Dok knjižarsku i nakladničku scenu posljednjih tjedana potresaju financijske teškoće, brojni negativni trendovi i kriza velikih distributera koji čine čak 40 posto distribucijske mreže, ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek najavljuje konzistentnu politiku prema knjizi koja bi i kratkoročno i dugoročno stabilizirala stanje u kojem su se nakladnici i knjižari našli, piše HRT.
U radijskoj emisiji “A sada Vlada” ministrica se osvrnula i na druge aktualne teme vezane za kulturnu djelatnost.
U ovom trenutku važno je osigurati likvidnost i pad broja novih naslova te raspisati javni poziv za poduzetništvo u kulturi nakladnicima i knjižarima. Ministarstvo kulture u utorak je najavilo da će u suradnji s Ministarstvom obrazovanja raspisati još jedan natječaj “Poduzetništvo u kulturi”, u sklopu kojeg će osigurati dodatna dva milijuna kuna za nabavu knjiga za knjižnice osnovnih i srednjih škola.
“Gubitci u ovom trenutku akumulirani u nakladništvu zbog krize dvaju velikih distribucijskih kanala su veliki, no postoji i problem povlačenja knjiga koje se nemaju gdje distribuirati”, rekla je ministrica. Dodala je da je, za razliku od europskih zemalja, Hrvatska zanemarivala distribuciju kao važan segment.
Zakon o arhivskoj građi
Dok bi novi Zakon, čiji je prijedlog predstavljen početkom travnja, trebao unaprijediti i osuvremeniti sustav zaštite arhivskoga gradiva te se na pravi način obračunati s pitanjem suočavanja s prošlošću nedemokratskih društava, ministrica tvrdi da se mnogo toga nepotrebno politizira.
“Riječ je o parcijalnoj izmjeni nekih članaka. Svjesni smo da je bilo mnogo manipulacija i ne znamo u kakvom ćemo stanju to gradivo dobiti. Mislim da je ključno demistrificirati gradivo koje je iz tog razdoblja, uz uvjete zaštite osobnih podataka”, rekla je.
HAVC
Ministrica se osvrnula i na aferu HAVC te navela kako su se u toj “nesretnoj situaciji djelatnošću HAVC-a bavili ljudi koji malo ili ništa o toj djelatnosti znaju”.
“Došli su nadzori i uočene su neke nepravilnosti. U skladu s tim pripremili smo nacrt izmjene zakona gdje će se određeni problemi ispraviti, donesen je financijski plan kakav je bio potreban, deblokiralo se financiranje i sustav potpora i ušli smo u neko razdoblje koje ide u dobrom smjeru”, optimistično je izjavila Obuljen.
Promjene na HRT-u
“Eventualne zakonske izmjene o preustroju kuće na HRT-u ići će u paketu kada se budu otvarali svi medijski zakoni”, istaknula je Obuljen.
“Što se tiče same situcije na HRT-u, mislim da pozornost treba usmjeriti na raspravu o ugovoru – temeljnom dokumentu koji definira sadržaj javne usluge, svega onoga što će HRT prikazivati i emitirati javnosti kroz različite i nove platforme”, rekla je.
Ministrica se nada da će javna rasprava o potpisivanju novog ugovora donijeti zanimljive prijedloge, a zatim Vlada i HRT počinju pregovore o tome.
“Treba osigurati stabilnost i neovisnost HRT-a, raditi na ključnim principima iz zakona te na profesionalnosti i etičnosti javnog servisa”, istaknula je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa