HMDCDR: Odbor za ratne veterane traži razrješenje suradnika okupatorske vojske Višnjića

“Odbor za ratne veterane Hrvatskog sabora predlaže Vladi Republike Hrvatske da razriješi dvojicu članova Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata (Krunu Kardova i Čedomira Višnjića) i imenuje nove”, zaključak je 22. sjednice Odbora za veterane Hrvatskog sabora na kojoj je 3. točka dnevnog reda bila očitovanje ministrice kulture Andree Zlatar Violić i ravnatelja Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata Ante Nazora radi “nezadovoljavajuće suradnje s Upravnim vijećem Centra, osobito s predsjednikom vijeća” te da je, prema navodima Ante Nazora, a na upit vanjskog člana Odbora Ilije Vučemilovića, u “Upravno vijeće Centra imenovan čovjek koji je bio pripadnik i suradnik vojske tzv. SAO krajine”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za takav prijedlog, koji je zagovarao predsjednik Odbora Josip Đakić (HDZ), izjasnilo se pet članova Odbora, tri su bila suzdržana, jedan protiv.

Bilo je i drugih prijedloga, no o njima se u konačnici nije glasovalo. SDP-ov Franko Vidović predlagao je tako da ministrica kulture ‘povuče’ Višnjića iz Upravnog vijeća, a da se Kardov i ravnatelj Centra Ante Nazor sastanu s Odborom, koji bi tek nakon tog razgovora donio odluku o predsjedniku Upravnog vijeća.

Iznijet je i prijedlog Ilije Vučemilovića u ime braniteljskih udruga da umjesto Kardova i Višnjića u Upravno vijeće uđu akademik Franjo Šanjek i general Mladen Markač.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjenik ministrice kulture Berislav Šipuš pročitao je očitovanje ministrice Zlatar Violić, odnosno Ministarstva kulture o kriterijima temeljem kojeg su predloženi kandidati za predsjednika i članove Upravnog vijeća HMDCDR-a.

“Prijedlozi Ministarstva kulture temeljili su se na činjenici da je HMDCDR primarno znanstveno-istraživačka institucija koja je i osnovana radi prikupljanja, sređivanja, čuvanja, zaštite te stručnog i znanstvenog istraživanja dokumentacije i svih podataka vezanih uz Domovinski rat, kao i na upoznavanju javnosti i zemlje u svijetu s utvrđenim činjenicama”, napomenuo je Šipuš te pročitao životopis svih članova Upravnog vijeća: Krune Kardova, Ivana Grujića, Filipa Hameršaka, Damira Agičića, Čedomira Višnjića, Nikice Barića i Davora Marijana.

Predsjednik Upravnog vijeća dr.sc. Kruno Kardov istaknuti je sociolog, profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, gostujući predavač na mnogim inozemnim sveučilištima, doktorirao je na temu “Vojni prostori i socioprostorni aspekti vojne prisutnosti u lokalnoj zajednici” čime je objedinio dugogodišnja istraživanja i sudjelovanja u međunarodnim istraživačkim projektima iz područja rata i mira, kolektivnog sjećanja ratnih posljedica na društvenu zajednicu i brojne kulture. Član je Hrvatskog sociološkog društva, a bio je angažiran i kao ekspert u recenzenskim postupcima, programskim evaluacijama…, istaknuo je Šipuš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za Čedomira Višnjića kazao je da je diplomirani politolog i autor više knjiga, savjetnik ministrice kulture za pitanja nacionalnih manjina čiji su pripadnici između ostalog bili i sudionici Domovinskog rata. Tijekom rada u Ministrstvu kulture, Čedomir Višnjić obnašao je dužnost pomoćnika ministra kulture za knjigu i nakladništvo 2004. do 2010. godine.

S obzirom da Centar posjeduje dokumente za koje postoji veliki interes javnosti, smatramo da će navedene osobe pomoći Centru bude predvodnik u primjeni novih teholoških rješenja i novih metoda rada, te će članovi svoji radom i iskustvom pomoći Centru u međunarodnoj suradnji s drugim institucijama, kazao je Šipuš.

Predsjednik Odbora Josip Đakić napomenuo je kako je Višnjićevo imenovanje “sramota hrvatske države i Ministarstva kulture”, navodeći da materijali koje je Odbor dobio jasno govore da je Višnjić bio “suradnik okupatora u cijelom vremenu okupacije”, da je otkrivao položaje i brojnost Hrvatske vojske. Našao se, kaže, i njegov dnevnik pod drugim imenom u kojem opisuje “kako su patila njegova srpska braća na okupiranim područjima”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako ovaj odbor ima stvarno obzira prema Domovinskom ratu, prema deklaraciji, a iz ovoga (dokumenata) je vidljivo da je gospodin (Ante) Nazor sankcioniran, da je degradiran za dva mjesta, plaća mu je smanjena, od strane ministrice uredbom i o tome nitko nije govorio. Jasno je da se želi degradirati kao i činjenice iz Domovinskog rata. To je sve jasno navedeno ovdje u dokumentima”, rekao je Đakić te pozvao članove Odbora da se odluče jesu li ili nisu za razrješenje.

Vanjski član Odbora Ilija Vučemilović pita Ministarstvo čime argumentira tvrdnje da ne izjednačuje agresora i žrtvu, ako u instituciju poput Centra dovodi čovjeka “koji je dokazano surađivao s agresorom”, a drugi sve radove objavio s udrugom Documenta, koja, rekao je, ima stav da je hrvatska država zločinačka, a branitelji zočinci.

“Nisam siguran da su ti ljudi tamo slučajno, unatrag tri godine radi se na tome da se Domovinski rat karakterizira kao ‘ratno događanje”, rekao je Vučemilović.

SDP-ov zastupnik Franko Vidović se s tim ne slaže, te upućuje na podatak da je Višnjić bio pomoćnik ministara kulture od 2004. do 2010., kada je HDZ, a ne Kukuriku koalicija bio vlast.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako je točno sve to o njemu, kako je, s obzirom na sigurnosnu provjeru, moguće da je Višnjić postao pomoćnik, jesu li službe pod vodstvom Tomislava Karamarka radile svoj posao kako treba, upitao je Vidović.

Možda je provjera i napravljena, odgovara Zvonko Milas (HDZ), koji podsjeća da Odboru nije bilo prihvatljivo imenovanje Kardova i Višnjića, te je osobno upozorio da je neprihvatljivo da kandidat umjesto životopisa šalje presliku osobne iskaznice. Suglasio se s Vidovićem da na Kardova ne treba “raditi hajku”, te da Odbor treba čuti i njega i Nazora.

Ministarstvo je izbjeglo ključni odgovor, primjetio je Miroslav Tuđman (HDZ) pitajući se postoji li politička volja da se stvore normalni uvjeti za rad Centra.

Odbor je na sjednici održanoj u listopadu zatražio od ravnatelja Centra Ante Nazora da dostavi dokumente koje Centar ima o Višnjiću. Nazor je, naime, tada potvrdno odgovorio na Vučemilovićev upit je li točno da je Višnjić bio suradnik tzv. Republike Srpske Krajine, navodeći da o tome postoje i dokumenti.

Odbor je od ministra pravosuđa danas zatražio da mu čim prije odgovori što se događa s braniteljem iz Slavonskog Broda Matom Čandrlićem koji je uhićen u Bosanskom Brodu pod sumnjom silovanja, te da poduzme mjere da branitelj Veljko Marić, zbog bolesti, bude transferiran na odsluženje kazne u Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.