Mjesec dana od uhićenja još nema optužnice za osmero uhićenih u Zambiji; evo što do sada znamo o slučaju

zambiji
Montaža: Narod.hr, izvor: iStock, Fah, snimka zaslona

Iako je od njihova uhićenja prošlo točno mjesec dana, osmero hrvatskih državljana osumnjičenih za trgovanje ljudima uhićenih u Zambiji zbog posvajanja djece iz DR Kongo, još nije dobilo optužnicu, kako doznajemo od Ministarstva vanjskih i europskih poslova.
Na naš upit upućen ovog tjedna, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova potvrdio je da optužnica protiv osmero hrvatskih državljana još nije podignuta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opisali su nam i sve korake koje je hrvatsko Veleposlanstvo u Južnoafričkoj Republici u čije konzularno djelovanje spada i Zambija, učinilo oko ovog slučaja.

Hodogram Ministarstva vanjskih i europskih poslova

Zanimljivo je da su za slučaj čak osmero uhićenih hrvatskih državljana doznali tri dana nakon njihova uhićenja 7. prosinca i to na temelju afričkih medijskih napisa. Uz to, hrvatska javnost o uhićenju nije obaviještena te su prvi medijski napisi o ovom nezapamćenom slučaju objavljeni gotovo 20 dana nakon uhićenja.

”Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Pretoriji je promptno i samoinicijativno reagiralo u subotu 10. prosinca 2022. godine te je već temeljem medijskih napisa od Visokog predstavništva Republike Zambije uobičajenim diplomatskim putem zatražilo službenu potvrdu o uhićenju i pritvaranju hrvatskih državljana, kao i informacije o radnjama koje poduzimaju nadležna tijela Republike Zambije”, kažu za Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dana 13. prosinca primili su usmenu obavijest o uhićenju i pritvaranju hrvatskih državljana.
Potom je “službenik Veleposlanstva RH u Pretoriji zadužen za konzularne poslove, postupajući u okvirima Bečke konvencije o konzularnim odnosima, u tri navrata posjetio hrvatske državljane u pritvoru, upoznao ih o prikupljenim saznanjima te im je dostavljena hrana, lijekovi i druge potrepštine”.

Iz ministarstva napominju da se Veleposlanstvo RH ”ne može uplitati u pravne postupke koje vodi druga država, no putem nadležnih tijela Republike Zambije i branitelja dodijeljenog po službenoj dužnosti zamoljeno je da se prema pritvorenim hrvatskim državljanima postupa čovječno, da se poštuje njihovo dostojanstvo, da im se u slučaju potrebe osigura liječnička pomoć, da ih se ispituje na jeziku koji razumiju te da se bez obzira na težinu kaznenog djela za koje se sumnjiče ne predmnijeva njihova krivnja”.

Tijekom svog boravka u Republici Zambiji, službenik Veleposlanstva sastao se s predstavnicima nadležnih tijela Republike Zambije, kao i Delegacije Europske unije u Lusaki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Optužnica još nije podignuta

Potvrdili su u odgovoru koji smo dobili da optužnica protiv hrvatskih državljana još uvijek nije podignuta te da je u tijeku istražni postupak u kojem se provjerava vjerodostojnost inozemnih dokumenata koji su korišteni u postupku posvojenja djece iz DR Konga.

Podsjetimo, četiri para iz Hrvatske među kojima je ‘transrodna’ Noah Kraljević, nekoć Dalija Pintarić koja je ujedno i vijećnica Možemo u jednom od zagrebačkih mjesnih odbora, uhićeno je 7. prosinca u zračnoj luci u gradu Ndola koji se smjestio tik do granice s DR Kongo.

> Afera Zambija: MUP izdaje putovnice za djecu iz DR Konga, a Ministarstvo obitelji ne zna da su ta djeca posvojena
>Zašto mediji šute da je u Zambiji zbog sumnje na trgovinu ljudima uhićena Noah Kraljević, vijećnica Možemo?

S njima je bilo četvero djece iz DR Kongo koji su već imali hrvatske putovnice i nova imena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova o tome nije izvijestilo javnost koja je za to doznala gotovo 20 dana poslije i to iz lokalnih medija.

Ova je afera otvorila niz pravnih pitanja o kojima smo već pisali poput pitanja zašto su ovi hrvatski državljani posvajali djecu iz države koja nije potpisnica Haške konvencije koja regulira međunarodna posvajanja djece.

>Zašto mediji šute da je u Zambiji zbog sumnje na trgovinu ljudima uhićena Noah Kraljević, vijećnica Možemo?
>Iz DR Kongo u Hrvatsku je posvojeno 180 djece, a Ministarstvo o njima ništa ne zna

Tu se nameće i pitanje kako su mogli posvojiti djecu kada su tek dva od četiri para u hrvatskom registru posvojitelja te zašto nadležno Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike nije imalo informaciju o posvojenoj kongoanskoj djeci.

‘Transrodna’ osoba ne smije posvojiti dijete ni u Hrvatskoj ni u Kongu

Uz to, otvorili smo i pitanje medijskog tretmana lijevih i srednjostrujaških medija ove priče čiji su glavni akteri pripadnici zagrebačko političko-ideološkog lijevog miljea povezanih s vladajućom strankom Možemo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebno je bitno pitanje i kako je osoba koja je promijenila spol, nekoć Dalija Pintarić pa potom Noah Pintarić da bi se danas zvala Noah Kraljević uspjela od suda u DR Kongo i od hrvatskih sudova dobiti dozvolu za posvajanje.

>Kako je akterica afere Zambija izigrala zakone: ‘Transrodna’ osoba ne smije posvojiti dijete niti u Hrvatskoj niti u Kongu

Naime, kongoanski zakoni izričito kažu da je transrodnim i homoseksualnim osobama zabranjeno posvajanje djece, dok hrvatsko zakonodavstvo ne spominje izričito te termine, već u Obiteljskom zakonu jasno navodi kako posvojitelji mogu biti u bračnoj ili izvanbračnoj zajednici, a te zajednice čine, kako je u Zakonu navedeno, muškarac i žena.

>Udruga Noah Kraljevića sudjelovala u izradi Pravilnika za utvrđivanje uvjeta za promjenu spola

Noah Kraljević, biološka žena koja se deklarira kao muškarac i koja je prošla djelomičnu “promjenu spola”, dijete iz Konga posvojila je sa svojom partnericom Ivonom Kraljević.

Noah Kraljević aktivistkinja je s LGBTIQ i feminističke scene koja godinama promovira “transrodnu” agendu u Hrvatskoj o čemu više možete pročitati ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.