Crkva Čudotvorne Gospe Sinjske proglašena bazilikom

Sinjske
Foto: Snimka zaslona

U subotu 12. listopada u 10:30 sati započelo je misno slavlje tijekom kojeg je Crkva Čudotvorne Gospe Sinjske proglašena bazilikom. Misnu žrtvu predvodio je splitsko-makarski nadbiskup i metropolit mons. Zdenko Križić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dekret pape Franje o proglašenju Gospine crkve u Sinju bazilikom pročitao je apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj nadbiskup Giorgio Lingua.

Sinjske
Foto: Narod.hr
> Vandalizam u Sinju: Razbijeni reflektori koji osvjetljavaju crkvu Gospe Sinjske

Uoči proglašenja crkve Čudotvorne Gospe Sinjske Zvonik je zasjao u novom svjetlu

Prijenos uživo slavlja proglašenja crkve Čudotvorne Gospe Sinjske prenosili su Laudato televizija i Internet stranica Župe i Svetišta. Od 9. do 11. listopada trajala je trodnevna duhovna priprava uoči slavlja proglašenja bazilikom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pogledajte videozapis sa samog događaja.

Uoči svečanog proglašenja crkve Čudotvorne Gospe Sinjske manjom bazilikom, Zvonik crkve zasjao je u novom svjetlu, zahvaljujući odluci gradonačelnika Grada Sinja, Mire Bulja, koji je potpisao ugovor sa sinjskim franjevcima za projektnu dokumentaciju kao i financiranje kompletne obnove Zvonika u iznosu od 18.500 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: gospa-sinjska.hr

Ovaj projekt rasvjete nije samo tehnički doprinos, već dar Grada manjoj bazilici, osmišljen kako bi dodatno naglasio značaj Zvonika kao jednog od ključnih simbola Grada. Gradonačelnik Bulj prepoznao je važnost ovog trenutka za grad Sinj i njegovu bogatu kulturno-vjersku baštinu, te je odlučio omogućiti da Zvonik zasvijetli u punom sjaju upravo uoči ovog povijesnog događaja, donosi Svetište Gospe Sinjske.

> Prof. Nikčević: Zašto sljedeće godine morate pogledati Opsadu Sinja 1715.?

Zvonik Crkve Gospe Sinjske dominira noćnim pejzažem grada

Nova, moderna rasvjeta, koja je pažljivo postavljena kako bi se osigurala optimalna osvijetljenost i dugotrajna zaštita, omogućuje da Zvonik crkve Čudotvorne Gospe Sinjske sada dominira noćnim pejzažem Sinja. Zvonik, kao simbol vjere i nade, sada blista na poseban način, dočekujući hodočasnike i domaći vjernički puk koji se okupljaju kako bi sudjelovali u povijesnom događaju proglašenja crkve malom bazilikom.

Svečano paljenje nove rasvjete Zvonika došlo je u trenutku kada se grad priprema za veliki priljev hodočasnika iz cijele Hrvatske i šire, koji dolaze u Sinj povodom svečanosti proglašenja crkve Čudotvorne Gospe Sinjske manjom bazilikom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Domaći vjernici također su s ponosom dočekali ovaj trenutak, osjećajući se dijelom povijesnog događaja za grad i crkvu koja je stoljećima središte duhovnosti i utočište vjernika.

Zvonik sada, obasjan novim svjetlom, ne samo da služi kao vodič za hodočasnike koji stižu u Svetište, nego i kao simbol duhovne snage i postojanosti vjere.

Što predstavlja bazilika u Katoličkoj crkvi?

U Katoličkoj Crkvi bazilikom se nazivaju liturgijski privilegirane crkve. Razlikuju se basilicae maiores u Rimu, i basilicae minores, važne crkve u Rimu i drugdje po svijetu. Počasni naslov basilica minor od druge polovine 18. stoljeća dodjeljuje papa na prijedlog ordinarija crkvama većega značenja za neki grad i biskupiju. Jedan od uvjeta je i prikladna veličina svetišta, povijesna važnost i umjetnička ljepota te dovoljan broj svećenika koji su vjernicima na raspolaganju za podjelu sakramenata.

Crkva i Svetište Čudotvorne Gospe Sinjske najveće je marijansko svetište u južnoj Hrvatskoj, u koje hodočasnici dolaze tijekom cijele godine. Crkva je građena od 1699. do 1712. godine, odolijevajući ratovima i potresima, do danas je zadržala svoj izvorni izgled.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Središnje mjesto, kako u crkvi, tako i u srcima Sinjana, Cetinjana i hodočasnika, zauzima slika Majke od Milosti – Čudotvorne Gospe Sinjske, koju su fratri donijeli iz Rame u Sinj 1687. godine. Od tada Gospa povezuje Ramu, Duvno i Livno sa Sinjem i Cetinskom krajinom. Crkva je posvećena 2009. godine na blagdan Uzašašća.

Crkva i samostan nalaze se u Registru kulturnih dobara Ministarstva kulture Republike Hrvatske kao zaštićeno kulturno dobro sakralne graditeljske baštine.

> 14. kolovoza 1715. – kako je tekla bitka s Turcima nakon koje imamo današnju Sinjsku alku

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.