Na temu slučaja osnovane sumnje na distribuciju ilegalnim hormonima od strane jedne LGBTIQ udruge iz Hrvatske, konačno se za Narod.hr oglasilo i Ministarstvo zdravstva.
Ističu da je “davanje hormona izvan medicinske indikacije u svakom slučaju nepoželjno i može imati vrlo ozbiljne zdravstvene posljedice za korisnika, bez obzira na spolnu orijentaciju”.
Ilegalna trgovina hormonima, upozoravaju iz Ministarstva zdravstva, “zakonski je zabranjena bez obzira radi li se o LGBT zajednici ili bilo kojem drugom građaninu”.
Možda će vas zanimati
Prijava pravobraniteljici o kojoj se šutjelo: LGBTIQ udruga 'dila' ilegalne hormone!?
Prijava pravobraniteljici Višnji Ljubičić upućena je još u lipnju 2022., a prijavitelj do danas nije dobio odgovor
Šutnja o prijavi o ilegalnim hormonima više od godinu i pol
Podsjetimo, pravobraniteljici za ravnopravnost spolova Višnji Ljubičić još je u lipnju 2022. godine poslana prijava šokantnog sadržaja o ilegalnom uvozu i distribuciji hormonalne terapije vezane za postupak ‘promjene spola’.
Ona je o njoj, kako smo pisali, šutjela sve do našeg upita.
No, na upit Ministarstvu zdravstva je li im Ljubičić proslijedila predmetnu prijavu, iz Beroševa ministarstva nisu odgovorili.
Uputili su nas na Ministarstvo unutarnjih poslova.
Podsjećamo da je iz MUP-a za Narod.hr stigao odgovor krajem siječnja.
U njemu je potvrđeno da, iako od lipnja 2022. zna da postoji sumnja oko ilegalnog ‘dilanja’ hormona za ‘promjenu spola’, pravobraniteljica Višnja Ljubičić informacije o tome nije proslijedila policiji.
Na upit o optužbama o ilegalnim prekograničnim radnjama upućenima pravobraniteljici iz MUP-a su kazali da “policija nije zaprimila prijavu vezanu za navode iz upita“.
>MUP se za Narod.hr oglasio oko slučaja ilegalnog ‘dilanja’ hormonima LGBTIQ udruge
Ljubičić: ‘Pritužba se kritički osvrće na rad udruge’
Pravobraniteljica Ljubičić u svom odgovoru za Narod.hr navela je da se pritužba iz lipnja 2022. “kritički osvrće općenito na rad udruge”.
Po njoj su navodi iz pritužbe “bez konkretizacije te se svode na osobne dojmove, špekuliranje i insinuacije koje ničim nisu potkrijepljene”.
Ljubičić je navela da je evidentno da sumnja na distribuciju ilegalnih hormona nije predmet same pritužbe.
Istaknula ju je kao “tek sporedni navod u kontekstu općeg kritiziranja rada navedene udruge”.
Pravobraniteljica ne sumnja na počinjenje nezakonitih radnji
Iz toga, prema njezinim riječima, ne proizlazi nikakva osnovana sumnja na počinjenje nezakonitih radnji.
Ljubičić je istaknula da nije u njezinoj nadležnosti da “anonimne, paušalne, nekonkretizirane i ničim potkrijepljene insinuacije o nezakonitim radnjama formalizira te potom zahtijeva postupanje po istima”.
Navela je da “iz nijednog drugog izvora niti prije niti poslije nije primila nikakvu informaciju o nezakonitom djelovanju predmetne udruge”.
Jesu li LGBT udruge iznad zakona?
Nije, doduše, jasno koliko je prijava pravobraniteljica morala primiti da bi reagirala na ovakav alarmantni podatak.
Ostaje nepoznanica i tko u konačnici odgovara u ovakvim slučajevima.
No, čini se da je u čitavom postupku izostao prvi korak.
Stoga se postavlja posve logično pitanje: jesu li LGBT udruge zaštićene, čak i ako rade protuzakonito?
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.