Obilježavanje akcije Maslenica u drugom planu zbog Milanovića, zadarski župan: Ničiji ego ne bi trebao biti iznad poginulih branitelja

maslenica
Zadar, 22.1.2021. - U Zadru se obilježava 28. godišnjica Vojno-redarstvene operacije (VRO) Maslenica '93. Tom prigodom položeni su vijenci i zapaljene svijeæe u spomen na poginule hrvatske branitelje kod Središnjeg križa na Gradskom groblju u Zadru. Na slici Nevenka Marinoviæ, Božidar Longin, Branko Dukiæ i Šime Vickoviæ. foto HINA/ Zvonko KUCELIN/ ua

Obilježavanje VRO Maslenica počelo je Gradskom groblju u Zadru, a tamo su došli i pripadnici HOS-a. Obilježavanje akcije napustio je Zoran Milanović, ali i admiral Robert Hranj te svi vojni zapovjednici zbog obilježja HOS-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Župan Zadarske županije Božidar Longin kazao je u petak da ljudi koje su na obilježavanju VRO Maslenica nosili HOS-ova obilježja, a zbog čega je predsjednik Zoran Milanović otkazao sudjelovanje u programu, nisu bili u protokolu, već su došli samostalno.

Kazao da nije vidio te ljude koji su došli, a da je poziv bio upućen 9. bojni HOS-a. “Županija je ove godine, zbog posebnih epidemioloških uvjeta, pozvala iz svih udruga Domovinskog rata samo po jednog predstavnika”, rekao je Longin.

> Zbog HOS-ovog obilježja Milanović otišao s obilježavanja VRO Maslenica

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milanoviću ovo nije prvi puta da napušta protokol, budući da je isto napravio prošle godine na obilježavanju VRO “Bljesak” u Okučanima također zbog toga što su osobe koje su bile dio protokola na sebi nosile majice s natpisom “Za dom spremni”.

Ocijenio je i da pijetet žrtvi VRO Maslenica pada u drugi plan zahvaljujući potezu predsjednika Milanovića koji je otkazao svoje sudjelovanje u programu.

“Nažalost, izgleda da pijetet žrtvi i ovaj veliki dan pada u drugi plan zahvaljujući ovakvim potezima. Mislim da ničiji ego, ni lijevi ni desni, ne bi trebao biti iznad poginulih branitelja i proslave akcije Maslenica”, poručio je Longin u petak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, prema zapovjedi predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika, nakon prvog dijela svečanosti iz programa obilježavanja su se povukli načelnik Glavnog stožera OSRH admiral Robert Hranj i svi vojni zapovjednici, priopćeno je kasnije iz Ureda predsjednika.

Također, podsjetimo kako je zakonom regulirano da su pripadnici Hrvatskih obrambenih snaga (HOS) hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, a budući da su sve postrojbe imale svoja obilježja na odorama, tako je i HOS imao znak s hrvatskim grbom i natpisom “Za dom spremni“.

Postrojbe HOS-a izrijekom uvrštene u Zakon o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, i to na samom početku Zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članak 2.

(1) Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata je osoba koja je kao dragovoljac i pripadnik Oružanih snaga Republike Hrvatske (ZNG, Hrvatske vojske, Ministarstva obrane, Policije, Ministarstva unutarnjih poslova, Hrvatskih obrambenih snaga (HOS-a) te pripadnik naoružanih odreda Narodne zaštite koji je u njima proveo najmanje 5 mjeseci do 24. prosinca 1991. godine), organizirano sudjelovala u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, odnosno suvereniteta Republike Hrvatske u bilo kojem razdoblju Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: hrvatski branitelj iz Domovinskog rata).

Osim toga, na stranicama Udruge dragovoljaca HOS-a Zagreb istaknuto je:

1) Predsjednik Tuđman je 1. listopada 1991. godine, donio zapovijed da postrojbe HOS-a ulaze u sastav zapovjedništava zbornih područja OS RH;

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2) Znakovlje postrojbi HOS-a službeno je odobrilo Ministarstvo obrane 1994. sukladno odredbama Službovnika OSRH o znakovlju postrojbi OSRH;

3) U Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji uvršteni su pripadnici HOS-a;

4) Grb Udruga HOS-a odobrile su službe u Grada Zagreba i uz privolu tadašnjeg Ministarstva uprave.

5) Mnogi HOS-ovci su tijekom rata položili živote za slobodu Domovine, dok su također mnogi ostali teški invalidi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.