Slučaj Ane Brakus: Kako se novinarka s ruba hrvatskog društva našla u ulozi vrhovnog svjetskog inkvizitora

brakus
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, snimka zaslona

Hrvatska novinarka Ana Brakus, koja se nije istaknula poučnim novinarskim uradcima, prema informacijama koje su otkrivene tijekom jednog sudskog procesa u Americi, dobro živi od svojih privatnih sklonosti. Američka udruga America First Legal tijekom sudskog procesa došla je do dobro skrivanih informacija o maloj, ali učinkovitoj skupini novinara razasutih po cijelome svijetu koji pomažu američkom State Departmentu u provođenju njegove politike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o mreži koja je stvorena kako bi upravljala svjetskim kanalima javne komunikacije, a njezin istaknuti pripadnik je Ana Brakus, urednica Faktografa.

Priča o Ani Brakus i Faktografu

Temeljna zadaća Faktografa i sličnih projekata u svijetu jest određivati što će biti objavljeno na društvenim mrežama. Po načelu, kadija te tuži kadija te sudi, nadziru javni prostor, kontroliraju što je objavljeno na Facebooku, prijavljuju to samima sebi, donose presudu o zabrani sadržaja i smjesta ju izvršavaju.

>Skupina novinara odlučuje o cenzuri: Brakus iz Faktografa jedna od ključnih osoba među ‘kontrolorima činjenica’

No, u dokumentima otkrivenim u SAD-u piše da je njihova zadaća mnogo šira. Oni sudjeluju u kreiranju informacijske politike u SAD-u, unutar State Departmenta, time određujući što se može objavljivati u cijelome svijetu. Ondje također piše da je pritom Ana Brakus jedan od ključnih igrača u cijelome svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Zvuči kao bajka, Ana Brakus izgleda kao Pepeljuga koja se tavoreći u svome skromnom životu odjednom našla u ulozi svjetskog moćnika. Ali nije bajka, ovo je stvarnost. Ali tko je doista Ana Brakus?

Stvarno, tko je Ana Brakus?

Iz svega onoga što je o njoj objavljeno u javnosti, u rijetko čitanim medijima namijenjenima uglavnom pripadnicima određene scene i na društvenim mrežama, proizlazi da Ana Brakus sama sebe predstavlja kao lezbijku, ženu koja živi u partnerstvu s drugom ženom i aktivisticu za prava spolno dezorijentiranih osoba. Mnogi bi uz to dodali da je riječ o osobi koja radeći poslove na koje naiđe nastoji spojiti kraj s krajem. Točka. To bi bilo sve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali to ipak nije ni blizu sve. Što je s novinarstvom, jer Ana Brakus je novinarka, a to nije običan posao, riječ je o sudjelovanju u javnoj komunikaciji? Tu se pak otkriva pravo lice Ane Brakus. Doduše, ona se nije toliko proslavila pisanjem, koliko odlučivanjem o tome što će drugi napisati i izreći. Tu je na svom terenu.

>Potpuno razotkrivanje: Evo koji je rezultat Faktografovih lažnih prijava portala Narod.hr!

Ana Brakus je globalni igrač, osoba koja drma svjetskim strukturama javnog informiranja. U sadašnjim okolnostima vrijednosnih previranja i radikalnih promjena u sustavima javnih komunikacija, Ana Brakus našla se na pravom mjestu i pokazala se kao idealno rješenje. Postala je jedan od vrhovnih svjetskih inkvizitora. S potpunom slobodom djelovanja, zaštićena formalnim i neformalnim mehanizmima, oslobođena obveze da svoje odluke obrazlaže javnosti i da se poziva na legitimnost.

Istina i samo moja istina

Ana Brakus kreće se u području gdje je temeljno načelo istina, ali istina koju određuju isključivo ona i ekipa s kojom ona koordinira svoje aktivnosti. U njezinim krugovima jedina je istina njihov svjetonazorski identitet, a tu istinu moraju prihvatiti i svi drugi.

Osobni profil Ane Brakus ukazuje na uklanjanje granice između političkog aktivizma i novinarstva, odnosno na njihovo spajanje u službi ideologije i osobnih interesa. U biti, stječe se dojam da ima više tekstova u kojima se piše o njoj i njezinu aktivizmu nego onih što ih je sama napisala. Naravno, ubrajajući i one što ih je napisala o samoj sebi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od novinara se očekuje temeljiti pristup sadržajima, vaganje informacija, neutralnost, nepristranost, uvažavanje svih činjenica i stručna potkovanost kao podloga za dostojno predstavljanje sadržaja. U čemu je stručnost Ane Brakus? Sudeći prema svim raspoloživim informacijama, jedino u populariziranju vlastitih intimnih sklonosti. Nemoguće je pronaći članak u kojemu je, mimo toga područja, prikazala neki događaj, objasnila neki fenomen ili objavila bilo što poučno.

Od Pupovčevih “Novosti” do State Departmenta

Prateći njezinu karijeru, stvara se dojam da je riječ o tipičnom predstavniku rubne novinarske populacije koji se kreću u krugovima zakašnjenog jugoslavizma i preživljavaju pabirčeći u subverzivnim projektima poput Pupovčevih “Novosti”, projekata koji žive od tvrdnji da su ugroženi.

U okviru te društvene scene razvijali su se i pokreti poput Možemo, okupljeni iz nepreglednog mnoštva skupina koje se nazivaju “centrima”, “institutima” i sličnim nazivima kojima se stvara privid solidnosti i brišu granice između institucionalnog i protuinstitucionalnog, službenog i neslužbenog, legalnog i ilegalnog, dobra i zla. U tome podneblju stasala je i Ana Brakus.

>Faktograf cenzurira portal Narod i liječnike zbog termina feticid (umorstvo nerođenog djeteta)

Između ostaloga, sudjelovala je, kao “istraživač”, i u izradi projekta “Profact: Istraživanje, edukacija, provjera činjenica i razotkrivanje dezinformacijskih narativa povezanih s Covidom-19 u Hrvatskoj”. Nositelj projekta bio je GONG, voditelj projekta bio je suprug zastupnice Možemo Sandre Benčić Miroslav Petrović, stajao je 4,2 milijuna kuna, a koliko je poznato nije objavljeno ništa što su “istraživali” istraživači u tom projektu.

“Nepristrana” borba protiv svih koji drugačije misle

Bila je urednica portala Libela.org, jednog u nizu portala koji su zaodjenuti u plašt medija, a zapravo su aktivistički projekti. Libela već dodatku svoga naziva, koji glasi “portal o rodu, spolu i demokraciji” pokazuje da nije riječ o klasičnom mediju, a pogotovo ne o neutralnom.

U to se uklapa i suradnja u nizu projekata sličnog karaktera, uglavnom u Bosni i Hercegovini, Srbiji i na Kosovu, u kojima se stvara mreža, neka vrsta platforme za političko-medijsko mjesto pod suncem osoba određenog idejnog profila.

Primjerice, Ana Brakus objavljuje tekstove na portalu Zastone.ba ili kosovopointzero.com koji promiču ideje homoseksualizma ili pak spolne raznolikosti. Zanimljivo je da dio tih portala ne poštuje načela transparentnosti, ne dajući temeljne informacije o vlastitom profilu, pravnom statusu i izvorima financiranja. Internetske tražilice u tom pogledu više zbunjuju nego što pokazuju, kao da im je glavni cilj zametnuti trag.

Što je, naravno, u potpunoj suprotnosti s načelom istine koje Faktograf i drugi sudionici svjetske mreže “kontrolora činjenica” upravo ističu kao glavni razlog svoga postojanja.


Te krugove, što je vidljivo i u djelovanju Možemo i svih srodnih udruga, krugova i pokreta, odlukuje i korištenje izričaja u političke svrhe, nametanje vlastitog pojmovlja i pruzimanje tradicionalnog pojmovlja i njegovo podmetanje kao svojevrsnog kukavičjeg jajeta. Primjerice, jedna tribina u organizaciji “Zagreb Pridea”, na kojoj je sudjelovala i Brakus, nazvana je “Duhovna obnova”.

Hrvatska “lezbijka godine” u moćnoj mreži

Ana Brakus je 2016. u organizaciji udruge “ZbeLe Na Tron” osvojila drugo mjesto u izboru za lezbijku godine. U međuvremenu je objavila da se “vjenčala” sa svojom partnericom, ali nije objavljeno ni kada ni gdje, ni prema kojim zakonima. Umjesto toga, Radio Slobodna Europa objavio je njezinu priču o tome kako je sretna zbog “vjenčanja” i kako je to put kojim bi svi trebali ići.

Jedna je od organizatorica “Povorke ponosa” i širenja toga projekta po različitim gradovima.
Ukratko, Ana Brakus je jedan od protagonista širenja mreže lezbijskih, biseksualnih i sličnih pokreta po Hrvatskoj i zemljama istočnije od nje. A pritom je upala u veću, moćniju mrežu koja drma svijetom.

Prema dokumentima koje je objavio America First Legal, ona je dio male skupine koja s obavještajnim odjelom State Departmenta određuje što se u svijetu smije javno reći, a što ne.

Od tipične subverzivne aktivistice prometnula se u svjetskog inkvizitora. U razmjerima te moći svjedoči i najnoviji primjer. Poduzetnik Nenad Bakić prenio je kao i Narod.hr na Facebooku informacije koje je otkrio America First Legal. Ubrzo se ispod te objave našla opaska kako je riječ o dijelom netočnim informacijama.

Narod.hr već je godinama omiljena meta Ane Brakus i Faktografa, red lažnih informacija pa red optužbi za lažne informacije.

Kampanje zbog tobožnje ugroženosti

O utjecaju Faktografa svjedoči i mnoštvo tekstova u brojnim medijima po svijetu u kojima se redovito piše o navodnim napadima na Faktograf i njegovoj ugroženosti. S druge pak strane, Faktograf i mediji koji su s njim u dosluhu u Hrvatskoj dosljedno napadaju svoje ideološke protivnike, ne štedeći kvalifikacije kojima se pritom koriste.

Svojedobno je Brakus, napadajući predsjednika Mosta Božu Petrova, jednu njegovu izjavu stavila u kontekst “ultrakonzervativnih i klerikalnih organizacija”. Nigdje nije objasnila što je to primjerice klerikalizam i gdje točno vidi njegove pojavne oblike u Hrvatskoj. Završila je studij politologije, morala bi znati nešto o tome.

>LGBT aktivistica Brakus pogođena riječima Bože Petrova

No glavni alat u njezinu djelovanju ionako je “ideološka toljaga” kojim se bori protiv “ultrakonzervativnih i klerikalnih” pojava, ma što to značilo u konkretnoj hrvatskoj stvarnosti. Metode Faktografa i drugih dijelova te inkvizitorske mreže ionako nisu skrivene. U maniri autentičnog totalitarizma oni se često služe pojmovima poput “prijavljivanja”, naravno ne u borbi protiv takvih metoda, nego zagovarajući ih. “Prijavite nam neistine”, poručuju upravo kao da su vrhovni tužitelj, sudac i izvršitelj.

Ana Brakus danas je, ako je vjerovati američkim pravosudnim izvorima, dio mreže gospodara svijeta. Kako se beznačajna hrvatska novinarka našla u toj ulozi? Mnogi će reći, slučajno. Drugi će pak reći kako ništa nije slučajno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.