Na današnji dan slavimo 22 godine međunarodnog priznanja naše domovine od strane zemalja EU. U Hrvatskoj javnosti postoji konsenzus, kao i sjećanje, da su dvije zemlje dale nemjerljiv doprinos i pomoć prizanju Hrvatske: Vatikan i Njemačka.
Dok za Vatikan većina populacije zna i pamti zasluge svetog Ivana Pavla Drugog, mlađe generacije zasigurno ne znaju ime drugog velikana europske povijesti koji se zalagao za priznanje Hrvatske: njemačkog kancelara Helmuta Kohla.
Tko je Helmut Kohl?
Rođen 1930., Helmut Kohl je kao predsjednik najjače njemačke stranke CDU (Kršćansko-demokratska unija) 1982. imenovan kancelarom Njemačke. Na toj poziciji ostao je punih 16 godina, a europska povijest ga pamti kao onog njemačkog vođu koji je uspio srušiti Berlinski Zid koji je odvajao jedan narod, a sagradio ga je totalitarni komunistički režim u istočnom Berlinu.
On je čovjek koji je uspio ujediniti dvije Njemačke, te je uz Konrada Adenaura njemački kancelar koji je najviše utjecao na post ratne događaje u svojoj zemlji i Europi.
Hrvati ga pamte kao onog političara koji je dao izuzetan doprinos i angažman međunarodnom priznanju Hrvatske u najtežim vremenima za hrvatski narod. Uz Kohla i svetog oca Ivana Pavla Drugog, dužni smo spomenuti još dvojicu političara prijateljske Njemačke i Austrije, ministre vanjskih poslova: Hans Dietricha Genshera i Aloisa Mocka. Obojica imaju spomenik na otoku Braču.
Tokom lipnja 1991. Kohl je telefonski razgovarao s američkim predsjednikom Georgeom Bushom i državnim sekretarom Jamesom Bakerom. Kancelar im je odmah objasnio da je glavni krivac za krizu u Jugoslaviji srpska strana, te je kritizirao stajališta pojedinih europskih država koje su pružanjem podrške postojanju Jugoslavije posredno davale signale da Srbija ne treba uzeti u obzir slovenske i hrvatske zahtjeve.
U jednom zapisniku iz tog telefonskog razgovora citiraju se Kohlove riječi: “Mi Nijemci u potpunosti smo iskoristili pravo na samoodređenje. Sada mi ne možemo odbiti takvo isto pravo Hrvatima i Slovencima.”
Kada je vidio da Srbija ne želi mirno rješenje krize u Jugoslaviji, Kohl je otvoreno podržao i zalagao se za međunarodno priznanje Hrvatske. Još u prosincu je rekao da će Njemačka službeno priznati Hrvatsku i Sloveniju bez obzira na druge zemlje EU, a to se i dogodilo na današnji dan sa ostalim zemljama EU.
Priznanje Hrvatske Helmutu Kohlu
Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić 11. listopada 2006. odlikovao ga je hrvatskim odlikovanjem Velereda kraljice Jelene s lentom i Danicom, “za izniman doprinos u postupku međunarodnog priznanja Republike Hrvatske kao i nesebičnoj podršci na putu Hrvatske prema europskim integracijama, a u prigodi 15. obljetnice samostalnosti Republike Hrvatske“.
Iako je zašao u 84-u, Helmut Kohl ne može bez politike, pa je tako prošle godine primio na razgovor predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka i međunarodnog tajnika te stranke Miru Kovača. Poznato je i da je njemačka kancelarka Angela Merkel upravo njegova štićenica.
Tekst se nastavlja ispod oglasa