Ministri i visoki državni dužnosnici kršili mjere i ‘lockdown’ u Kovačevićevom ‘klubu’ – vrijede li odluke Vlade i Stožera za njih?

Foto: Fah

Ovih dana je na zidu Slovenske 9A u Zagrebu gdje se nalazio famozni klub jedne od tvrtki Dragana Kovačevića, namijenjen za ‘hrvatsku elitu’, ispisana sprejem na fasadi poruka: ‘Dragane, ovo je muzej korupcije’. Što se događalo iza četiri zida i kakvi su ‘poslovi’ i razgovori vođeni, hrvatska javnost neće nikada detaljnije doznati. Sigurno se druženja nisu svodila samo na pričanje o tome kakvo će biti vrijeme sutra ili hoće li Dinamo biti jači ove sezone nego prošle. Što god se razgovaralo i dogovaralo, građani su ostavili poruku na zidu kluba što misle o tome i o tajnim druženjima političke elite. Da, Hrvatska je postala utvrda korupcije u Europi, a nakon 30 godina samo mali broj utopističkih građana, koji vrijedno i pošteno rade svoje svakodnevne poslove, gaji nadu da bi se to moglo promijeniti. Dosadašnje vlasti, prije svega HDZ i SDP, nisu pokazali gotovo nikakav interes da se problem korupcije riješi ili bar počne ozbiljnije rješavati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ono što dodatno intrigira hrvatsku javnost jest da se hrvatska politička elita u ovom klubu, tajno, nesmetano od bilo koga i opušteno družila u vrijeme dok je cijela država bila u ‘lockdownu’: zatvorena u svojim domovima, bez javnog prometa u Zagrebu i gradovima, bez međugradskog prometa, bez otvorenih škola, restorana, kafića, kina, crkava, bez posjeta najmilijima u bolnicama, bez mogućnosti putovanja između mjesta i svega ostaloga što čini život normalnim.

Izvanrednu situaciju i izvanredno stanje proglasili su političari. Mediji dodatno stvaraju atmosferu paranoje, straha, tjeskobe i neizvjesnosti zbog pandemije novog i nepoznatog virusa.

Tako očito nisu mislili oni koji su dolazili u klub.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ispada da se političari uopće nisu bojali koronavirusa, niti približno koliko su to ozbiljno i zabrinuto naglašavali na televiziji i u medijima. Jer, dok su političari vježbali ozbiljnost pred TV kamerama, iza kulise se očito odigravao potpuno drugačiji scenarij. Bilo bi zgodno retrogradno vidjeti što su tada izjavljivali ministri i političari, pa da objasne javnosti kako se nisu bojali zaraze koronavirusom u vrijeme vrhunca pandemije, dok su glumili ozbiljnost i strogoću pred javnošću.

Opuštena druženja, šank, obilje pića, brojač novca na šanku (gdje su izdati računi i plaćen porez?) i tko zna što još činilo je atmosferu takvom kao da ih se ne tiče što je čitava država postala jedan veliki lazaret. A kada se izašlo iz kafića, opet se pred građanima glumila ozbiljnost, slala upozorenja o važnosti ‘lockdowna’, potrebi izolacije, nužnosti da kafići budu zatvoreni, restorani pod ključem i slično.

Imena koja se spominju u ‘spontanim druženjima’ idu od bivšeg predsjednika države, bivšeg premijera, sadašnjih ministara pa do niže rangiranih političara. Ministri Ćorić, Alardović, Butković, bivši predsjednik Mesić, načelnik Glavnog Stožera Hranj i brojna druga imena iz vrha hrvatske politike spominju se u druženjima i feštama kontekstu Kovačevićevog kluba, u vrijeme pandemije koronavirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan hrvatski tjednik već je donio naslov Da je policija 8. studenog privela Kovačevića i njegove goste iz Kluba, Miroslav Škoro bi danas bio predsjednik

Zanimljiva opservacija za jednu ozbiljniju analizu.

Predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja Marin Medak u razgovoru za RTL nije mogao prešutjeti sve što se događalo s klubom Dragana Kovačevića, koji je radio u trenucima dok su svi ostali bili zatvoreni. Sprema se tužba i najavljuje da ogorčeni ugostitelji (mnogi pred bankrotom) nakon svega neće više poštovati mjere Stožera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razumljivo, gledano s njihove strane.

Dosta govori i to što se prije ulaska u klub moralo ostavljati mobitele (zašto? I hoće li javnost uopće doznati razloge za to…). Takve scene su poznate iz hollywoodskih filmova gdje je ‘elita’ ostavljala stvari ispred zatvorenih vrata s prozorčićem prije ulaska u tajni i zadimljeni klub gdje je s vrata padao pogled na plesačice ili nešto slično tome.

Malo je reći da je takvo ponašanje licemjerno, premda je i to.

Vlast koja uspostavlja Stožer koji propisuje maksimalno represivne mjere i ‘lockdown’ u vrijeme pandemije koronavirusa, sama se ne drži onoga što je propisala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sama ne poštuje zakone koje donosi.

A zašto i bi kada ni hrvatski premijer nije morao ići u samoizolaciju nakon što je, pred TV kamerama i cijelom Hrvatskom, bio u kontaktu i razgovoru s osobom zaraženom koronavirusom.

I to bez maske.

Na pitanje iz naslova ‘Vrijede li odluke Vlade i Stožera za njih same?’, odgovor je posve jasan – ne vrijede.

Jer Slovenska 9A samo je vrh skrivene sante leda o tome što se događa iza javne kulise i leđa građana.

Vratimo se na početak teksta i natpis pred klubom: ‘Dragane, ovo je muzej korupcije’.

Već ptice na grani pjevaju da bi samo jedan Zakon o porijeklu imovine tako puno toga vrlo brzo riješio po pitanjima posjedovanja milijun eura, skupih jahti ili još skupljih nekretnina.

Takav Zakon ima sav civilizirani Zapad na koji se vlasti i političari u Hrvatskoj tako rado pozivaju.

Zašto već nije donesen ili samo prepisan od Švicarske ili Njemačke gdje je provjeren u praksi, ne znamo.

Zapravo, zna se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.