Hrvatski sabor u petak je većinom glasova izglasao povjerenje dvojici novih ministara u hrvatskoj Vladi – Davoru Filipoviću i Marinu Piletiću, te potpredsjednici hrvatske Vlade Anji Šimpragi.
Za Anju Šimpragu, koja na mjesto potpredsjednice Vlade za društvene djelatnosti i ljudska prava dolazi s mjesta saborske zastupnice SDSS-a, glasovalo je 77 zastupnika i 51 protiv.
Novi ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović, dosadašnji izvanredni profesor na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu, dobio je potporu 77 zastupnika dok je 50 bilo protiv.
Saborskom zastupniku HDZ-a i gradonačelniku Novske Marinu Piletiću povjerenje za dužnost ministra rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike iskazalo je 77 zastupnika i 49 protiv.
Odmah po izglasavanju, novi ministri i potpredsjednica Vlade položili su prisegu da će dužnost obnašati savjesno i časno u skladu s Ustavom i zakonima. Piletić je prisegnuo uz riječi: “Tako mi pomogao sveti Josip Radnik”.
Promjenjiva Plenkovićeva Vlada
Prisjetimo se, nakon relativne pobjede HDZ-a na parlamentarnim izborima održanim u rujnu 2016., predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u listopadu 2016. dala je Andreju Plenkoviću mandat za sastavljanje 14. Vlade RH. Vlada Andreja Plenkovića najpromjenjivija je vlada u novijoj hrvatskoj povijesti.
Prvu postavu činili su ministri: Ivan Kovačić, Damir Krstičević, Martina Dalić, Davor Ivo Stier, Vlaho Orepić, Nada Murganić, Tomo Medved, Zdravko Marić, Goran Marić, Nina Obuljen Koržinek, Oleg Butković, Ante Šprlje, Tomislav Tolušić, Gabrijela Žalac, Gari Cappelli, Slaven Dobrović, Lovro Kuščević, Tomislav Ćorić, Pavo Barišić, Milan Kujundžić.
Plenkovićeva Vlada u periodu od listopada 2016. godine do danas svjedočila je promjeni trideset i pet ministara na ministarskim mjestima.
Martina Dalić, bivša ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta i potpredsjednica Vlade u prvom premijerskom mandatu Andreja Plenkovića, 2018. podnosi ostavku Andreju Plenkoviću na mjesto ministrice zbog afere Borg u kojem je javno objavljena kontroverzna prepiska ključnih dionika povezanih sa slučajem Agrokor. U tim je prepiskama igrala ne baš malu ulogu. U veljači 2021. godine imenovanjem na mjesto direktorice Podravke Martina Dalić vraća se na javnu scenu.
> Novi ministar Piletić prisegnuo uz riječi: ‘Tako mi pomogao sveti Josip Radnik’
> Mišić poručio kćeri komentirajući Šimpragu: ‘Razlika između tvog i Anjinog tate je – tvoj voli Hrvatsku, njen mrzi’
Plenkovićevu Vladu u 2019. godini obilježile su smjene i afere petero ministara. Lovru Kuščevića, Gorana Marića, Tomislava Tolušića, Gabrijelu Žalac i Nadu Murganić zamijenili su novi ministri. Nedugo zatim predsjednik Vlade razriješio je tadašnjeg ministra zdravstva Milana Kujundžića. Ministar Kujundžić smijenjen je zbog nekretninskih afera. Ubrzo, prije novih izbora, ministar obrane Damir Krstičević podnio je ostavku nakon pada vojnog zrakoplova u kojemu su poginula dva pripadnika Hrvatskog ratnog zrakoplovstva kod mjesta Biljane Donje pokraj Zadra.
Formiranje druge Vlade i smjene ministara
HDZ je drugi put formirao Vladu u srpnju 2020. godine, a samo devet mjeseci poslije premijer Plenković odlučio je razriješiti trojicu Mostovih ministara – ministra unutarnjih poslova Vlahu Orepića, ministra pravosuđa Antu Šprlju te ministra zaštite okoliša i energije Slavena Dobrovića, nakon što su glasovali protiv prijedloga da Vlada odbije zahtjev SDP-a za pokretanjem povjerenja ministru financija Zdravku Mariću.
> Ustavni stručnjaci potvrdili: Orepić, Dobrović i Šprlje više nisu ministri
> U Plenkovićevoj Vladi samo petero ministara iz prve postave: Hoće li Beroš biti smijenjen?
Mostov ministar Ivan Kovačić, koji nije bio prisutan na sjednici prilikom glasanja, ubrzo je dao ostavku.
Najčešći razlozi smjenjivanja Plenkovićevih ministara bile su korupcijske i nekretninske afere koje bi mediji “iskopali”, a premijer bi to uporno opovrgavao sve dok se ne bi pokrenuli kazneni postupci.
U prosincu 2021. godine optužno je vijeće splitskog Županijskog suda potvrdilo optužnicu USKOK-a protiv nekadašnjeg bivšeg ministra i političkog tajnika HDZ-a Lovre Kuščevića. USKOK ga tereti za niz malverzacija sa zemljištima na Braču iz doba dok je vodio Općinu Nerežišća, a optužen je i za sprječavanje dokazivanja.
Također, Građanska inicijativa Narod odlučuje podnijela je dvije kaznene prijave 2018. godine protiv g. Kuščevića kao Plenkovićevog ministra uprave i protiv nepoznatog počinitelja – zbog prijevare s brojanjem referendumskih potpisa.
Nakon dužeg mirnog razdoblja nove Plenkovićeve Vlade uhićenje bivšeg ministra prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Darka Horvata opet nas je prisjetilo na niz nemira i izmjena u vladama premijera. Kako navode mediji aktualni potpredsjednik Vlade Boris Milošević i ministar Josip Aladrović, koji se uz još jednog bivšeg ministra, Tomislava Tolušića, također sumnjiče u dvije afere, nisu uhićeni samo zbog mogućeg neugodnog ishoda, a to je pad Vlade.
Tekst se nastavlja ispod oglasa