Cenzura i netransparentnost – tim bi se riječima najbolje moglo opisati djelovanje famoznog Faktografa, svojevrsnog medijskog reketara, samoproglašenog vladara nad istinom i higijeničara društvenih mreža. Ovog puta donosimo vam pregled financiranja Faktografa kao i organizacije koje stoje iza njih što dokazuje da Faktograf nije niti neovisan niti nepristran. Ista organizacija koja stoji iza Faktografa, sudjelovala je u detuđmanizaciji Hrvatske 1999. godine, rušenju Mečiara u Slovačkoj, Narančastoj revoluciji, Arapskom proljeću…A američka vlada financira ju s oko sto milijuna dolara na godinu.
Moć koju ima Faktograf, kojeg čine osrednji novinari aktivističke pozadine koji su svoje novinarske karijere uglavnom brusili po Indexu, Novostima, portalu Lupiga, N1 – razumljivija je kada se pogleda tko stoji iza tog projekta.
Faktograf je dio globalne tzv. ‘fack check’ mreže, a izvršna direktorica, inače LGBTIQ aktivistica Ana Brakus, u nedavnoj objavi dokumenata od strane američke nevladine udruge America First Legal, našla se na popisu novinara iz cijeloga svijeta uključenih u promidžbene aktivnosti američkog Državnog tajništva (State Department).
America First Legal (AFL), udruga bliska bivšem američkom predsjedniku Donaldu Trumpu, u okviru sudskog spora protiv State Departmenta dobila je u ruke dokument o svjetskoj mreži cenzure. Riječ je o skupini novinara iz raznih zemalja, čije aktivnosti koordinira Globalni centar za angažman (Global Engagement Center – GEC), tijelo unutar State Departmenta.
Možda će vas zanimati
Na američkom sudu procurili dokumenti koji kompromitiraju Faktograf
Na objavu dokumenata koji su tijekom sudskog procesa u SAD-u procurili u javnost reagirao je i poduzetnik Nenad Bakić, koji je kao i Narod.hr bio izložen cenzuri Faktografa
To ne isključuje od odgovornosti Trumpovu administraciju s obzirom na to da je njegov veleposlanik u Hrvatskoj Robert Kohorst početkom 2020. u američkom veleposlanstvu u Zagrebu primio Anu Brakus ispred Faktografa.
Faktograf: Prihodi im eksplodirali u 2022.
Faktograf je u 2021. godini imao 141 tisuću eura prihoda, a u 2022. prohodi su im narasli na čak 541 tisuću eura.
Značajna razlika dogodila se u rubrici ‘Prihodi od pružanja usluga’ koji su 2021. iznosili 71 tisuću eura, a lani gotovo 400 tisuća eura. Od donacija su pak u 2022. dobili nešto manje nego godinu ranije – oko 62 tisuća eura.
Od inozemnih vlada i nevladinih organizacija u 2021. priskrbili su nulu, no 2022. oko 52 tisuće eura.
Možda će vas zanimati
Kako Faktograf pod izlikom utvrđivanja činjenica vodi ideološki rat protiv portala Narod.hr
Faktograf je u više navrata cenzurirao Narod.hr, između ostaloga naše članke o Titovim zločinima, cijepljenju, pobačaju, o financiranju Možemo i njihovim vezama s Emilom Tedeschijem, kao i o Marku Perkoviću Thompsonu, Greenpeaceu i Donaldu Trumpu
U 2021. potrošili su 43 tisuće eura, od toga 31 tisuću na radnike, a 2022. rashodi Faktografa bili su 432 tisuće eura, od toga je na zaposlene otišlo 306 tisuće eura.
Kako stoji na njihovim stranicama, pokretanje portala Faktograf.hr financijski su podržali National Endowment for Democracy (NED), zaklada TechSoup i Državno tajništvo Sjedinjenih Američkih Država (projekt pokretanja Faktografa je djelomično financiran kroz potporu Veleposlanstva SAD-a u Zagrebu).
Polugu moći, do tada gotovo anonimni i rubni portal, u svoje je ruke dobio 2019. od kada postaje dio ‘fact checking’ mreže kojoj je ‘cilj suzbijanje misinformacija
na Facebooku i Instagramu.
Tko provjerava one koji provjeravaju informacije?
Faktograf kao dio mreže za tzv. provjeru informacija djeluje na domaćem terenu kao nekakav autoritet za istinu. Faktograf se trudi demantirati tekstove koji ne idu ruku pod ruku s njihovom ideologijom i politikom pritom rijetko u tome uspijevaju.
Ako Faktograf cenzori ocijene da je nešto po njima krivo, ograničavaju dosege objava na Facebooku.
S obzirom na to da je ta društvena mreža mnogima i izvor prihoda, Faktograf time direktno utječe i na poslovanje pojedinaca.
No, Faktograf time utječe i na oblikovanje javnog mnijenja te na političko usmjeravanje pojedinaca.
Možda će vas zanimati
Petar Vidov, put od 'revolverskog' novinarstva do kontrolora mišljenja
Donosimo sve o Petru Vidovu
Faktograf je jedna od poluga stranih država za oblikovanje javnog mnijenja u Hrvatskoj
No to nas sve ne treba čuditi s obzirom na one organizacije koje na njihovim stranicama navedene kako ‘izvori prihoda Faktografa’.
Osim tvrtke Meta koja stoji iza Facebooka, tu je The National Endowment for Democracy, Fond za aktivno građanstvo, Veleposlanstvo SAD-a u Hrvatskoj te Europska komisija.
Upravo ovaj popis pokazuje da je Faktograf jedna od poluga stranih država za oblikovanje javnog mnijenja u Hrvatskoj, utjecaj na politička zbivanja i na ideološki preodgoj pojedinih društava tj. suverenih država kakva bi trebala biti i Hrvatska.
Fond za aktivno građanstvo
Krenimo od Fonda za aktivno građanstvo. Dobro zvuči…Aktivni građani, participacija u društvu, manjine ove i one…
No, ova hrvatska ispostava fondacije koju financiraju Island, Norveška i Luksemburg, jedna je od mnogih u srednjoj i istočnoj Europi.
Upravitelj Fonda za aktivno građanstvo u Hrvatskoj je konzorcij u sastavu Slagalica – Zaklada za razvoj lokalne zajednice iz Osijeka, Zaklada za ljudska prava i solidarnost – SOLIDARNA iz Zagreba, Udruga za razvoj civilnog društva SMART iz Rijeke i CNVOS – Centar za informiranje, suradnju i razvoj nevladinih organizacija iz Ljubljane.
Što financiraju u Hrvatskoj?
Prioritetna područja podrške Fonda za aktivno građanstvo su, citiramo:
Demokracija, aktivno građanstvo, dobro upravljanje i transparentnost, ljudska prava i jednako postupanje kroz prevenciju diskriminacije na temelju rase ili etničkog podrijetla, religije ili uvjerenja, roda/spola, invaliditeta, starosti, seksualne orijentacije ili rodnog identiteta rodna ravnopravnost i prevencija rodno uvjetovanog nasilja i šećer na kraju – okoliš i klimatske promjene.
Za provedbu programa u Hrvatskoj osigurano je 8,5 milijuna eura bespovratnih sredstava.
Riječ je o mreži koja je stvorena kako bi upravljala svjetskim kanalima javne komunikacije, a njezin istaknuti pripadnik je Ana Brakus, urednica Faktografa.
Možda će vas zanimati
Slučaj Ane Brakus: Kako se novinarka s ruba hrvatskog društva našla u ulozi vrhovnog svjetskog inkvizitora
Iz njihovih programskih smjernica jasno je koga i kako ‘štite’ i financiraju. No, tu je i popis udruga kojima su išla sredstva. Nabrojat ćemo samo neke: Roda, CESI, Documenta, Zagreb Pride, Ženska soba, Zelena akcija, Are You Syrious, Lezbijska organizacija Lori…
NED: ”Druga CIA” i organizacija koja je provela detuđmanizaciju
Još je zanimljivija organizacija koja je među ‘izvorima prihoda’ Faktografa je američka organizacija The National Endowment for Democracy (NED). NED od 90-tih rovari u Hrvatskoj financirajući ove ili one nevladine organizacije.
Prvo su se izvježbali u Slovačkoj gdje su u 90-tim rušili Mečiara, a potom su njihove slovačke udruge, ‘dašak demokracije’ donijele i u Hrvatsku. NED se na svojim stranicama hvali kako je pomogao da HDZ nakon Tuđmanove smrti izgubi izbore i da 2000. godine dođe do radikalnog političkog zaokreta. Sve je to skuhano negdje daleko od Hrvatske, a građani imaju naivnu sliku da upravo oni odlučuju na izborima i da se eto, neki kandidat i politike sami nameću kao nešto novo.
”Godine 1999. OK ’98 i NOS (slovačke udruge, op.a.) su svoju uspješnu kampanju proveli u Hrvatskoj kao pomoć u pripremama za parlamentarne izbore. Financiranje NED-a omogućilo je slovačkom timu da podijeli svoje vještine, iskustvo i materijale s nekoliko koalicija hrvatskih nevladinih organizacija, uključujući Glas ’99 (Glas ’99), GONG (Građani organizirani za promatranje izbora) i mrežu mladih UNO ’99.
Možda će vas zanimati
Detuđmanizacija: U 10 godina 36 milijuna EUR za medije, 50 lijevih kadrova u vrhu, novac dostavljan u gotovini
Detuđmanizacija: Oko 50 aktera rušenja HDZ-a nalazi u vrhu mainstream medija, što su financirali strani centri moći
U suradnji s Glasom ’99 i GONG-om, djelatnici NOS-a pomogli su hrvatskoj oporbi da razvije programe i strategije za izlazak na izbore. Rezultati su bili jednako uspješni, doveli su do poraza vladajuće Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) velikom razlikom, slobodnim i poštenim izbornim procesom i odazivom birača od 78 posto. NOS i druge nevladine organizacije iz OK ’98 sada gledaju na druge predstojeće izbore u regiji, poput onih u Srbiji, kako bi nastavili dijeliti svoje ideje i stručnost”, stoji na stranicama NED-a.
Rusija zabranila djelovanje NED-a na svom teritoriju
Nju su države poput Rusije ili pak Kine, ali i Mađarska, prepoznale kao polugu američke vlasti za potkopavanje zakonitih vlada u tim zemljama.
Nacionalna zaklada za demokraciju, neprofitna organizacija sa sjedištem u Washingtonu koju uglavnom financira Kongres SAD-a, postala je prva organizacija koja je zabranjena u Rusiji prema zakonu protiv “nepoželjnih” međunarodnih nevladinih organizacija.
Što o njima kažu Kinezi?
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova na svojom je stranicama posvetilo cijeli tekst ovoj organizaciji. Nazivaju ju ”drugom CIA-om”, ”jednim od glavnih pješaka”, ”bijelih rukavica” i ”križara demokracije” američke vlade, koja potkopava zakonite vlade u drugim zemljama i ”kultivira proameričke marionetske snage diljem svijeta pod izlikom promicanja demokracije”.
To dokazuje i činjenica da SAD s oko sto milijuna godišnje financira NED u sklopu ”stranih operacija”. Ono što država ne može službeno preko State Departmenta, obavlja preko NED-a.
Kinesko ministarstvo navodi kako NED stoji iza revolucija pokrenutih u nizu država. Navode da ta organizacija stoji iza Arapskog proljeća, Narančaste revolucije u Ukrajini, pobune u Egiptu, Bjelorusiji…
NED je fokusiran i na srednju i istočnu Europu, a ovdje možete vidjeti detalje i način na koji su potrošili stotine tisuća dolara u kratkom periodu.
*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija
Tekst se nastavlja ispod oglasa