Naslijeđe antičke Murse potpora kandidaturi Osijeka za europsku prijestolnicu kulture

Osijek, 7.9.2015. - Lokalitet antièke Murse u osjeèkom Donjem gradu posljednjih se nekoliko godina sustavno istražuje, a kako se bliži kraj radovima na lokaciji kod ulaza u osjeèki Klinièki bolnièki centar (KBC), potvrðuje se da je Mursa, uz Salonu (Solin) i Sisciju (Sisak), treæi najvažniji antièki grad u Hrvatskoj, izvijestio je u ponedjeljak u Osijeku voditelj projekta Tino Lelekoviæ iz Odsjeka za arheologiju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Arhivska fotografija od 29.05.2008. godine prikazuje arheologe prilikom istraživanja arheološkog nalazišta iz doba rimske Murse. foto HINA / mm

Lokalitet antičke Murse u osječkom Donjem gradu posljednjih se nekoliko godina sustavno istražuje, a kako se bliži kraj radovima na lokaciji kod ulaza u osječki Klinički bolnički centar (KBC), potvrđuje se da je Mursa, uz Salonu (Solin) i Sisciju (Sisak), treći najvažniji antički grad u Hrvatskoj, izvijestio je u ponedjeljak u Osijeku voditelj projekta Tino Leleković iz Odsjeka za arheologiju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Leleković je u ponedjeljak obišao nalazište s osječkim gradonačelnikom Ivicom Vrkićem i njegovim zamjenikom Denisom Ambrušem, koji su zaključili da će ovu činjenicu svakako iskoristiti u daljnjoj prezentaciji Osijeka u nadmetanju za titulu europske prijestolnice kulture 2020. godine.

Leleković je kazao da se lokalitet, kod južnog ulaza u KBC, istražuje posljednje tri godine i arheolozi su upravo tu našli raskrižje dviju rimskih ulica antičke Murse te mnoštvo raznih radionica, zahvaljujući kojima je ovaj antički grad bio važan gospodarski pokretač cijele regije.

“Grad je osnovan između 120. i 130. godine i trajao je negdje do 5. ili možda čak 6. stoljeća. Ovo nalazište prvo je koje se nalazi unutar bedema nekadašnjeg grada. Iznimno je bitno da sada konačno imamo fiksnu točku unutar grada, a to je križanje dviju ulica, na temelju kojih možemo dalje graditi cijelu viziju nekadašnjeg izgleda grada”, objasnio je Leleković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po njegovim riječima, Mursa je u to doba bila prilično važno središte jer je bila carski grad, naseljena veteranima rimske vojske, koji su parcele unutar grada dobili nakon umirovljenja, a unutar grada pokretali su svoje poslove, otvarali radionice i tako postali glavni inicijator razvoja grada, koji je postao gospodarsko središte.

Budući da se lokalitet nalazi pred samim ulazom na Odjel traumatologije KBC-a, na njemu će se morati izgraditi pristupna cesta za vozila hitne pomoći, a gradonačelnik Vrkić kazao je kako će se, u suradnji s konzervatorima, pokušati naći najbolje rješenje kako bi se označio i obilježio lokalitet.

Kako je istaknuto tijekom obilaska, u obližnjem Parku kraljice Katarine Kosače nastavilo bi se istraživanje Murse te uredio arheološki park, jer su arheolozi vjerojatno na tragu da pronađu i forum, odnosno samo središte nekadašnjeg antičkog grada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.