. Vidjet ćemo kako će ići najavljena kažnjavanja. Dostava bi trebala ići preko Ministarstva pravosuđa, a mi nećemo obavljati dostavu rješenja koja su pravno ništetna. Takva ćemo rješenja vraćati”, najavio je ministar Bošnjaković i spomenuo mogućnost pobijanja slovenskih kazni na Europskom sudu u Luksembourgu – prof. Ivan Miloš je predlažio da Sloveniju prijavimo Vijeću sigurnosti UN-a i Sudu za pravo mora u Hamburgu.

No, za takve poteze, ministar Bošnjaković kaže, nema potrebe jer se u razgovoru sa Slovenijom mogu naći rješenja.

Novi Zakon o kaznenom postupku

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar pravosuđa rekao je da su svi svjesni da su kazneni predmeti često vrlo složeni, uvijek su potrebna brojna vještačenja i dopune, pa nitko nije zadovoljan. Donesena je odluka da se napiše novi Zakon o kaznenom postupku koji bi bio efikasniji, te bi svim sudionicima osigurao jednakost u postupku.

“Trebamo intenzivnije raditi na edukacijama, raspraviti otvorena pitanja, a osobito je važna implementacija novih tehnologija. E-komunikacija između suda i stranaka koju smo uveli na trgovačkom sudu u Bjelovaru pokazala se jako dobrom i tu ćemo praksu proširiti na druge sudove. Nema razloga da sud odvjetnicima ne dostavlja obavijesti elektroničkom poštom i da se oni tako ne obraćaju sudu. Time se štedi vrijeme i onemogućuju se manipulacije s preuzimanjem obavijesti. Na sudove se uvode uređaji speech to text, što će izostaviti diktiranja u zapisnik na sudskim raspravama”, najavio je Bošnjaković.

Osvrnuo se i na regionalnu suradnju na temu ratnih zločina i dodao da je da su prije šest, sedam godina sa Srbijom razmjenjivali popise osoba protiv kojih se vode istrage.

“Bili smo vrlo korektni i dostavili sve podatke, a s druge strane nismo dobili ništa ili smo dobili vrlo malo. Valja spomenuti i da je Srbija u pregovorima za ulazak u EU, a mi smo članica EU. Pozicije nam nisu jednake. Mi smo pokazali da smo dosegnuli određene standarde, pa i po procesuiranju ratnih zločina, a Srbija to tek treba dokazati. Uostalom, i mi smo jedna od zemalja koja o tome daje ocjenu”, rekao je i dodao da vjeruje kako će Srbija u procesu pregovora pokazati rezultate na tu temu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se pak BiH tiče, tamo je situacija složenija, jer imaju dva zakona. No kako ministar kaže, s njima treba sjesti i razgovarati.

“Jedan zakon poznaje zapovjednu odgovornost, drugi ne poznaje. Sude po jednom i drugom i kod njih postoji selektivnost u pristupu slučajevima”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.