Od danas prva faza popisa stanovništva: Evo kako se samopopisati!

Foto: snimka zaslona

Prvi digitalni popis stanovništva, “bez papira”, u Hrvatskoj počinje u ponedjeljak 13. rujna od kada se građani mogu samopopisati putem sustav e-Građani, a u drugoj fazi, od 27. runja na teren izlaze popisivači koji će putem osobnog intervjua popisati one koji se nisu samostalno popisali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Uskoro započinje popis stanovništva: Evo koji sve problemi i bojazni postoje…

> Popis stanovništva: Što i tko stoji iza plakata s potpisom Udruga hrvatskih pravoslavnih branitelja?

Sve je spremno za sutrašnji popis stanovništva, kazala je ravnateljica Državnog zavoda za statistiku Lidija Brković u razgovoru s novinarkom u Dnevniku Nove TV i dodala da se nada da neće biti pada sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možete se popisati putem interneta ukoliko posjedujete jednu od vjerodajnica kojom pristupate sustavu e-građani. ”Dozvolili smo da je jedan član kućanstva koji ima vjerodajnicu dovoljan da popiše sve ukućane”, pojasnila je Brković.

Ako, primjerice, baka živi u susjednoj kući, možete popisati i nju ako ima vjerodajnicu. ”Ako je nema, još je uvijek stigne izvaditi i ne mora ići u poslovnicu FINA-e tijekom trajanja prve faze popisa – od 13. do 26. rujna”, kazala je Brković.

Što se elektronskog koda tiče, Brković je kazala da, ukoliko nekoga nema tjednima u stanu, može se predati predstavniku stanara, susjedima ili zalijepiti na vrata. ”Ne može biti manipulacija jer je šifra nama kontrola obuhvata popisa, a nikome drugome ta šifra ne znači”, pojasnila je Brković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prebivalište se popisuje na mjestu gdje se nalazite u trenutku popisa.

Oni koji su se odselili u Irsku recimo, popisat će ih se tamo gdje trenutno borave. ”Koji su se odselili u Irsku, tamo će ući u popis stanovnika”, rekla je Brković.

Kazna za netočne podatke je od dvije do pet tisuća kuna. ”Prema zakonu imamo različite izvore podataka koje ćemo koristiti”, kazala je. Istaknula je da prije nije bilo kazni, a nada se da će tako biti i ove godine. ”To nije sfera kopanja podataka, to je anketno istraživanje koje ne ulaze u sfere GDPR-a”, rekla je Brković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brković se ogradila od mogućnosti politizacije popisa o kojoj se mnogo govorilo u javnosti.

Podsjetimo, među ostalima, vukovarski gradonačelnik Ivan Penava izrazio je bojazan zbog moguće politizacije i manipulacija popisom, kao što je bio slučaj na prošlom popisu stanovništva, kada je u Vukovaru popisano i fiktivno srpsko stanovništvo, koje u stvarnosti ne živi u tom gradu. Bojazan je pojačala činjenica da su manjinski zastupnici u Saboru zatražili da popisivači na područjima nastanjenim nacionalnim manjinama budu iz redova tih manjina, što nije ušlo u zakon, ali su vladajući izjavili da će to pitanje biti riješeno podzakonskim aktima.

Manjinska populacija

Što se tiče popisivača manjinske nacionalnosti, ističe Brković, preporuča se u organizacijskim uputama da na područjima gdje su prisutne nacionalne manjine da popisivači znaju jezik. ”Međutim, glavni uvjet je bio da imaju završenu srednju školu i da je informatički pismen te da imaju iskustva s prijašnjim popisima”, rekla je Brković i kazala da Zavod nije imao utjecaj na izbor, već županijska popisna povjerenstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

COVID potvrdu za popisivače nisu tražili. ”Nemamo ga pravo tražiti, ali smo rekli da je poželjno”, kazala je Brković i dodala da je primjerice u Karlovačkoj županiji, u kojoj su samostalno donosili potvrde, gotovo 90 posto popisivača cijepljeno.

Kazala je da će se slijediti epidemiološke mjere i da je preporuka da se popisivanje radi na otvorenom. ”Vjerujem da će građani iskoristiti mogućnost samostalnih popisivanja”, pojasnila je Brković.

Popis se temelji, ističe Brković, na izjavi. ”Što je netko izjavio, ili popisivaču ili popunio sam u popisnici, nama je dovoljno”, objasnila je.

Rezultati će biti dostupni šezdesetak dana nakon završetka popisa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.