Nakon sukoba s Komšićem i Džaferovićem, Putinov ministar dolazi u Hrvatsku

Sergej Lavrov
Foto HINA/ FENA/ ua

Članovi Predsjedništva BiH, i dva predstavnika Bošnjaka Šefik Džaferović i Željko Komšić optužili su u utorak ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova da ne poštuje suvrenitet BiH te su se s njime odbili sastati. Naime Lavrov je u ponedjeljak izjavio da je Daytonski sporazum temelj funkcioniranja BiH, te da treba poštovati ravnopravnost tri konstitutivna naroda i dva entiteta. “Htio bih reći da svaki pokušaj rušenja Dejtona može izazvati najozbiljnije rizike i posljedice”, izjavio je Putinov ministar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lavrov se tako sastao samo s Miloradom Dodikom, a kasnije i s Draganom Čovićem predsjednikom HDZ-a BiH koji ga je uvjeravao u važnost izmjena izbornog zakona u BiH, kako se ne bi ponavljalo da Bošnjaci putem rupa u izbornom zakonu, preglasavanjem Hrvatima biraju predstavnika koji neće zastupati njihove interese.

Sergej Lavrov isto tako nakon punih 16 godina stiže u Zagreb na razgovore s premijerom Andrejem Plenkovićem i predsjednikom Zoranom Milanovićem, i to u vrlo delikatnom trenutku koji miriše na otvaranje nove krize između Zapada i Rusije oko preuređenja” odnosa u toj susjednoj državi, piše Jutarnji list.

Inače, posjet Sergeja Lavrova poklopio se s tvrdnjama iz Washingtona i Bruxellesa o potrebi revizije Daytonskog sporazuma, odnosno nekog Daytona 2 koji bi, navodno omogućio “normalnu državu BiH” jer ovaj sadašnji sporazum, potpisan prije 25 godina, jest zaustavio rat, ali nije omogućio da BiH postane funkcionalna država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, hrvatski predsjednik Zoran Milanović tražio je od premijera Andreja Plenkovića da se na sjednici Nacionalne sigurnosti raspravlja o stanju u BiH, odnosno o položaju Hrvata u BiH.

On je prošlog tjedna za HRT također istaknuo: “Dayton je takav kakav je i ne vidim uopće načina da ga se promijeni bez nasilja. Ne mislim na rat. Mislim naprosto na mentalno i svako drugo nasilje koje u BiH, to svatko zna, nikada nije prolazilo. I uvijek je izazivalo još veće nasilje. Vi ne možete bosanski sustav, bosanskohercegovački okvir promijeniti bez volje konstitutivnih naroda.

To su Srbi, koji imaju Republiku Srpsku koja je donesena, to ne možete poništiti. Mogu ja o tome misliti što god hoću, prošlo je 25 godina. Imate Srbe, čiji predstavnici govore svašta, ali imaju nekakva prava. Imate Hrvate – da, Hrvati postoje, kao i Bošnjaci, postoje, ne možemo se praviti da ne postoje – koji su nezadovoljni u toj državi. Je li to neka tajna? Jesam li ja nacionalist ili šovinist ako to kažem?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je sad problem onih koji se sa mnom ne slažu što će to meni jako teško reći, mada će mi to reći, već i govore. Neka se ne zanose da će bilo kakve strateške odluke o ičemu biti donošene bez suglasja triju konstitutivnih naroda, i to nije nikakav srednji vijek, i bez toga nema građanske države. Dakle, još jednom govorim – građanska država je daleki, daleki san, i to je lijepa stvar, ali prvo sapun, onda parfem”, istaknuo je Milanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.