Prva jesenska sjednica Hrvatskog sabora započela je “aktualnim prijepodnevom” tijekom kojeg zastupnici postavljaju pitanja članovima Vlade.
Zastupnik Mosta Nikola Grmoja postavio je pitanje premijeru Andreju Plenkoviću o kriminalu u MVEP-u, u slučaju Joška Para dok je bio veleposlanik u SAD-u i Lorete Bertoše-Kušen u Australiji.
Plenković je na ovo pitanje reagirao vrlo neugodno te je, ne dajući direktan odgovor o tome, promijenio temu, vraćajući se na istup zastupnika Bulja na samom početku sjednice.
Pitanje Nikole Grmoje i daljnji tijek razgovora pročitajte u nastavku.
Grmoja: Ovdje su konkretni dokazi koji pokazuju da prešućujete kriminal!
Nikola Grmoja:
“Poštovani gospodine Plenković, mogao bih Vam postaviti puno pitanja.
Mogao bih Vas pitati o Vašem opstruiranju tematske sjednice Sabora o o nečinjenju institucija po pitanju ratnih zločina u Vukovaru, o neprovođenju reformi u javnoj upravi, u zdravstvu, mogao bih Vas pitati o Vašem ministru Kujundžiću, mogao bih Vas pitati o tome kako opstruirate referendum za promjenu izbornog sustava. Ali ja ću se usmjeriti na konkretne dokaze koji pokazuju da Vi kao premijer prešućujete kriminal.
Naime, u prosincu prošle godine i siječnju ove godine jedan hrvatski diplomat Vam je dostavio dvije predstavke s dokazima o višegodišnjim protupravnim isplatama novca hrvatskih poreznih obveznika u hrvatskim veleposlanstvima u Washingtonu i Cannberri, o čemu je prethodno predstavkama obavijestio i ministricu vanjskih poslova koja sjedi do Vas, a, da stvar bude gora, državna revizija utvrdila je da je g. Joško Paro godinama zlorabio položaj veleposlanika u Washingtonu, kršio pravilnik o unutarnjem redu Ministarstva i oštetio državni proračun za 1 900 000 kuna.
Na internetu su također dostupni dokumenti koji ukazuju da je gđa Loreta Bertoša-Kušen, glavna tajnica Ministarstva primala plaću u Veleposlanstvu u Cannberri, gdje joj je muž bio veleposlanik, iako je pravilnikom ministarstva izrijekom bilo zabranjeno raspoređivati članove uže obitelji na funkcije u veleposlanstvima kojima ti veleposlanici upravljaju.
Postavili smo pitanja o Jošku Pari Filozofskom fakultetu: Evo što su nam odgovorili!
Premijeru Plenković, zakonom o državnim službenicima je utvrđena osobna obveza ministrice za pokretanjem postupka. Zašto niste razriješili ministricu budući da nije ništa poduzela po tom pitanju?”
Plenković se odmaknuo od teme, obrušio se na Bulja na temu sjednice o ratnim zločinima
Premijer Plenković:
„Budući da je ovo posljednje pitanje upućeno meni, stvarno „Zucker kommst zu letzt“. Pa od svih pitanja ste Vi našli ovo? Ne znam koja je PR agencija koja sad trenutno prati Most tako slabo i škrto, da zaslužuje da im smanjite mjesečnu apanažu.
Što se tiče ovog pitanja, stvar je na onim tijelima koja su neovisna, koja bi se time trebala baviti. Ako ima neka prijava, koliko ja shvaćam to se sve zbivalo u vrijeme nekih ranijih ministara i Vlada, neka se sve provjeri. Dapače, ministrica je, sad sam je pitao, sve podatke koje je ovo ministarstvo trebalo dati, dala. Smijeniti ministricu zbog „ – kazao je Plenković na Grmojino pitanje, a zatim se nastavio referirati na zastupnika Bulja.
Bulj je, podsjetimo, na samom početku sjednice upozorio na premijerovo opstruiranje tematske sjednice o pitanju neprocesuiranja ranih zločina iz Domovinskog rata. Ova tema posebno je aktualna nakon što je nedavno vukovarski gradonačelnik pozvao građane na prosvjed zbog tog problema.
Grmoja: Ministrica je morala reagirati, u petak konferencija za medije!
U svojoj reakciji na premijerov odgovor zastupnik Grmoja podsjetio je na zakonske obaveze koje su ministrici Pejčinović-Burić nalagale da reagira na navedene slučajeve nezakonite isplate novca u veleposlanstvima. Dodao je kako su navedeni diplomati nakon toga, umjesto da budu sankcionirani, bili nagrađeni.
Najavio je kako će u petak u 10 sati u Hrvatskom saboru održati konferenciju za medije na kojoj će biti prisutan i diplomat koji je podnio prijavu. Istaknuo je kako će nakon toga građani moći informirano prosuditi radi li se o kriminalu.
O prijavi ovih slučajeva možete više pročitati ovdje.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.