Što je pokazala istraga o padu Tupoljeva 141 uz studentski dom u Zagrebu? Je li pri padu letjelice bila aktivirana aviobomba koju je nosila? Odakle je stigla i tko ju je poslao? Je li to poruka Hrvatskoj ili je riječ o kvaru sustava za navođenje? Je li zračna obrana hrvatskog neba danas bolja nego što je bila prije mjesec dana?
U emisiji Otvoreno na HRT-u razgovarali su gosti: Franko Vidović, predsjednik saborskog Odbora za obranu (Socijaldemokrati); Ante Deur, potpredsjednik saborskog Odbora za obranu (HDZ); Stipo Mlinarić, član saborskog Odbora za obranu (Domovinski pokret); Josip Štimac, bivši zapovjednik HRZ-a; raketni stručnjak Vilko Klasan i Slavko Barić, vojni analitičar.
Mlinarić: Mislim da je ovo danas što se dogodilo bilo peglanje premijera
Član saborskog Odbora za obranu (Domovinski pokret) Stipo Mlinarić kaže kako je današnju konferenciju bilo pomalo smiješno gledati.
‘Bilo je tragično gledati kako su pojedinci pokušavali opravdavati ono što se nije smjelo događati kada je letjelica već, nažalost, pala, da imamo cirkus jedno 5 dana, da premijer obilazi, da ministar obrane daje takve izjave. To se ne radi u takvim situacijama. Kad se dogodio takav tragičan događaj trebalo je pustiti sustav da odradi – sigurnosna služba, vojna služba, civilna, institut da naprave i da onda izađu u javnost i kažu što je. Jer ne radi se to tako, pogotovo ne u Hrvatskoj koja je turistička zemlja. Tko će doći u državu u kojoj pada dron od 6 tona i gdje premijer izjavljuje da je tu bilo eksploziva? Mislim da je ovo danas što se dogodilo bilo peglanje premijera, da ga pokušaju oprati, ono što je govorio na početku’, rekao je Mlinarić dodavši da je logično da nije pronađen eksploziv jer da je bilo 50 kilograma eksploziva u letjelici, kaže, sva bi stakla u okolici popucala.
Deur: Puno zaglušujuće tutnjave neistina
Potpredsjednik saborskog Odbora za obranu (HDZ) Ante Deur ističe kako smo ovih dana čuli ‘puno zaglušujuće tutnjave neistina’.
‘Pa koga bi mi trebali slušati ako ne ljude od struke? Da li bi trebali slušati ljude koji u svom politikantstvu pričaju gluposti? Hvala Bogu da se nikome nije ništa dogodilo, da nemamo žrtve. Šest tona je palo, ozbiljna bomba, ozbiljan incident se dogodio, srećom bez žrtava. Premijer je došao na mjesto nesreće, pokazao je snagu i da je tu. Struka je bila uključena od samog početka, već sutradan se javnosti pokazalo sve što se doznalo, ništa nije sakriveno, rečeno je da će se čim bude jasno reći ono što smo danas čuli’, rekao je Deur dodavši da je Hrvatska sigurna zemlja, članica EU-a i NATO-a.
>Rezultati istrage o letjelici koja je pala na Zagreb: ‘Imala je avio-bombu OFAB 100-120’
Replicirao mu je Stipo Mlinarić poručivši da ako je itko radio cirkus od te letjelice u tim prvim danima bili su to premijer Plenković i ministar obrane Banožić.
‘Mene samo zanima zašto je danas DORH bio na konferenciji? Po meni onu tu nije trebalo sudjelovati. Protiv koga će podići optužnice? Protiv Putina?’, zapitao se Mlinarić i upozorio na manjkavost rada DORH-a na ratnim zločinima i izostanak optužnica za ratne zločine počinjenje u Hrvatskoj tijekom Domovinskog rata.
Slavko Barić, vojni analitičar, kaže kako vjeruje da smo iz ovog incidenta nešto naučili.
‘Bilo bi žalosno da ovakav slučaj ne potegne određene korake koji se dešavaju u obrambenom sustavu, prije svega da se procjeni stanje vlastitih sposobnosti, prije svega protuzračne obrane, da vidimo gdje smo došli i zašto se to dogodilo. Po meni čak je i manje bitno je li ili nije bilo eksploziva, ono što smo trebali naučiti je da postoje određene odgovornosti i preuzete obveze koje su na nacionalnoj razini, a to je zaštita u onoj prvoj razini je nacionalna odgovornost, a ne NATO-a. NATO će sigurno svoju zadaću izvršiti, a očito je da nismo stavili dovoljan akcent na zračnu obranu’, poručio je.
Štimac: Naši radari mogli su vidjeti letjelicu. Zašto nisu reagirali?
Bivši zapovjednik HRZ-a Josip Štimac kaže kako su naši radari mogli vidjeti letjelicu još u Mađarskom teritoriju.
‘Naši radari su među najboljim radarima na svijetu i oni sigurno mogu vidjeti letjelicu, pogotovo na toj visini, na 300 kilometara najmanje, zavisi od zakrivljenosti zemlje, tamo je sve ravno, sigurno je da su mogli vidjeti. E sad, zašto se nije reagiralo? Vjerojatno se nije očekivalo, bez obzira na rat u Ukrajini, to nas se nije previše doticalo, pa niti Mađara. Često se na radarskim slikama pojavljuju signali koji su lažni pa se to odbacuje kao zanemarivo. To se sigurno i tu dogodilo. Sigurno da se sad opet nešto tako dogodi reagiralo bi se i kod nas i u Mađarskoj’, smatra Štimac. Ponovio je da je teško reći što se dogodilo bez dokaza.
Vidović: ‘Komunikacija od samog početka nije bila onakva kakva je trebala biti’
Predsjednik saborskog Odbora za obranu (Socijaldemokrati) Franko Vidović na pitanje voditelja je odgovorio da on u ovoj situaciji nema bogzna što za poduzeti.
‘Ono što sam mogao poduzeti, to sam već poduzeo. Kao što znate ja sam odmah nakon incidenta poslao pismo Jensu Stoltenbergu, dobio sam odgovor, prezentirano je u medijima. U više navrata sam se interesirao što se zaista tu dogodilo. Organizirali smo i sjednicu Odbora koja je bila klasificirana, ali sada mogu reći ona je bila gotovo u potpunosti identična ovome što se danas čulo na presici’, rekao je Vidović.
‘Ono što je za mene novo, danas smo došli do podatka da se radi o nekonvencionalnoj organskoj tvari koja je putem originalnog upaljača uzrokovala eksploziju, ali se ne mogu naći nikakvi tragovi osim samih gelera. Meni je ovo sve skupa ostavilo mučan dojam, komunikacija od samog početka nije bila onakva kakva je trebala biti’, istaknuo je.
Složio se i s Mlinarićem da način na koji se komuniciralo nakon pada letjelice nije način na koji se takve stvari rade.
‘Kao što je rekao general Barić kojeg visoko cijenim i s čijim se mišljenjem slažem – potpuno je nebitno je li u tom dronu bila bomba ili ne, bitno je da nije bilo ljudskih žrtava i veće materijalne štete’, rekao je dodavši da smo ovoga puta imali sreću.
Klasan: ‘Kineski proturaketni zid koji je nabavila Srbija ne bi nas trebao zabrinjavati’
Raketni stručnjak Vilko Klasan kaže kako mi, nažalost, nemamo sustave protuzračne obrane srednjeg i velikog dosega koji bi u ovom slučaju bili učinkoviti.
‘Ove jako dobre radare i tu radarsku sliku koji su spomenuti i koji su temelj dobrog sustava protuzračne obrane. Samo rakete i zrakoplovi mogu pogoditi cilj koji radari vide, a nažalost pokazalo se to ovdje, da tu imamo nedostatak. Mislim da je promašeno govoriti je li bila bomba, kolika je bila bomba i što je, mislim da se jedno pitanje koje je pitanje nacionalne sigurnosti pretvara u političko pitanje – tko je što rekao, tko je bio u pravu, tko nije bio u pravu, ustvrdio je Klasan.
Rekao je da bi po njemu bilo najbolje kada bi od Izraela nabavili proturaketni sustav tzv. Davidovu praćku. Komentirao je i vijest da su Srbi nabavili kineski proturaketni zid. Kaže da to nije nešto što bi nas trebalo zabrinjavati jer je u pitanju jedna lošija inačica našeg S 300 sustava.
Barić: ‘Mi prvenstveno moramo gledati sebe’
Slavko Barić je rekao kako mi prvenstveno moramo gledati sebe.
– Mi moramo naći sustav koji možemo integrirati. Prije svega se radi o tome da sustav mora odgovoriti na pitanja naše nacionalne sigurnosti. Ja ne bih govorio koji je to sustav, mislim da će naši ljudi u Oružanim snagama odabrati najbolje karakteristike, rekao je dodavši da moramo djelovati dugoročno strateški.
Mlinarić: ‘General Krstičević je imao neku strategiju i viziju ali, nažalost, nije dugo trajao’
– Mi kao Hrvatska država moramo imati strategiju za idućih 20, 30, 50 godina, znati što hoćemo, što nabavljamo, tko što radi. Nažalost, od 2000. godine mi strategije nemamo, nažalost stanje naših Oružanih snaga danas nije na nivou na kojem bi trebalo biti. Jedini koji je pokušavao za vrijeme svog mandata je general Krstičević – povećao je proračun za vojsku, vratio je vojsku u Varaždin, Vukovar i Ploče, znači imao je neku strategiju i viziju ali, nažalost, nije dugo trajao, ustvrdio je Stipo Mlinarić.
Deur mu je odgovorio da se g. Mlinarić izgleda probudio u zadnje dvije godine. Dodao je da je puno učinjeno, proračun je povećan.
Vidović je rekao kako se svi slažu da moramo imati dugoročnu strategiju ali se, nažalost, s promjenom vlasti nitko toga ne pridržava.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hrt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.