Ministar rada Čorić: Stručno osposobljavanje bit će za one do 30 godina, a za starije pripremamo druge mjere

foto HINA

SDP-ov Mirando Mrsić kritizirao je u četvrtak poslijepodne u Hrvatskom saboru proširivanje mjere stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa (SOR) na nezaposlene mlade ljude sa završenom četverogodišnjom srednjom školom, ustvrdivši da će blagajnice u trgovačkim centrima zamijeniti mladi za 2.620 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Blagajnice će zamijeniti mladi za 2.620 kuna” ustvrdio je Mrsić u ime Kluba SDP-a u raspravi o prijedlogu izmjena Zakona o poticanju zapošljavanja.

“Proširivanje na trogodišnje i četverogodišnje srednjoškolce isporučit ćete mlade ljude trgovačkim lancima koji će ih moći legalno iskorištavati bez kontrole”, dodao je.

Promjenama zakona predlaže se da se SOR ograniči na dobnu skupnu do 30 godina, a njezin obuhvat proširi, osim na nezaposlene s fakultetskom diplomom, i na nezaposlene sa završenim srednjoškolskim obrazovanjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar rada i mirovinskog sustava Tomislav Ćorić odgovorio je da je na Zavodu za zapošljavanje preko 20 tisuća osoba sa završenom četverogodišnjim obrazovanjem ispod 30 godina starosti i da se o njima mora voditi briga.

“Moramo misliti na te ljude, omogućiti im da kroz praksu steknu određene kompetencije i uđu na tržište rada”, kazao je Ćorić.

Naglasio je da su dugotrajno nezaposleni te nezaposleni nižeg obrazovnog stupnja glavne ciljane skupine na koje je usmjereno redefiniranje mjera aktivne politike zapošljavanja  te da je cilj učiniti mjere fleksibilnijima i efikasnijima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na Mrsićevu kritiku da je diskriminatorno što SOR-om nisu obuhvaćene osobe starije od 30 godina, Ćorić odgovorio da će stariji od 30 godina biti obuhvaćeni drugim mjerama, a na prozivke da nije poštovao socijalni dijalog, kazao da je javna rasprava trajala 15 dana.

“Poštivanje socijalnog dijaloga iz vaše perspektive sigurno znači nešto drukčije nego iz perspektive ove Vlade”, rekao je Ćorić, dodavši da su socijalni partneri sami sebe izuzeli iz povjerenstva za zapošljavanje Gospodarsko-socijalnog vijeća.

Silvano Hrelja (Klub HNS-a i HSU-a) kazao je da je  SOR bila mjera za ispravljanje poremećaja. ali da bi ubuduće mogla dovesti do pada cijene rada na tržištu. “Ako postane pravilo može dovesti do tektonskog poremećaja, dampinga na tržištu rada”, smatra Hrelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ime Kluba IDS-a, PGS-a i LRI-a, Tulio Demetlika upozorio je na izmjene prava stalnih sezonaca koje će, smatram dovesti turizam u velike probleme.

“Ljudi će iz turizma otići u druge industrijske grane ili, po još gorem scenariju, iseliti iz Hrvatske”, rekao je Demetlika, naglasivši da se stalni sezonci ne mogu izjednačiti s nezaposlenima.

Zakonskim prijedlogom pravo stalnih sezonaca na sufinanciranje troškova produženog mirovinskoga osiguranja i pravo na novčanu pomoć usklađuje se s onima za vrijeme nezaposlenosti.

Ministar Ćorić pojasnio je da se se ne ukida mjera ‘stalni sezonac’, ali da Hrvatska nema novca financirati šest mjeseci osobu na Zavodu za zapošljavanje iznosom od 6.000 ili preko 6.000 kuna kolike su bile naknade stalnih sezonaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Branimir Bunjac (Klub Živog zida i SNAGA-e) upozorio je na koliziju zakonskih izmjena sa zakonom o zadrugama koji propisuje da zadruga može obavljati djelatnost i bez namjere stjecanja dobiti, budući da se izmjenama nezaposlenom osobom smatra osoba koja je član zadruge.

“To je kršenje ustavnog prava građana na slobodu udruživanja. Oko 85 posto zadruga ne ostvaruje dobit što znači da nemaju zaposlenih, a sada će izgubiti sva prava”, rekao je.

Sabina Glasovac (SDP) kritizirala je prebacivanje troškova prijevoza SOR-ovaca na poslodavca, strahujući da će poslodavci taj trošak prebaciti na radnike.

“Kod SOR-a je važno da osobe ne snose trošak prijevoz, te da im se omogući da im država plati troškove stručni ili majstorski ispit”, uzvratio je ministar Ćorić, poručivši joj da ne bi trebala polaziti od pretpostavke da će netko izigrati zakon.

Blaženku Bobanu (HDZ-a) zasmetalo je što mjera stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa često naziva “Mrsićev zakon” iako, kako je  rekao, taj zakon je prvi put donesen sredinom 2010., i do dolaska SDP-a na vlast kroz njega je prošlo 10-ak tisuća osoba.

Sabor je raspravio i prijedlog o prestanku zakona o potporama za očuvanje radnih mjesta koji , prema obrazloženju, nije dao očekivane rezultate i koristilo samo 321 radnik kod 18 poslodavaca .

U hitnom postupku zastupnici su raspravili i Zakon o posredovanju u zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti kojim se, među ostalim, olakšavaju procedure pravnim i fizičkim osobama za obavljanje djelatnosti u vezi sa zapošljavanjem,

Sabor sjednicu nastavlja sutra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.