Ivicu Todorića sud u Londonu uz jamčevinu od 100 tisuća funti pustio je na slobodu, ali s uređajem na nozi koji prati njegovo kretanje.
Također, Todoriću je oduzeta putovnica i ne smije napustiti London, pa čak niti stan u kojem je prijavio boravak osim ako ga na saslušanje ne pozove policija ili sud. I to sve do 10. travnja 2018. kada se očekuje novo ročište, javlja HRT.
Iz sudnice izašao je u pratnji supruge i rekao da je sve prošlo dobro i današnji dan nazvao pobjedom. Kako vas je lijepo vidjeti. Ovo danas je jedna mala pobjeda, ali velika. Sad sam građanin Londona, rekao je Todorić. Za ročište je rekao kako je bilo dugo ali ozbiljno. Poručio je kako ćemo ga imati prilike još čuti te da će nas iznenaditi.
Na inzistiranje slovenske novinarke da odgovori na pitanja vezana uz Mercator i situaciju u koju je doveo radnike, Todorić je rekao kako su dobili najbolji dućan u Europi i odličan posao. Imaju odličnu kompaniju i u Srbiji. Na pitanje je li dobio narukvicu za elektronički nadzor, rekao je kako narukvice nikad ne nosi.
Na pitanje ima li poruku za potpredsjednicu u Vlade Martinu Dalić, Todorić je odgovorio: “Nemam ja poruku za nju!”
Todorić je jutros uhićen prema europskom uhidbenom nalogu u Londonu što je potvrdilo i Ministarstvo unutarnjih poslova. Pojavio se jutros pred Westminsterskim sudom, koji se rutinski bavi slučajevima izručenja. Na pitanje suca koje je njegovo stajalište o zahtjevu Zagreba za izručenjem, on je rekao da će se usprotiviti izručenju u Hrvatsku. Todorić je zadnjih tjedana na svojem blogu zanijekao da je kriv i optužio najviše hrvatske dužnosnike za politički progon.
“Ovo je tek početak postupanja po europskom uhidbenom nalogu. Izgleda da se Ivica Todorić predao, a to znači da je olakšao situaciju i može se govoriti da ga dobrovoljna predaja stavlja u privilegirani položaj”, kazao je odvjetnik Veljko Miljević za HRT. “To što se Todorić predao ne znači da pristaje na izručenje jer od početka tvrdi kako je riječ o politički motiviranom procesu. Sad od hrvatskog Ministarstva pravosuđa treba doći zahtjev za izručenje”, objasnio je Miljević. Komentirajući neslužbene informacije da je Todorić skupljao novac za jamčevinu kako bi se protiv izručenja borio sa slobode – Miljenić je potvrdio da postoji i ta mogućnost i da je ona je predviđena i u našem pravosuđu. Miljević je potvrdio kako je Todorićeva adresa britanskoj policiji dostavljena prije te se to znalo još u petak. Kazao je i kako je Britanija pozitivno odgovorila na 30 tisuća zahtjeva za izručenja, od njih 55 tisuća. “Todorićevi odvjetnici tu crpe svoj optimizam. Sigurno je da će Todorić nastojati upozoriti na to da nije bilo pravnih razloga za postupanje prema njemu – od donošenja lex Agrokor pa nadalje”, kaže Miljević. Pravna borba tek počinje, zaključio je.