Nakon što je uputio Istanbulsku u Sabor, Plenković se otišao pohvaliti u Vijeće Europe

Foto: Snimka zaslona

Na današnjoj sjednici Vlade, jednoglasnom podrškom svih članova Vlade Istanbulska konvencija upućena je u Sabor na ratifikaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjednica je započela neuobičajeno rano ujutro, u 8,30, a nakon nje predsjednik hrvatske Vlade odmah se uputio u Bruxelles.

> Zašto Europska unija ‘pritišće’ države članice ratificirati Istanbulsku konvenciju?

Pri dolasku u Bruxelles, a uoči sastanka Europske pučke stranke, koja se održava prije sastanka Europskog vijeća, komentirao novinarima aktualne događaje u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dojmovi o sjednici Vlade i Istanbulskoj konvenciji? Mislim da je taj fenomen nasilja nad ženama i u obitelji zaista grozan ne samo u Hrvatskoj nego globalno. Dokument je nastao prije desetak godina i sve Vlade su u kontinuitetu sudjelovale u tom procesu. Taj dokument je najširi konsenzus da se suzbije nasilje nad ženama i nasilje u obitelji. Čuli smo zabrinutost dijela društva, stoga smo u interpretativnoj izjavi na pravi način otklonili strahove i zabrinutosti”, kazao je Plenković za N1 i dodao da smatra da je Konvencija u skladu s Ustavom.

“Učinit ću sve da svim članicama i članovima HDZ-a i simpatizerima stranke pojasnimo zašto idemo u ovaj proces”, kazao je Plenković.

Na pitanje hoće li tolerirati da neki zastupnici HDZ-a ne glasuju za ratifikaciju po uzoru na neka glasovanja u Europskom parlamentu kazao je da su to dvije drugačije situacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Velika je razlika između glasovanja u EP i onoga što imamo danas u Saboru. Ono što je pred Saborom je zakonski akt o potvrđivanju međunarodnog ugovora. Želim imati što više unisoni stav kluba HDZ-a. Vidjet ćemo hoće li biti kolega koji će biti protiv…”, kazao je Plenković i dodao da je interpretativna izjava “jastuk na koji se mogu nasloniti”.

“Pozivam šefa SDP-a čija stranka 3 godine nije prstom mrdnula da ratificira Konvenciju, da malo prouči zakon i upozna se što je smisao interpretativnih izjava u međunarodnim dokumentima i da u konačnici preuzme političku odgovornost na ozbiljan način. Ovakav način politike je više na dosjetkama”, rekao je Andrej Pleković komentirajući Bernardićev današnji istup tijekom kojega je izjavu nazvao bezvrijednim komadom papira.

Podsjetimo, čelnici zemalja članica EU-a okupljaju se danas u Bruxellesu gdje će sudjelovati na proljetnom summitu na kojem će, između ostaloga, razgovarati o trgovini i američkim carinama na čelik i aluminij, o ekonomskoj situaciji u EU-u, o oporezivanju multinacionalih internetskih kompanija, odnosima s Rusijom i Turskom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na dnevnom redu je također i Brexit, pripreme za summit EU-zapadni Balkan u svibnju u Sofiji, a predviđen je i zaseban summit 19 šefova država ili vlada eurozone, koji će razgovarati o dugoročnim reformama ekonomske i monetarne unije.

Summit počinje u četvrtak popodne. Nakon tradicionalnog govora predsjednika Europskog parlamenta, koji se uoči svakog summita obraća čelnicima zemalja članica, započinje rasprava o trgovinskim pitanjima, odnosno o američkoj odluci o uvođenju carina na uvoz čelika i aluminija…

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.