Mons. Zdenko Križić preuzeo službu splitsko-makarskog nadbiskupa: Rad bez molitve je aktivizam bez duše

molitve
Foto: Ljubo Jermelić (IKA)

Svečana misa prigodom preuzimanja službe i ustoličenja splitsko-makarskoga nadbiskupa Zdenka Križića slavljena je na blagdan apostola Šimuna i Jude Tadeja, u subotu 28. listopada, u crkvi Svete Obitelji u Prasvetištu Gospe od Otoka u Solinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi nadbiskup i metropolit Zdenko Križić predslavio je misu u koncelebraciji s dosadašnjim apostolskim upraviteljem Splitsko-makarske nadbiskupije Želimirom Puljićem, apostolskim nuncijem u Republici Hrvatskoj Giorgiom Linguom, zagrebačkim nadbiskupom i metropolitom i predsjednikom HBK Draženom Kutlešom te drugim brojnim biskupima i svećenicima.

>Mons. Zdenko Križić novi je splitsko-makarski nadbiskup

Mons. Puljić: U Splitsko-makarskoj nadibskupiji sam se „osjećao kao doma“

Prvi se prisutnima obratio dosadašnji apostolski upravitelj Splitsko-makarske nadbiskupije mons. Želimir Puljić. „Na Malu Gospu, u prigodi objave imenovanja, kao i kod nedavnog susreta u Rimu, zahvalio sam Svetom Ocu za dar novog nadbiskupa, a mons. Križiću čestitao na ukazanom povjerenju, te u svoje ime i u ime umirovljenog nadbiskupa Marina, klera, Bogu posvećenih osoba i vjernika laika izrazio srdačnu dobrodošlicu u grad sv. Dujma. Obred preuzimanja biskupske službe važan je događaj za ovu partikularnu Crkvu, i dobra prigoda osjetiti značenje i ulogu biskupâ kao apostolskih nasljednika“, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također je zahvalio Božjoj providnosti što je zadnjih devet mjeseci bio na čelu nadbiskupije u kojoj se, kako je kazao, „osjećao kao doma“. „To je vaša zasluga, vjerni puče, koji si me sa svojim prezbiterima poštivao, surađivao, slušao i volio. Odlazim s divnim osjećajem ponosa što sam kroz ove prošle mjesece mogao biti u Dujmovu gradu i živjeti s vama, draga braćo i sestre, dijeleći sve vaše nade, brige i radosti. Neka vas Gospodin blagoslovi i čuva! Hvala vam od srca“, zaključio je.

Nuncij Lingua pročitao Papinu Bulu

Potom je apostolski nuncij Lingua pročitao Papinu Bulu u kojoj piše da pastoralna korist često zahtijeva da Apostolska Stolica biskupima mijenja sjedište, a to ponajviše poduzima s biskupima koji se ističu vrlinom pastoralnoga služenja, osobito kada treba odlučiti o mjesnim Crkvama koje nemaju pastira, kao i u slučaju Splitsko-makarske nadbiskupije.

„Zbog toga smo, časni brate, odlučili povjeriti ovu nadbiskupiju tebi koji se ističeš molitvenim životom, vještinom u upravljanju poslovima i naukom, kao i u ljubavi te djelatnom pastoralnom radu. Stoga, čuvši savjet Dikasterija za biskupe, Našom Apostolskom vlašću i autoritetom, ovim Pismom tebe, razriješivši te veze s Gospićko-senjskom biskupijom, rado imenujemo i postavljamo Splitsko-makarskim nadbiskupom metropolitom, sa svim udijeljenim pravima i danim odgovarajućim obvezama. O ovom tvome imenovanju upoznat ćeš kler i narod tebi sada povjerene nadbiskupije kako bi znali koga trebaju slijediti na putu vječnoga spasenja. Promijenivši sjedište, časni brate, ostaješ isti pastir i ostaju ti jednaki napori da ih izvršavaš kod drugog dijela Kristove obitelji te da o njima preuzmeš istovjetnu brigu“, stoji u Buli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kraju Bule stoji poticaj novome nadbiskupu da nastavi biti postojan, neumoran kako u zgodnim tako i u nezgodnim prilikama, uglavljen u Krista koji treba biti uvijek pred očima i u srcu, po zagovoru Blažene Djevice Marije Gospe od Otoka, svetoga Dujma i solinskih mučenika.

Predaja nadbiskupskog štapa

Potom je apostolski upravitelj predao nadbiskupu Križiću nadbiskupski štap. Riječ je o štapu iz 18. stoljeća koji se nalazio u Riznici splitske katedrale. Pastoralni štap na zakrivljenom gornjem dijelu ima dopojasni lik zaštitnika sv. Dujma koji blagoslivlja. Izrađen je u Napulju u vrijeme nadbiskupa Antuna Kačića. Nakon čitanja papine Bule i preuzimanja pastirskog štapa, nadbiskup Zdenko sjeo je na „sedes“, čime se na simboličan način označilo preuzimanje službe i ustoličenje.

Nakon toga zbor je svečano zapjevao novokomponiranu pjesmu s tekstom nadbiskupovog slogana „Bog sam dostaje“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Homilija: Šimun i Juda Tadej su dali svoje živote za Isusa i njegovu radosnu vijest

Nakon naviještenih liturgijskih čitanja, u homiliji je nadbiskup Križić istaknuo da njegovo preuzimanje Splitsko-makarske nadbiskupije pada na blagdan dva Isusova učenika, Šimuna i Judu Tadeja. O toj dvojici apostola zna se jako malo. Evanđelisti kada predstavljaju listu apostola stavljaju njih dvojica uvijek na kraju liste. Ono što se zna o njima jest to da su obojica do kraja ostali uz Isusa, s kojim su vjerojatno bili u krvnom srodstvu, ali još više u duhovnom. Obojica su dali svoje živote za njega i njegovu radosnu vijest.

Nadovezujući se na evanđeoski odlomku iz liturgije na blagdan dvojice apostola kazao je kako je u središtu pozornosti Isus koji se povlači u osamu, na goru, gdje cijelu noć ostaje u molitvi. Molitva i rad su dva bitna elementa u njegovu životu. I u takvoj su harmoniji da jedan drugom nikada ne otima vrijeme. Molitva bez rada je iluzija, prijevara, jer molitva po svojoj naravi šalje osobu u akciju. Rad bez molitve je aktivizam bez duše, samodokazivanje i promocija samih sebe. „Isus molitvom priprema svoje djelovanje. Prije izbora dvanaestorice on cijelu noć moli. To je vrlo jaka poruka svima nama da molitvom pripremamo ono što nas očekuje u svakom danu“, istaknuo je nadbiskup Križić.

>Upoznajmo naše biskupe i pastire Zdenko Križić, biskup gospićko-senjski

Isusa svi trebaju dotaknuti, njegova blizina ozdravlja

Na kraju evanđeoskog odlomka stoji da je svo mnoštvo tražilo da se dotakne Isusa jer je snaga izlazila iz njega i sve ozdravljala. Ovo je poziv svima da se približe Isusu, da ga dotaknu, jer njegova blizina ozdravlja. Ruka s kojom mi dotičemo Isusa jest naša vjera, naša molitva i ljubav. Učenik koji svaki dan ne dotiče Isusa, koji s njim nije povezan, ostaje prazan, kao mladica bez trsa. Takav učenik nikoga neće izliječiti i pridići.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadbiskup je iznio u propovijedi najvažnije karakteristike autentičnog Kristova učenika rekavši da „samo takav može biti Isusov svjedok. Samo takav može ozdravljati duše. Za sve nas je to temeljni program bez kojeg će svi drugi programi i projekti biti neučinkoviti. Ovaj program jednako obvezuje sve nas biskupe, svećenike i vjernike laike. Samo zajednički možemo učiniti da naša mjesna Crkva bude autentičnija i svetija“, kazao je.

Laici moraju aktivno sudjelovati u životu Crkve

Na kraju homilije, citirajući dogmatsku konstituciju Lumen gentium br. 32., istaknuo je da vjernici nisu pozvani samo slušati pastire. Poslušnost nije isključena, ali naglasak je da vjernici živo surađuju s pastirima, jer su i vjernici, a ne samo biskupi i svećenici, odgovorni za Kristovo mistično tijelo Crkvu, za njezinu svetost i svakovrsni napredak.

„Preuzimanjem velike i poviješću bogate Splitsko-makarske nadbiskupije nisam postao neki nadčovjek, nego ostajem siromašni vjernik koji se mora svakodnevno boriti da bi vjeru sačuvao i ispunio Božja očekivanja“, zaključio je.

Mons. Kutleša: Treba biti križ koji štiti

Nakon popričesne molitve riječ dobrodošlice i čestitke novome nadbiskupu izrazio je, u ime biskupa Hrvatske biskupske konferencije mons. Dražen Kutleša.

Nadovezujući se na Augustinov citat, nadbiskup Kutleša kazao je da, kao što je iz Petra stijene proizašla Crkva, tako iz križa proizlazi nadbiskupova duboka teološka i pastoralna zadaća da bude križ koji štiti, koji nosi i koji otkupljuje. „Struktura križa, sastavljena od vertikalnog i horizontalnog dijela, nosi bogatu simboliku u kršćanskoj tradiciji i teologiji. Križ je mjesto na kojem se spajaju vertikalna i horizontalna dimenzija, gdje se susreću Božja i ljudska stvarnost. Vertikalna dimenzija križa simbolizira uzlaznu liniju koja povezuje zemlju i nebo, čovjeka i Boga.

Ta vertikala je put prema transcendentnom, prema svetosti i Božjoj ljubavi. U teološkom kontekstu, vertikalna dimenzija predstavlja prvi i osnovni odnos svakog kršćanina, odnos prema Bogu. Horizontalna dimenzija križa predstavlja naš odnos s drugim ljudima i sa svijetom oko nas. Ona je ravan na kojoj se živi kršćanska ljubav, milosrđe i pravda. Horizontalna dimenzija je poput ruku koje se pružaju prema drugima, koja grli, pomaže i nosi“, istaknuo je.

„Kao novi splitsko-makarski nadbiskup pozvani ste živjeti u skladu s ovom dubokom kršćanskom simbolikom – vertikalno, održavati i njegovati svoj odnos s Bogom, služeći kao most između božanskog i ljudskog, a horizontalno, Vaša misija je služiti svojoj zajednici, biti ‘križić’ koji pruža utjehu, vodstvo i ljubav. Neka vam Bog udijeli milost i snagu da svojim djelovanjem i poslanjem križ, koji nosite kao dio svog imena i identiteta, postane križić za vašu zajednicu“, zaključio je.

Terezija Avilska: ”Koliko god ima posla ne propuštaj naći vremena da se predaš molitvi…”

U ime klera Splitsko-makarske nadbiskupije, redovništva i Bogu posvećenih osoba
izraze dobrodošlice izrazio je don Edvard Punda, župnik konkatedralne Župe sv. Petra u Splitu, dekan Konkatedralnoga dekanata, profesor fundamentalne teologije na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Splitu. „U ime svih svećenika i cjelokupnog klera nadbiskupije, želim izraziti srdačnu dobrodošlicu novome nadbiskupu. Također, zahvaljujem mons. Marinu Barišiću, mons. Draženu Kutleši te apostolskom upravitelju Želimiru Puljiću“, istaknuo je u uvodu.

„Dragi nadbiskupe i oče Zdenko, slušali smo o vašim dubokim i iskrenim promišljanjima povodom prihvaćanja nove službe na koju ste izabrani i postavljeni voljom Božjom. Te misli zacijelo izranjaju iz vaše formacije u karmelskom redu. Stoga sam slobodan citirat svetu Tereziju Avilsku koja je, kao pomoć biskupima i nama svećenicima, zapisala riječi u knjizi ‘Osnutci’ upravo misleći na biskupsku službu. ‘Koliko god ima posla ne propuštaj naći vremena da se predaš molitvi. Služenje Gospodinu prije nego je zahtjev, njegov je dar. On nam daje svojega Duha koji nas osposobljuje za službu i u nama postaje snaga da se u nama, naša volja uskladi s Božjom.’ Samo iz te svijesti i sigurnosti, odnosno iz pouzdanja u Božju ljubav, koja nedvojbeno jača kad si predan molitvi, pastir može ići dalje noseći teret koji ga nadilazi te vidjeti Krista na licima svih ljudi“, istaknuo je vlč. Punda.

„Svećenici i redovnici najbliži su nadbiskupovi suradnici. Svjesni smo da smo slabi i da često manjkamo u ljubavi. Nismo dostojni poslanja koje imamo. Ipak to što nam nije teško priznati ne želimo da nam postane izlika. Zato dok vas primamo otvorena srca te obećavamo suradništvo i raspoloživost, molimo da svima budemo znak Božje prisutnosti“, zaključio je. Kao znak dobrodošlice i u čast sjećanja na primanje službe i ustoličenje don Edvard je uručio novome nadbiskupu prigodni dar, pektoral rađen prema ranokršćanskom motivu.

Mons. Križić se zahvalio svima prisutnima

Na kraju mise je mons. Križić zahvalio svima koji su sudjelovali u euharistijskom slavlju u kojem je preuzeo službu upravljanja drevnom i poviješću bogatom Splitsko-makarskom nadbiskupijom. Pozdravio je sve nazočne nadbiskupe i biskupe, kao i apostolskog nuncija u Republici Hrvatskoj kojega je zamolio da prenese riječi zahvalnosti Svetom Ocu na povjerenju koje mu je iskazao. Pozdravio je i sve nazočne provincijale i provincijalke, kao i  druge redovnike i redovnice.

Također, pozdravio je sve vjernike laike Splitsko-makarske nadbiskupije, sve vjeroučitelje, župne suradnike, sve članove molitvenih zajednica, duhovnih pokreta i sve djelatnike u različitim oblicima karitativnog služenja, kao i pjevačke zborove.

>Evo što su poručili mons. Križić i mons. Puljić nakon novog imenovanja

Vjernicima laicima: Ima ponajviše onih koji se zadovoljavaju vjerskim minimalizmom

„Područje evangelizacije je veliko, a radnika nikada dovoljno. Znamo da ima puno roditelja koji ne uspijevaju ili čak ne smatraju važnim, prenijeti svojoj djeci cjelovitu vjeru. Imamo sve više vjernika čiji je odnos prema Bogu vrlo hladan. Ima ponajviše onih koji se zadovoljavaju vjerskim minimalizmom i njihova vjera nema gotovo nikakav utjecaj na njihov život. Ima i puno onih koji su rođeni kao vjernici, ali to nikada nisu postali.

No, ovaj naš kraj ima razloga da se ponosi poviješću svoje vjere. Ovdje su korijeni kršćanske vjere, kada su u pitanju prostori današnje Hrvatske, a ovi prostori su i kolijevka vjere hrvatskog naroda. Ta je vjera zalijevana krvlju mnogih mučenika i zato ona ovdje ima tako duboke korijene. Snagom te vjere je naš narod uspijevao preživjeti, podnijeti nepodnošljivo i izdržati neizdrživo. Želimo vjerovati da će, kada Sin Čovječji ponovno dođe, na ovoj našoj dalmatinskoj grudi naći žive vjere“, istaknuo je u obraćanju laicima, prenijela je IKA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.