Mozambik je tijekom dvije godine u svojim službama otkrio oko 30.000 “fantomskih” službenika, koji su državni proračun stajali 220 milijuna eura plaća, otkrila je u ponedjeljak ministrica za državnu upravu Carmelita Namashulua.
“Provjerom između 2015. i 2017. službenika registriranih na našim popisima pronašli smo oko 30.000 fantomskih službenika, koji su nas stajali 220 milijuna eura”, otkrila je Namashulua, prenosi nacionalna novinska agencija AIM.
Tom operacijom, koja se provodi svake dvije godine, zaključeno je postojanje 318.000 službenika u zemlji.
Mozambik, čijih je 55 posto proračuna odlazi za plaće službenika, proživljava u posljednje dvije godine tešku financijsku krizu koja se održava na njihovo gospodarstvo.
Tijekom 2016. vlada je bila prisiljena priznati da je tajno posudila 2 milijarde dolara kako bi kupila vojne brodove za sudjelovanje u borbama protiv bivših pobunjenika Renamo.
Mozambik je na 153. mjestu od 180 zemalja na svjetskom popisu percepcije korupcije, objavila je NGO Transparency International.
Hrvatska po neovisnosti pravosuđa gora od Mozambika
Podsjetimo, u listopadu je Svjetski ekonomski forum objavio Izvještaj o globalnoj konkurentnosti koji je pokazao je da se Hrvatska na globalnoj ljestvici nalazi na 68. mjestu od 140.
Od zemalja u okruženju Mađarska se nalazi na 48. mjestu, Poljska na 37., Češka na 29., Slovačka na 41. mjestu, a jedina zemlja gora od nas je Bosna i Hercegovina koja se našla na 91. mjestu. Susjedna Slovenija i Srbija su bolje prošle Globalnom indeksu konkurencije od Hrvatske.
Metodologija Svjetskog ekonomskog foruma temelji se na procjeni kvalitete institucija, infrastrukture, primjene ICT-a, makroekonomske stabilnosti, zdravlja, obrazovanja i vještina, tržišta proizvoda, tržišta rada, financijskog sustavu, veličine tržišta, poslovne dinamike i kapaciteta za inovacije. Pritom su ti stupovi razvrstani u četiri skupine, a odnose se na poslovno okruženje, ljudski kapital, tržišta i inovacijski ekosistem.
Po indeksu neovisnosti pravosuđa od 140 zemalja, Hrvatska se našla na 120. mjestu iza Mozambika, Zimbabvea, Ugande i drugih srednje razvijenih zemalja afričkog kontinenta. Naime, po Svjetskom ekonomskom forumu države s ocjenom 7 imaju potpuno neovisno pravosuđe, a najbliže tome su Finska (6.7) i Švicarska (6.4).
S druge strane, ukoliko država ima ocjenu 1, smatra se da uopće nema neovisno pravosuđe, te se iza Hrvatske (2.5) nalaze primjerice Jemen (2.4), Burundi (2.3), Čad (2.1) i komunistička Venezuela (1.1).
Hrvatska je 135. u svijetu po kvaliteti javne uprave
Po parametru javne uprave Hrvatska je još gora te se nalazi na 135. mjestu, a iza Hrvatske su tek Ekvador, BiH, Angola, Bolivija i Venezuela.
Po pitanju opterećenja državnom regulacijom, Hrvatska je još gora pa se tako nalazi na 138. mjestu, a iza nje su tek Venezeula i Brazil.
Tekst se nastavlja ispod oglasa