Ministrica Marija Pejčinović Burić izabrana za glavnu tajnicu Vijeća Europe

Zagreb 07.06.2019. - Potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić sastala se s ministrom vanjskih poslova Crne Gore Srđanom Darmanovićem, koji je došao u službeni posjet Republici Hrvatskoj. Na fotografiji Marija Pejčinović Burić. foto HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es

Marija Pejčinović Burić, Plenkovićeva ministrica vanjskih i europskih poslova, u srijedu navečer izabrana je za glavnu tajnicu Vijeća Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marija Pejčinović Burić od danas u, već ionako bogati, životopis može dodati i funkciju glavne tajnice Vijeća Europe.

Rezultat glasovanja bio je 159:105 u korist hrvatske ministrice. Njezin izbor u srijedu navečer u dvorani Vijeća Europe izazvao je gromoglasan pljesak, navodi dnevnik.hr.

> (VIDEO) Plenkovićeva ministrica Pejčinović Burić: Od savjetnice srbijanske Vlade do kandidatkinje za VE u tri godine

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Suprug ministrice Pejčinović Burić podmirio dugovanje nakon najave da će mu biti oprošteni neplaćeni računi

>(VIDEO) Grmoja optužio Plenkovića za prikrivanje kriminala u MVEP-u (slučaj Paro i Bertoša-Kušen): Premijer promijenio temu!

>Imenovanje HNS-ovog Borisa Blažekovića: Do kada će hrvatska diplomacija trpjeti zbog političke trgovine?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Srpska diplomacija radi posao za svoju zemlju, što radi hrvatska?

Tko je Marija Pejčinović Burić?

Marija Pejčinović Burić rođena je 1963. godine u Mostaru. Ekonomski fakultet završila je na Sveučilištu u Zagrebu 1985. Za vrijeme studija usavršavala je znanje jezika uz poslove ”au pair” u Parizu, Londonu i Salamanci te aktivno govori francuski, engleski i španjolski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svoju karijeru započinje u ”Končar inženjeringu” 1988. godine kao stručna suradnica za vanjsku trgovinu.

Diplomacijom se počinje baviti ranih 1990-ih. Naime, u Ministarstvu vanjskih poslova 1992. završava tromjesečni diplomatski tečaj. Od 1993. do 1994. godine školuje se u Belgiji i Varšavi gdje stječe zvanje magistrice europskih znanosti. Drugom polovicom devedesetih bila je direktorica Europskog doma u Zagrebu, a neko vrijeme provodi i u farmaceutskoj industriji na položaju direktorice korporativnih komunikacija u Plivi.

Ministrica Marija Pejčinović Burić Hrvatskoj je najpoznatija po angažmanu (2013.-2016.) u Srbiji, u vrijeme srbijanskog premijera Ivice Dačića za čiju je Vladu radila kao savjetnica za europske politike. Konkretno, vodila je PLAC projekt (Policy and Legal Advice Centre), koji je financirala Europska unija, a koji je trebao pomoći Srbiji u pripremama za pristupanje Uniji.

Kao voditeljica projekta, Pejčinović Burić gostovala je u srbijanskoj TV-emisiji, a snimka tog gostovanja, u kojemu sadašnja ministrica govori tečnim srpskim jezikom, dostupna je na Youtubeu:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon angažmana u Srbiji, Pejčinović Burić postaje državna tajnica u hrvatskom MVEP-u te nakon samo jedne godine i ministrica vanjskih poslova RH.

Na području njezina resora, ministricu su posebno prozivali zbog odsustva reakcije i prikrivanja dvije velike afere u hrvatskoj diplomaciji – u slučaju Joška Para i Lorete Bertoše-Kušen.

Za vrijeme njenog mandata, ministarstvo je imalo fijasko tijekom kadroviranja, kada je HNS-ov Blažeković sa završenom srednjom prometnom školom trebao postati konzul u SAD-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.