O stradalima u požaru: ‘Oni nikako nisu smjeli biti sami s obzirom na svoj psihofizički status’

Foto: snimka zaslona

U Andraševcu se dogodila strašna tragedija – šest osoba je poginulo u domu za starije i nemoćne. Taj drveni objekt nekoć je imao gospodarsku namjenu. U njemu je očito bilo više štićenika nego što mu je županija Krapinsko-zagorska odobrila, no nadzora nije bilo, jer nisu prijavljene nepravilnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vesna Bedeković, ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, izjavila je u HRT-ovoj emisiji “Tema dana” da je danas bila na mjestu tragedije. Uputila je izraze sućuti članovima obiteljima stradalih osoba. Istaknula je da je riječ o privatnom domu i da je on izvan mreže ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, odnosno izvan mreže pružatelja usluga.

– Teško je u ovome trenutku govoriti o odgovornosti. Očevid je završio. Treba se utvrditi činjenično stanje, uzroci i tek tada će se moći nešto više o svemu reći, rekla je ministrica.

Budući da je radi o privatnom domu, ministarstvo nije nadležno za njegov nadzor sve dok netko ne prijavi određene nepravilnosti. Ministrica je kazala da to nije dobro rješenje te da je današnji događaj i dokaz tomu. Uskoro ćemo predložiti novi zakon o socijalnoj skrbi u kojemu se, kako kaže Bedeković, nalaze bolja rješenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Tražit ćemo pojačavanje kriterija za dobivanje dozvola za otvaranje ustanova ovakvog tipa, dodaje.

I Štefica Karačić, ravnateljica Doma za starije osobe Centar Zagreb, uputila je sućut obiteljima osoba koje su bile korisnici Doma. Istaknula je da je pitanje skrbi o osobama starije životne dobi vrlo kompleksno, ali ne smatra da su zanemareni.

– Nažalost, nemaju svi sreću doći u decentralizirane domove koji su u Hrvatskoj najpoželjniji oblik institucijske skrbe o osobama starije životne dobi. Najpoželniji su upravo zbog standarda koje imamo, ali i cijena usluga, kazala je Karačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odgovarajući na pitanje je li istina da se za te domove čeka i po više od 10 godina, Karačić je preciznije objasnila o čemu je riječ te spomenula i zahtjeve za smještaj s odgodom.

Pozivajući se na pučku pravobraniteljicu Loru Vidović koja je kazala da u izvještaju za 2018. stoji da je u samo 13% privatnih domova obavljen nadzor te da je u velikoj većini tada i utvrđeno da ima nepravilnosti, urednica i voditeljica “Teme dana” Zrinka Grancarić pitala je ministricu kako to da se nije poduzelo dovoljno iako je bilo stanovitih upozorenja. Bedeković je rekla da je njeno ministarstvo upoznato s izvješćem pučke pravobraniteljice te da su jako svjesni postojećih problema.

– U rasponu mogućnosti institucijske skrbi ljudi starije životne dobi ne možemo govoriti samo o domovima. Imamo i druge oblike, kao što su udomiteljstvo, a i obiteljske domove. Ti obiteljski domovi ušli su u sustav zakonom iz prošlog desetljeća kao neka opcija smještaja starijih osoba u manje stambene prostore. Taj proces nije dovršen, nije napravljen onako kako treba. Obiteljski domovi su zapravo najslabija karika u tom lancu. Osim prostornih uvjeta, vlasnik obiteljskog doma ne mora udovoljiti ovim drugim kriterijima koje moraju oni drugi, izjavila je Karačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odgovarajući na pitanje kako to da su nepokretni korisnici doma u Andrašecu bili sami po noći te je li trebalo ondje biti neko dežurstvo, Karačić je istaknula da su korisnici bili u obiteljskom domu te da su se o njima trebali brinuti članovi te obitelji.

– Oni nikako nisu smjeli biti sami s obzirom na svoj psihofizički status. Ako imate osobe koje su nemoćne ili polupokretne ili pak potpuno nepokretne, onda one moraju biti pod 24-satnim nadzorom. Ne mogu vjerovati da su korisnici bili uopće u toj kući, koja vjerojatno nije imala ispunjene tehničke uvjete, dodaje Karačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.