Nakon slučaja Jelenića i masona: Trebaju li državni odvjetnici navoditi članstvo u udrugama?

nataš anovaković
Foto: Fah

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa očitovalo se vezano uz upite trebaju li dužnosnici u imovinskim karticama prijaviti i članstvo u udrugama, povodom ostavke glavnog državnog odvjetnika Dražena Jelenića jer je otkriveno kako je mason.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, mnogi se pitaju kako nitko nije znao da je glavni državni odvjetnik organizacije koja se diči tajanstvenošću i lojalnošću među članovima, stoga je SOA otkrila kako po zakonu nije bila obvezna raditi sigurnosnu provjeru kandidata za glavnog državnog odvjetnika, a sad Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa otkriva da po zakonu pravosudni dužnosnici nemaju obvezu navoditi članstvo u udrugama.

Kako javlja Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, dužnosnici su dužni u imovinskim karticama navesti i eventualno članstvo u udrugama jer ono sa sobom može nositi “određeni koruptivni rizik”.

Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vezano za više zaprimljenih upita koji se odnose na obvezu prijave članstva u udrugama u izvješćima o imovinskom stanju dužnosnika (imovinskim karticama) pojašnjavamo da je Povjerenstvo sukladno članku 8. stavku 9. Zakona o sprječavanju sukoba interesa propisalo obrazac izvješća o imovinskom stanju u kojem je predviđena i rubrika “Ostala članstva i funkcije dužnosnika u drugim pravnim osobama, udruženjima i organizacijama”.

Slijedom navedenoga, dužnosnici su obvezni u imovinskoj kartici navesti i podatke o članstvu u udrugama.

Naime, članstvo dužnosnika u udrugama nedvojbeno sadrži određeni koruptivni rizik koji se ogleda situacijama u kojima bi dužnosnici u obnašanju javnih dužnosti trebali donositi odluke ili sudjelovati u postupcima koji se odnose na udruge čiji su članovi”, priopćilo je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Glasilo ‘Loža’ – koja su poznata lica u Hrvatskoj članovi masonske lože?

>Veliki meštar Nikica Gabrić: ‘Dao sam Jeleniću još pet imena koja su ga mogla kompromitirati’

>Odvjetnik Olujić za Narod.hr: ‘Članovi masonskih loža, a pretpostavlja se da ih je u Hrvatskoj oko 700, ne bi trebali obavljati javne funkcije’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Kovač: Afera s Jelenićem nije slučajno došla u vrijeme izbora u HDZ-u – Plenkovićeva struja želi odglumiti ‘borbu protiv masona’

No, u Povjerenstvu pojašnjavaju da se ne referiraju na obvezu glavnog državnog odvjetnika koji nije dužnosnik u smislu Zakona o sprječavanju sukoba interesa, već općenito na dužnosnike koji su obvezni karticu podnositi Povjerenstvu.

Pravosudni dužnosnici, za razliku od državnih nisu dužni navoditi članstvo u udrugama

Državni odvjetnici i zamjenici državnih odvjetnika imovinske kartice, naime, podnose Državnom odvjetničkom vijeću (DOV) i regulirane su Zakonom o DOV-u, koji je stupio na snagu 1. siječnja. Tim zakonom nije, međutim, predviđeno da državno-odvjetnički dužnosnici moraju navesti podatke o članstvu u udrugama pa u obrascu za prijavu imovine nije predviđena takva rubrika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podaci o imovini državnog odvjetnika i zamjenika državnog odvjetnika su javni i objavljuju se na mrežnim stranicama Vijeća, ali se ne objavljuju podaci zaštićeni propisima o zaštiti osobnih podataka, stoji na internetskim stranicama DOV-a. Iako je Zakonom o DOV-u predviđeno da su imovinske kartice državnih odvjetnika javne one još nisu dostupne javnosti i trenutno se mogu dobiti samo na zahtjev, prenosi N1.

Za suce, koji imovinske kartice podnose Državnom sudbenom vijeću također nije predviđeno da u imovinskoj kartici moraju navesti članstvo u udrugama ili organizacijama.To proizlazi iz pravila o sadržaju obrasca izvješća o imovini suca i načinu njegova podnošenja koje se nalaze na stranici Državnog sudbenog vijeća i među kojima nije navedena ta obveza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.