Gostujući u studiju N1, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, povjesničar Ante Nazor je govorio o Povjerenstvu za suočavanje s prošlošću. Nazor smatra da u Povjerenstvu trebaju biti i pravnici i povjesničari, prepoznati znanstvenici po pitanju 20. stoljeća, poznavatelji ne samo Drugog svjetskog nego i Domovinskog rata, prenosi N1.
Plenković najavio: Povjerenstvo za suočavanje s prošlošću krajem veljače
“Napadnut je čovjek, ravnatelj škole u Šibeniku, a Tvrtko Jakovina govori kao da je u pitanju Anne Frank… No nije bio u tome problem, nego u šest panoa, koji su bili dodaci toj izložbi. To je dodatak vezan za Hrvatsku. Prešućeno je da je ravnatelj je godinu dana prije organizirao predavanje o holokaustu i on ima osjećaj za holokaust. On je pozvao tu izložbu, ali je ubačeno tih šest panoa. Zašto je preskočeno vrijeme poraća, nakon ’45.? Tih šest panoa ponovno prešućuju to razdoblje, a pano vezan za Domovinski rat je bio skandalozan. Ti panoi su umetnuti bez znanja organizatora”, kazao je Nazor.
Nazor je također ustvrdio da hrvatsko društvo nije fašistoidno, kao ni njezine vlasti u zadnjih 27 godina.
“Toga u Hrvatskoj postoji daleko manje nego u drugim zemljama i mislim da je ovo histerija”, kazao je Nazor. Pohvalio je premijera Andreja Plenkovića, jer je kazao da je situacija složena.
“U Ustavu ZAVNOH se spominje, ali i otklon od komunizma”, kazao je Nazor.
Upitan kako bi Povjerenstvo za suočavanje s prošlošću trebalo izgledati, povjesničar Hrvoje Klasić odgovorio je pak: “Iskreno ne znam, osim što novinari pišu o njemu, nisam čuo što bi ono trebalo raditi. Jacques Chirac je jednom rekao da se povijest ne piše zakonima, da povjesničari trebaju istraživati. Ne znam tko bi u njemu trebao sudjelovati ni kako bi trebalo izgledati”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa