Okrugli stol o Hrvatskom vojnom učilištu od Domovinskog rata do sveučilišne zajednice

Okrugli stol na temu “Hrvatsko vojno učilište (HVU) od Domovinskog rata do sveučilišne zajednice” organiziran je u srijedu na HVU “Franjo Tuđman” u povodu 25. obljetnice djelovanja učilišta, gdje je istaknuta sve veća integriranost i povezanost ove vojne visokoškolske ustanove s civilnom znanstvenom i akademskom zajednicom te Sveučilištem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Okrugli stol organiziran je kroz dva panela – tema prvog panela bila je “Izazovi i odgovori kroz godine djelovanja”, a drugog “Razvoj i transformacija HVU-a”, na kojima su sudjelovali brojni civilni i vojni stručnjaci. Cilj je da se raspravom različitih stručnjaka i sudionika prikaže uloga i značenje sustava vojne izobrazbe od njezinih začetaka, kroz trenutno stanje pa do planirane transformacije u dio sveučilišne zajednice ili samostalno sveučilište.

Otvorivši skup, zapovjednik Hrvatskog vojnog učilišta general-pukovnik Slavko Barić podsjetio je da je ova vojno obrazovna ustanova započela s radom 1991. u ratnim uvjetima, izrazivši zadovoljstvo što postoji opća zainteresiranost kako vojno znanstvene, tako i civilne znanstvene zajednice kada je u pitanju razvoj sustava vojnog školovanja. Naglasio je da je taj sustav pošao kroz razne oblike transformacije, a taj proces traje i danas te će se razvijati i u budućnosti. Napomenuo je da taj sustav ima svoje specifičnosti i zahtjeve te mora odgovoriti svim izazovima pred kojima se nalazi vojna organizacija.

Potporu transformaciji HVU-a i suradnji s akademskom zajednicom dali su i pomoćnik ministra znanosti, obrazovanja i sporta Srećko Tomas te pomoćnik ministra obrane Zoran Piličić, kao i rektor Sveučilišta u Zagrebu Damir Boras. Govoreći o suradnji vojnog i civilnog visokog obrazovanja Boras je kazao kako je bitna suradnja i međusobno povjerenje koje se najbolje pokazalo na primjeru ustroja dvaju programa dodiplomskog studija na HVU “Franjo Tuđman”, koji se provode u suradnji s fakultetima u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasio je kako postoji jednaka vizija onoga što se želi u budućnosti, a to su postizanje kvalitete obrazovanja, uklapanja u cjelokupan javno obrazovni sustav, uz postizanje kvalitete, s ciljem da oni koji završe takvo obrazovanje budu priznati ne samo u Hrvatskoj, nego i u ostatku Europe. “Za to imamo snage uz zajednički napor”, poručio je Boras.

Skup je nastavljen stručnim raspravama na dva panela, na kojima su sudjelovali brojni civilni i vojni stručnjaci.

Inače, na dva vojna dodiplomska studija na razini Sveučilišta u Zagrebu i u suradnji s 11 fakulteta, nastavu pohađa 165 studenata od kojih devet stranih. U idućoj akademskoj godini odobrena upisna kvota je 110 studenata od čega 10 stranih iz regije, a program za školovanje vojnih pilota izvodi se u suradnji s Fakultetom prometnih znanosti. U tijeku su pripreme za pokretanje studija vojnog pomorstva za školovanje mornaričkih časnika u suradnji sa Sveučilištem u Splitu, ističu u HVU-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.