-->
Ponedjeljak, 13 siječnja, 2025
2.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Natalija Kanački: ‘Kada ćemo govoriti o prisilama? Nijedna ženska udruga koju financira država ne govori o prisilama nad ženama koje ne žele napraviti abortus’

Podijeli

Odluka Ustavnog suda o pobačaju koja se čekala 26 godina – izazvala je niz reakcija. Podsjetimo, sud je odbacio prijedloge da se postojeći zakon, koji regulira pravo na pobačaj, proglasi neustavnim, obvezavši istodobno Hrvatski sabor da u roku od dvije godine donese novi zakon koji će regulirati to pravo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Studiju 4, emisiji HRT-a, o odluci Ustavnog suda govorile su Sandra Benčić, članica Udruga B.A.B.E. i Centra za mirovne studije te Natalija Kanački, članica Udruga U ime obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sandra Benčić izjavila je da su zadovoljni odlukom Ustavnog suda ali ‘tu postoje određeni prostori gdje Vlada može zapravo de facto ograničiti to pitanje’

Natalija Kanački, članica Udruge U ime obitelji rekla je da je dobro da je prekinut taj zavjet šutnje koji je trajao 26 godina kada se o pobačaju javno nije moglo čak ni govoriti. Kanački je rekla da je dobro to što su Ustavni suci odredili tu činjenicu da ljudski život počinje začećem, spajanjem muške i ženske spolne stanice i da pravo na pobačaj nije ni Ustavno pravo niti ljudsko pravo, ali da je Ustavni sud napravio jedan ‘kompromis’. ‘Pokušao je staviti u ravnotežu dvije stvari koje se ne mogu stavljati u ravnotežu, a to je da je stavio život naspram određenih prava na privatnost’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O pitanju ‘kada život počinje?’ Sandra Benčić je rekla da to ‘nije ključno pitanje’, nego ‘što Ustav štiti kao ljudsko biće?’ te nastavila: ‘jedno je medicinska struka i kako se tumači život kada on nastaje, a drugo je pravni konsenzus i društveni dogovor oko toga’ i kazala je da je donekle definirano pitanje ‘u kojem trenutku pravni poredak RH počinje ljudsko biće štititi kao čovjeka’, te se referirala na Međunarodnu deklaraciju gdje ‘piše da ljudska bića stječu svoja prava rođenjem’.

‘Pitanje i rasprave o tome kada počinje ljudski život neće nam dati odgovor na pitanje od kojeg trenutka pravni poredak taj ljudski život štiti i to je točka prijepora, da li se treba štititi od začeća ili od nekog drugog perioda.’, kazala je Benčić.

Benčić, članica udruge B.A.B.E. objasnila je kako je Ustavni sud rekao ‘da je do 10. tjedna trudnoće pravo žene na samoodređenje i njezino pravo na privatnost jače od interesa države da zaštiti nerođeno dijete i da se u tom slučaju država ne bi smjela i nema pravo miješati’, te je dodala kako ju ‘žalosti što nemamo uvjete u rodilištima, ‘nismo osigurali osnovne preduvjete za žene da mogu uskladiti privatni i poslovni život’, što nismo osigurali ‘uvjete za dobru zdravstvenu skrb za našu djecu’ aludirajući pritom na ‘slučaj sa dječakom koji nije mogao dobiti palijativnu skrb u Klaićevoj bolnici’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Natalija Kanački referirala se na izjavu Sandre Benčić i rekla da se ne radi o tome ‘što’ ovaj ustav štiti već ‘koga’ ovaj Ustav štiti. “To nije ‘što’ nego je ‘tko'”, dala je do znanja Kanački te nastavila demantirajući izjavu Benčić da je ‘udruga U ime obitelji zabranila zdravstveni odgoj’. ‘Udruga nije zabranila zdravstveni odgoj već je on bio postavljen vrlo nestručno i neprofesionalno, a mi smo dali primjedbe samo na jedan modul, a to je onaj spolni odgoj, upravo taj koji je bio loše napisan. Liječnici, psiholozi i drugi zdravstvenici su se složili da on nema veze, referirali su se na čudne studije. Konsenzus struke se mora postići, ne može se referirati na određene studije kojima su potvrđeni pedofili davali recenzije i slično. To je nedopustivo. Javna rasprava nije bila nikakva i to se treba ponoviti. Zdravstveni odgoj je u redu i treba biti, pitanje je kada, u kojem obliku i kome.’, završila je Kanački.

Članica udruge U ime obitelji Natalija Kanački izjavila je da 75 posto žena rade pobačaj iz ekonomskih razloga ili iz prisile. ‘Kada ćemo govoriti o prisilama? Nijedna ženska udruga ne govori o prisilama nad ženama koje ne žele napraviti abortus, a moraju napraviti abortus. Nemamo nijednu sigurnu kuću koju država financira nego imamo kuće koje financiraju građani kroz udrugu Betlehem koja štiti takve žene. To mora država raditi. Kada ćemo progovoriti o tome da se žene koje su u lošim, zlostavljačkim vezama češće odlučuju na abortus nego druge žene i to bi trebalo biti sankcionirano zakonom, da takva prisila nad ženom ne smije postojati.’

Kanački je ukazala na problem kako se premalo govori i prikazuje kako izgleda ljudsko biće od 10 tjedana. ‘To dijete je veličine jagode, ono štuca, ima sve otiske prstiju, znamo boju kože, spol, sklonost muzici, sportu…’ objasnivši kako se to sve može saznati kromosomski i kako bi trebalo govoriti o tome.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Benčić napominje kako si takav pregled malo koja žena može priuštiti jer je skup. No Kanački kaže da je ‘to nebitno’ već je važna spoznaja da mi o ‘toj maloj osobi’ znamo sve već u 10. tjednu trudnoće.

Cijeli video možete pogledati OVDJE:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hrt

47 KOMENTARI

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci