Opća bolnica Šibenik u srpnju ove godine prvi put ostvarila je višak prihoda nad rashodima od čak 1,2 milijuna kuna i time se svrstala uz bok još jedanaest hrvatskih bolnica koje su samo pola godine od uvođenja sanacijskoga programa uspjele poslovati bez gubitka.
Šibenska bolnica jedna je od 31 zdravstvene ustanove u sanaciji (29 bolnica i dva doma zdravlja) koje su u drugome kvartalu 2015. godine uvele nove modele ugovaranja s HZZO-om i plaćanja po izvršenju zdravstvene usluge, izvijestilo je u ponedjeljak Ministarstvo zdravlja.
Kako se navodi, riječ je o jednoj od mjera usmjerenih prema povećanju učinkovitosti poslovanja, pozitivan rezultat u OB Šibenik očekuju i u kolovozu, a cilj vodstva te bolnice je da se nastavi pozitivan trend i trajno ostvaruje višak prihoda u odnosu na rashode, čime bi se do kraja godine osiguralo poslovanje bez gubitaka i financijska ravnoteža.
“Šibenik je primjer bolnica koje su u vrlo kratkom roku uspjele napraviti vidljiv pomak i još jedan dokaz kako smo na dobrom putu da hrvatske bolnice postanu financijski održive.
To je proces koji u razvijenijim zemljama traje pet do deset godina, mi smo zacrtali ostvariti taj cilj do kraja 2017. godine, a rezultati prve polovice 2015. svakako nas ohrabruju u tom naumu“, ističe ministar zdravlja Siniša Varga.
U prvih pola godine gubitak bolnica smanjen je s prošlogodišnjih 627 milijuna kuna na 153 milijuna, od čega je 138 milijuna kuna ostvareno u siječnju. To predstavlja minimalan gubitak, imajući u vidu da zalihe na 30. lipnja iznose 141 milijuna kuna. Pozitivnom rezultatu poslovanja bolnica u drugom kvartalu pridonosi i podatak da su od siječnja ostvarile samo 15 milijuna kuna dodatnoga gubitka. Nadalje, bolnice su prihode povećale u prosjeku za oko 19 posto, iz čega je vidljivo da se radi više i bolje.
“Poseban naglasak stavljamo na smanjenje troškova poslovanja bolnice i povećanje fakturiranja, a u svakoj smo službi optimizirali potrošnju lijekova, potrošnoga materijala iz bolničke ljekarne te potrošnju energenata. Od svibnja provodimo redovite konzultacije sa svim bolničkim službama, njihovim voditeljima i liječnicima, te je uveden i sustav praćenja financijskih pokazatelja koji donosi odlične rezultate“, rekao je Sanacijski upravitelj Opće bolnice Šibensko-kninske županije dr. med. Marin Paić.
Ističe se kako su gotovo sve službe šibenske bolnice pokazale pozitivan pomak i smanjile troškove poslovanja i povećale fakturiranja, a najveći pomak napravile su kirurgija, fizikalna medicina, OHBP, neurologija, otorinolaringologija te ginekologija.
Tekst se nastavlja ispod oglasa