Na graničnom prijelazu Bajakovo hrvatski su carinici zabranili ulazak u zemlju izaslanstvu vojske Srbije u kojem je bilo 11 osoba. Riječ je o zapovjednicima s vojne akademije i gimnazije te kadetima i pitomcima koji su trebali posjetiti Jasenovac. U prtljazi su imali službene uniforme koje im carinici nisu dopustili da unesu te su vraćeni u Srbiju.
Ministarstvo vanjskih poslova Srbije, povodom priopćenja Ministarstva vanjskih i europskih poslova Hrvatske, navelo je da je veleposlanica Srbije u Zagrebu imala zakazan sastanak na inicijativu srbijanskog ministarstva kako bi predala prosvjednu notu.
Kako je priopćeno iz Beograda, predstavnici hrvatskog ministarstva odbili su primiti notu Srbije, želeći uručiti svoju notu, koju je ambasadorica Srbije odbila primiti, prenosi N1.
Krstičević poručio Vučiću i Vulinu: ‘Ovo nije ’91. da vojnici u Hrvatsku ulaze kad žele’
“Ministarstvo vanjskih poslova Srbije smatra da postupak Ministarstva unutarnjih poslova Hrvatske o zabrani ulaska i boravka delegacije Ministarstva obrane i Vojske Srbije, a kome je prethodio pretres stvari članova delegacije, i koji je obrazložen nedostatkom odgovarajuće dokumentacije kojom bi se opravdala svrha i uvjeti boravka, najblaže rečeno, nije utemeljen. Delegacija Ministarstva obrane i Vojske Srbije bila je najavljena nadležnim organima Hrvatske”, navodi se u srbijanskoj noti.
Dodaje se da Ministarstvo vanjskih poslova Srbije naglašava da je ovakva odluka “u suprotnosti s osnovnim načelima moderne Europe, koja predviđa slobodu kretanja ljudi, pravo na očuvanje vjerske i nacionalne baštine, kao i odavanja poštovanja nevino stradalim pripadnicima jednog naroda”.
“Ministarstvo vanjskih poslova Srbije još jednom ukazuje da ‘neprimjerenih postupaka’ niti reakcija od strane ‘srpskog političkog vodstva’ nije bilo. Podsjećamo da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nije želio komentirati komentare hrvatskog vrha koji su uslijedili nakon postupka hrvatskih organa”, piše u priopćenju srbijanskog ministarstva.
Navodi se i da “Srbija ostaje posvećena unaprjeđenju stabilnosti regije i dobrosusjedskim odnosima i smatra da se oni mogu postići suštinskim razgovorima, a ne putem medija”.
Podsjetimo, hrvatsko Ministarstvo vanjskih i europskih poslova priopćilo je u ponedjeljak da je veleposlanica Srbije pozvana u hrvatsko Ministarstvo vanjskih i europskih poslova kako bi se Srbiji izrazio prosvjed zbog pokušaja pripadnika Vojske Srbije da 7. rujna uđu u Hrvatsku.
Pokušaj ulaska Vojske Srbije komentirao je u subotu i premijer Plenković.
“Ono što bi bilo normalno jest da su srbijanske vlasti najavile ovaj dolazak. Ovih Vulinovih 11 koji su tjeli doći u Hrvatsku očito su zaboravili propise i međunarodno pravo. Sve ostalo je klasična vjezba politikanstva i dizanja tenzija između Hrvatske i Srbije. Očekujemo da država Srbija s respektom tretira RH i Hrvate u Srbiji”, kazao je Plenković.
Pokušaj ulaska izaslanstva Vojske Srbije na komentirala je i predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović.
“Pokušaji provokacija i izazivanja incidenata sa susjedima, a kako bi se skrenula pozornost s teškog unutarnjopolitičkog stanja u Srbiji, opet pokazuju svu nazadnost i neodgovornost srbijanske politike. Postoje jasna pravila i procedure najave prelaska državne granice koje srbijanska strana nije poštivala. Zato učinjeni propust predstavlja samo još jedan primjer neprimjerenog postupanja Srbije u međudržavnim odnosima. Očekujem da se srbijanska strana počne ponašati odgovorno jer su građani i s jedne i s druge strane siti ovakvih provokacija”, poručila je predsjednica.
Tekst se nastavlja ispod oglasa