Nakon što su Plenković i Tomašević štitili H-alter – Buljan Flander podnijela neopozivu ostavku

Buljan Flander
Foto: snimka zaslona

Sudska mjera i zabrana objavljivanja tekstova pokrenula je lavinu reakcija. Na noge su se digli Hrvatsko novinarsko društvo i Sindikat novinara, a za Dnevnik Nove TV progovorila je Gordana Buljan Flander, ravnateljica Poliklinike zaštitu djece i mladih Grada Zagreba o razlozima zbog kojih je tražila tu zabranu. Ona je u Dnevniku Nove TV u prijenosu uživo dala ostavku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Kako ću predstavljati ustanovu bez podrške gradonačelnika? Konačni pravorijek suda čekam. Kao građanka sam iskoristila ono što mi pruža zakon, a to je zaštita od blaćenja, dezinformacija, linča jer smo bili izloženi neviđenom javnom linču”, objasnila je.

”Gospodine gradonačelniče, nakon što tri mjeseca nisam uspjela doći do vas, tražeći podršku za rad ustanove, ja vam večeras podnosim neopozivu ostavku. Nadam se da ćete naći stručnjaka, ili da ga već imate, koji će nastaviti voditi ovu ustanovu na način da i dalje ostane prepoznata i primjer prakse u Europi. Poštujem pravo svakog gradonačelnika da bira svoje suradnike”, poručila mu je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazala je da planira nastaviti znanstvenu karijeru.

”Ja sam tražila privremenu mjeru isključivo za portal H-Alter s obzirom na to da je dva mjeseca pisao vrlo ružne članke, članke koji su bili puni neistina, koji su defamirali rad stručnjaka poliklinike, rad Poliklinike. Pokušali smo na razne načine i davanjem informacija i uredniku i novinarki utjecati na to da imaju prave informacije. Međutim, iz teksta u tekst informacije su bile sve manje istinite. Poslali smo sedam-osam demantija”, kaže.

Kaže da ona nije protiv slobode medija. ”U obrazloženju presude stoji da je ‘mjera donesena jer je novinar povrijedio osnovnu novinarsku etiku i zlouporabila pravo na slobodu medija’. Dakle, ni jedna slobodna nije apsolutna. Možemo razgovarati o tome gdje prestaje sloboda medija i počinje blaćenje stručnjaka i otežavanja rada jedne ovakve ustanove”, navodi Buljan Flander.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Tomašević i Plenković u zaštiti H-altera zabrinuti za slobodu medija u Hrvatskoj

Na pitanje što joj točno smeta u seriji objavljenih tekstova, ravnateljica Poliklinike kaže da su ”stvarno pisani zlonamjerno’. ”Na način da blate rad naših djelatnika koji su vrijedno radili sve ove godine, a prikazivani su na način da netko čeka na vratima i otima zlostavljanim mamama djecu, nosi tu djecu očevima zlostavljačima. Prikazivano je da smo mi kuća na čijim nalazima sudovi donose odluke, što nije točno. Prikazivani smo da zbog naših nalaza djeca žive s očevima seksualnim zlostavljačima, što nije istina”, rekla je i predočila dokument koji pokazuje da je Poliklinika u proteklih pet godina prijavila policiji 982 slučaja zlostavljanja djece.

Što se dogodilo ranije?

“Iz Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba ocijenili su nedopustivim da se javna riječ i javni prostor koriste za iskrivljeno i neistinito informiranje javnosti te su istaknuli kako su u protekla dva mjeseca izloženi prozivanjima i napadima putem društvenih mreža.” – stoji u priopćenju na stranicama Poliklinike Nakon što je sud donio odluku da portal H-alter, koji često svojim tekstovima podržava Možemo, i novinarka Jelena Jindra ne smiju više objavljivati tekstove i pisati o Poliklinici za zaštitu djece i ravnateljici Gordani Buljan Flander.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nažalost, ovo nije prvi puta da smo mi stručnjaci Poliklinike, zdravstvene ustanove specijalizirane za zaštitu zlostavljane i traumatizirane djece, izloženi pritiscima od strane roditelja nezadovoljnih nalazima, posebno kada se tijekom dijagnostičkih i terapijskih postupaka u koje je uključeno dijete u Poliklinici dobiju podaci o njihovim neadekvatnim i/ili zlostavljajućim ponašanjima prema vlastitoj djeci. Koliko god možemo razumjeti da im nije lako čuti niti prihvatiti kako griješe u postupanju prema svojoj djeci, to nama ne može biti razlog da „zažmirimo“ i odustanemo od zaštite djece dostavljanjem obavijesti o podacima koji su tijekom provođenja zdravstvenih usluga za dijete dobiveni na daljnje postupanje nadležnim institucijama. To nam je zakonska, profesionalna, etička i ljudska obaveza”, poručuju.

Tomašević smijenio upravno vijeće Poliklinike zbog situacije s portalom H-alter

Oglasio se i gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević.

“Mi kao gradska vlast protivimo se ovakvoj praksi da gradska ustanova traži zabranu kritičkog pisanja o radu gradske ustanove. To je poruka svim ustanovama Grada Zagreba”, poručio je gradonačelnik Tomašević.

“S obzirom na ove okolnosti, smijenit ćemo upravno vijeće Poliklinike koji su ispred Grada Zagreba, te ćemo imenovati nove. Prije nekoliko dana tražili smo internu kontrolu poslovanja Poliklinike, to možemo jer je u našoj nadležnosti”, rekao je Tomašević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, ravnateljica Poliklinike Gordana Buljan Flander ne može biti smijenjena, jer gradonačelnik za to nema direktne ovlasti.

Razlog za ovaj potez je odluka Općinskog građanskog suda u Zagrebu, u kojoj je sudac zabranio portalu H-alter da piše o ravnateljici Poliklinike.

“Pozivam Ministarstvo zdravstva da provede nadzor rada poliklinike, mislim da je to svima u interesu da se raščiste sve moguće nepravilnosti”, rekao je gradonačelnik.

“Mislim da bi bilo dobro da se napravi jedna međunarodna stručna evaluacija modela rada i te metode, jer očito postoje prijepori unutar stručne zajednice o toj metodi i bilo bi dobro da imamo međunarodnu evaluaciju jer nam je kao osnivaču u interesu da se to napravi”, rekao je Tomašević a prenosi Nacional.hr.

Kaže da se čuo i s Buljan Flander, ali da o tom razgovoru još ne bi obavijestio javnost jer ona nije u Zagrebu.

Plenković: Mi se zalažemo za slobodu medija

Rješenje o zabrani pisanja donio je sudac Andrija Krivak i u njemu je navedeno da je odluka donesena “zbog osiguranja nenovčane tražbine Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba i ravnateljice Poliklinike Gordane Buljan Flander”. Povod za ovakvu odluku suda niz je tekstova Jelene Jindre pod nazivom “Sustav za zaštitu ili za zlostavljanje djece”, koji su objavljivani na portalu H-alter.

Na ovu odluku osvrnuo se i premijer Plenković: “To je odluka koja zabrinjava. Mi se zalažemo za slobodu medija.  Želim naglasiti da je jasan politički stav Vlade Republike Hrvatske da sloboda govora, medija, mišljenja, pisanja, emitiranja ničim ne smije biti ugrožena. Odbacujem bilo kakve insinuacije da se u Hrvatskoj guši sloboda medija. Sloboda medija da, a od jednog slučaja stvarati sliku da postoji problem slobode medija to ne.”

Poliklinika zbog pisanja portala izložena prijetnjama i pritiscima

U priopćenju koje je izdala Poliklinika jasno je da su zbog pisanja portala bili izloženi reakcijama javnosti koje ih onemogućavaju u radu.

“Ti pritisci i prijetnje koje nam upućuju pojedini roditelji nezadovoljni nalazima koji nisu pisani po njihovim željama otežavaju redovni rad naše ustanove te s obzirom da se ne možemo javno braniti i komentirati niti jedan slučaj konkretno, jedino što je Poliklinika mogla poduzeti za zaštitu naše ustanove i naših djelatnika jesu pravne radnje”, poručuju iz Poliklinike te dodaju:

“Slijedom toga doneseno je rješenje kojim je određena privremena mjera kojom se zabranjuje jednom portalu objavljivati sadržaje u kojima se iznose informacije koje se odnose na dostojanstvo, profesionalni rad i profesionalna dostignuća Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba i ravnateljice prof. dr. sc. Gordane Buljane Flander.”

Prijašnje tužbe i presude 

Drugostupanjskim rješenjem Županijskog suda u Zagrebu nedavno je ukinuta presuda Općinskog građanskog suda u Zagrebu kojom je odbijen tužbeni zahtjev Udruge U ime obitelji za naknadu štete zbog povrede prava osobnosti koji su uzrokovani objavom na portalu www.h-alter.org, čiji je izdavač Udruga za nezavisnu medijsku kulturu, a trenutni glavni urednik Toni Gabrić, te je predmet vraćen na ponovno suđenje.

Udruga za nezavisnu medijsku kulturu je 15. siječnja 2018. na portalu H-alter objavila članak pod naslovom „Nasilje – svuda oko nas“ u kojem je u dijelu koji se odnosi na nasilje navedeno da je Udruge U ime obitelji „…koja je, iako milozvučna, nenasilna imena, sama pokrenula jedan od najvećih poteza strukturnog nasilja u Hrvatskoj“. Autor teksta na taj je način uvrijedio UiO i optužio udrugu za “strukturno nasilje” zbog uspješne organizacije prikupljanja potpisa za referendum o braku na kojem je gotovo dvije trećine birača odlučilo Ustavom zaštititi brak kao zajednicu muža i žene.

Dr. Markić: ‘Važno je ne pristajati na takav način vrijeđanja’
“Zahvaljujem odvjetniku Krešimiru Matekoviću i njegovom timu mladih i posvećenih odvjetnika na ustrajnosti u zaštiti udruge U ime obitelji, ali i demokracije i razlikovanja prava na slobodu govora, mišljenja i izražavanja misli od vrijeđanja i huškanja na neistomišljenike u civilnom društvu ili politici. Ovih dana možemo vidjeti kako na primjer, neki javnosti već poznati mrzitelji Katoličke Crkve stradanja ljudi u Afganistanu, osobito žena i djece koriste za dovođenje katolika ili tko god im se ne sviđa u taj nasilni kontekst kršenja ljudskih i građanskih prava. Važno je ne pristajati na takav način vrijeđanja i rušenja ugleda s prilično jasnim političkim i društvenim ciljem“, izjavila je za Narod.hr izvršna direktorica udruge U ime obitelji dr. Željka Markić.

> U sklopu projekta ‘Dosta je mržnje’ tekst pun mržnje prema Željki Markić

Podsjetimo, prošle godine Udruga za nezavisnu medijsku kulturu kao izdavač portala H-alter pravomoćno je izgubila spor koji je protiv njih pokrenula književnica Tanja Belobrajdić zbog članka “Zločin i nagrada Tanje Belobrajdić” autora Demiana Vokšija. Županijski sud u Splitu potvrdio je tako presudu Općinskog suda u Zagrebu koji je naložio udruzi da plati 30 tisuća kuna odštete te još 6.328 kuna troškova parničnog postupka.

> Drugostupanjski sud ukinuo presudu kojom je odbijena tužba UiO protiv H-altera i vratio je na ponovno suđenje

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.