Ovogodišnji 20. queer festival koji se održava od 24. 5. do 5. 6. otvoren je u HNK predstavom iz Argentine ‘Yira, yira’ koja tematizira prostituciju, predstavljajući je kao “seksualni rad”. U najpoznatijem hrvatskom kazalištu gdje je intendantica Dubravka Vrgoč na odlasku u repertoar je uključena predstava u kojoj glume amateri, prostitutke i queer aktivisti.
U utorak 24. 5. počeo je sezonalni izvedbeni program Queer Zagreb u organizaciji nevladine organizacije Domino. Riječ je o udruzi koja se u spoju s umjetnošću bavi LGBTQ aktivizmom, s naglaskom na slovo Q koje označava tzv. “queer osobe”. Riječ queer širokog je raspona, a ova udruga svojim umjetničkim performansima subverzivno promovira tzv. “marginalne skupine” koje smatra potlačenima tradicijom, religijom i patrijarhatom.
Tako se u najavi programa navodi: “Društvo iskorištava seksualni rad i uživa u njemu onoliko koliko ga moralizira i prezire”. Tim povodom Zvonimir Dobrović, direktor festivala u govoru kojim je otvorio festival, ustvrdio je: “E pa da vam kažem što je queer. Queer je nešto drugačije, pomaknuto, izmaknuto, izvan norme – i naravno, najdoslovnijeg prijevoda: homoseksualno. A sve što je homoseksualno je pratilo sveto trojstvo perspektiva – gledalo se na homoseksualnost kroz prizmu medicine, legislative i religije – bolest, zločin i grijeh. Tu perspektivu je bilo potrebno mijenjati. To je bio i ostao velik dio queer aktivizma”.
LGBT agenda i u Tifološkom muzeju
Organizatori su ustvrdili kako je 20 godina rada ove udruge “promijenio naše kulturne navike i percepciju LGBTIQ+ zajednice”, a među onima koji su došli na otvorenje u HNK bili su pjevačica Severina, bivša predsjednica Vijeća za elektroničke medije i ravnateljica Agencije za elektroničke medije Mirjana Rakić, bivša SDP-ova zastupnica Melita Mulić, nezavisni zastupnik Domagoj Hajduković, poznat kao prvi otvoreni homoseksualni političar u Hrvatskoj. Na otvaranju su također bili RTL-ova novinarka Danka Derifaj, saborski zastupnici Možemo Vilim Matula, Sandra Benčić i gradski zastupnici Možemo Ivana Kekin i Gordan Bosanac.
>LGBT aktivizam: Kako će se EU brinuti o pravima radnica, kad u dokumentu ne smiju spominjati žene?
Inače, povodom 20-godišnje obljetnice prve homoseksualne povorke u Hrvatskoj u Tiflološkom muzeju otvorena je prva institucionalna izložba tzv. “LGBTIQ+ tematike” u Hrvatskoj. Prije dvadeset godina LGBT aktivisti tvrdili su kako im patrijarhat i homofobno društvo želi određivati kako će živjeti u svoja četiri zida, da bi 20 godina kasnije, u državnoj instituciji otvorili izložbu naziva “Uđite u naša četiri zida” u kojoj se iznose teorije o queer i interspolnim osobama te ideje o razlici između spola i roda.