Čini se da postoji jedan broj djece koja su za javnost za života nevidljiva djeca, ali, na žalost, i u smrti. Upravo smrt jednog od te djece komentirala je na svom Facebook profilu mr. Danijela Didić, klinička psihologinja i sudska vještakinja iz Splita:
“Na nebo je otišao još jedan mali anđeo za kojega nigdje na ovom svijetu ‘nije bilo mjesta’. Mali anđeo nije imao imućnog roditelja koji će za njega snimiti srceparajući video koji će se vrtjeti po društvenim mrežama. Mali anđeo nije imao medijski eksponirane roditelje da bi se bar kao uspomenu na njega oglasili svi oni veliki, poznati i slavni i oni koji žele biti veliki, poznati i slavni, koji misle da znaju bolje i da znaju sve.”
Smrt djeteta koje je čekalo na udomljenje
Danijela Didić tim se riječima osvrće na dosta zakašnjelu vijest o smrti dvadesetomjesečnog djeteta u bolnici “Dr. Josip Benčević” u Slavonskom Brodu, nakon što se gotovo od samog rođenja čekalo na njegovo izmještanje iz roditeljskog doma koji je, po procijeni nadležnog centra za socijalnu skrb, bio neadekvatan.
Kako prenosi Jutarnji list, dijete je umrlo sredinom prosinca prošle godine, a postupak oduzimanja roditeljima bio je nezaključen, jer stručni tim nekadašnjeg centra za socijalnu skrb Slavonski Brod nije mogao sudu dostaviti ključan podatak – gdje će dijete nastaviti živjeti nakon što se oduzme roditeljima. Tu informaciju sudska odluka obavezno mora sadržavati.
Nedostatak kapaciteta i ignorancija minstarstva
Treba naglasiti, naravno, kako je procjena socijalnih radnika u Slavonskom Brodu da je riječ o obitelji koja živi u dvije prostorije bez vode i sanitarnog čvora, a roditelji, prema procjeni struke, ni uz stručnu pomoć ne mogu adekvatno brinuti o njima, prije svega zbog intelektualnih teškoća s kojima se nose oba roditelja (majci je utvrđena lakša do umjerena mentalna retardacija). U tom smislu nije riječ o kriminalnom zanemarivanju od strane roditelja, nego o objektivnoj nemogućnosti da se o djetetu adekvatno skrbe.
Zahtjevi stručnog tima iz Slavonskog Broda redovito nailaze na odbijenice. Pomoć nadležnog Ministarstva socijalne politike stručnjaci iz Slavonskog Broda zatražili su još u srpnju 2022. godine. Braća preminulog K.N. u dobi od tri i četiri godine, za koju je socijalna služba također u istom postupku tražila izdvajanje iz obitelji, još uvijek žive s roditeljima
Ovaj slučaj skreće pozornost na male kapacitete za udomljavanje bilo u domovima socijalne skrbi, bilo u udomiteljskim obiteljima, u odnosu na broj djece kojoj je to potrebno. Međutim, nadležno ministarstvo to tako ne vidi i to je, čini se, jedan od razloga reakcije mr. Didić.
Angažman Danijele Didić
Naime, ministar Marin Pilić već mjesecima otklanja tvrdnje struke kako u Hrvatskoj oko 500 djece u sličnoj situaciji čeka izmještanje iz obitelji i udomljavanje u adekvatan smještaj. U tom smislu, Didić se pita:
“Baš me zanima hoće li se sada foteljaši sa svojim crnim prijetećim aktovkama i propisima koje u njima nose po terenu zapitati ‘kud ide ovaj svijet’? Ili će jednostavno odmahnuti rukom i reći ‘pa to je samo jedno dijete’? Zanima me hoće li se sada za njegova dva brata koji su imali sreću ostati i još uvijek disati naći mjesto pod suncem? Zanima me koliko će djece morati umrijeti da netko u sustavu shvati i prihvati ono ‘nešto’ što djeca trebaju kada im u njihovim biološkim obiteljima baš to ‘nešto’ najviše nedostaje?”
Podsjetimo, mr. Danijela Didić svojedobno je digla svoj glas na pokušaj utjecaja na terminologiju koju koriste socijalni radnici i sudski vještaci-psiholozi kad rade s razvedenim roditeljima i njihovom djecom Ministra rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marina Piletića.
U cirkularnom dopisu on je zabranio uporabu pojma “otuđenje djeteta (od) roditelja”, pozivajući se na GREVIO.
Osim što je bio poistovjetio dva različita pojma – “sindrom otuđenog djeteta” koji nema znanstvenu podlogu i pojam “otuđenja djeteta od roditelja” koji ima znanstvenu Ministar je dao pisanu uputu o tom da se “ majke koje se pozivaju na nasilje u obitelji ne smije smatrati “nesuradljivima” i “nekompetentnima”.
O tome slučaju, kao i ostalim problemima povezanim djecom i obitelji, mr. Didić je u studenom prošle godine razgovarala sa Željkom Markić u podcastu “55 minuta kod Željke Markić”.