Obljetnica međunarodnog priznanja Hrvatske – Helmut Kohl prijatelj Hrvatske

Na današnji dan slavimo 22 godine međunarodnog priznanja naše domovine od strane zemalja EU. U Hrvatskoj javnosti postoji konsenzus, kao i sjećanje, da su dvije zemlje dale nemjerljiv doprinos i pomoć prizanju Hrvatske: Vatikan i Njemačka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok za Vatikan većina populacije zna i pamti zasluge svetog Ivana Pavla Drugog, mlađe generacije zasigurno ne znaju ime drugog velikana europske povijesti koji se zalagao za priznanje Hrvatske: njemačkog kancelara Helmuta Kohla.

Tko je Helmut Kohl?

Rođen 1930., Helmut Kohl je kao predsjednik najjače njemačke stranke CDU (Kršćansko-demokratska unija) 1982. imenovan kancelarom Njemačke. Na toj poziciji ostao je punih 16 godina, a europska povijest ga pamti kao onog njemačkog vođu koji je uspio srušiti Berlinski Zid koji je odvajao jedan narod, a sagradio ga je totalitarni komunistički režim u istočnom Berlinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je čovjek koji je uspio ujediniti dvije Njemačke, te je uz Konrada Adenaura njemački kancelar koji je najviše utjecao na post ratne događaje u svojoj zemlji i Europi.

Hrvati ga pamte kao onog političara koji je dao izuzetan doprinos i angažman međunarodnom priznanju Hrvatske u najtežim vremenima za hrvatski narod. Uz Kohla i svetog oca Ivana Pavla Drugog, dužni smo spomenuti još dvojicu političara prijateljske Njemačke i Austrije, ministre vanjskih poslova: Hans Dietricha Genshera i Aloisa Mocka. Obojica imaju spomenik na otoku Braču.

Tokom lipnja 1991. Kohl je telefonski razgovarao s američkim predsjednikom Georgeom Bushom i državnim sekretarom Jamesom Bakerom. Kancelar im je odmah objasnio da je glavni krivac za krizu u Jugoslaviji srpska strana, te je kritizirao stajališta pojedinih europskih država koje su pružanjem podrške postojanju Jugoslavije posredno davale signale da Srbija ne treba uzeti u obzir slovenske i hrvatske zahtjeve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U jednom zapisniku iz tog telefonskog razgovora citiraju se Kohlove riječi: “Mi Nijemci u potpunosti smo iskoristili pravo na samoodređenje. Sada mi ne možemo odbiti takvo isto pravo Hrvatima i Slovencima.”

Kada je vidio da Srbija ne želi mirno rješenje krize u Jugoslaviji, Kohl je otvoreno podržao i zalagao se za međunarodno priznanje Hrvatske. Još u prosincu je rekao da će Njemačka službeno priznati Hrvatsku i Sloveniju bez obzira na druge zemlje EU, a to se i dogodilo na današnji dan sa ostalim zemljama EU.

Priznanje Hrvatske Helmutu Kohlu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić 11. listopada 2006. odlikovao ga je hrvatskim odlikovanjem Velereda kraljice Jelene s lentom i Danicom, “za izniman doprinos u postupku međunarodnog priznanja Republike Hrvatske kao i nesebičnoj podršci na putu Hrvatske prema europskim integracijama, a u prigodi 15. obljetnice samostalnosti Republike Hrvatske“.

Iako je zašao u 84-u, Helmut Kohl ne može bez politike, pa je tako prošle godine primio na razgovor predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka i međunarodnog tajnika te stranke Miru Kovača. Poznato je i da je njemačka kancelarka Angela Merkel upravo njegova štićenica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.