Operacije ‘promjene spola’ i ‘trans zdravstvena skrb’: Kako to u praksi izgleda?

trans
Montaža: Narod.hr, izvor: iStock, snimka zaslona

‘Trans zdravstvena skrb’ ili na engleskom ‘gender affirming care’ eufemizam je za niz invazivnih, često nepovratnih, medicinskih postupaka za tzv. promjenu spola. Takva ‘zdravstvena skrb’ podrazumijeva cijeli niz medicinskih intervencija od usluga psihologa i psihijatara koji, ako gledamo Hrvatsku, odobravaju postupak ‘promjene spola’, pa sve do uzimanja hormona za blokiranje puberteta, ali i invazivnih operativnih zahvata uklanjanja dojki i spolnih organa i rekonstruiranja ‘novih’ od tkiva koje se prethodno uklanja s ruke ili noge sobe koja ‘mijenja spol’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na početku napomenimo kako je u Hrvatskoj postupak ‘promjene spola’ u odnosu na SAD, poprilično reguliran, no s obzirom na to da se afirmira sve ranija ‘trans zdravstvena skrb’ i liberaliziranje takvih procesa, prilično je jasno da pod pritiskom trans udruga, koje svako propitivanje svoje agende smatraju transfobijom, Hrvatska korača prema američkom scenariju.

> LGBT+ organizacija tvrdi da djeca od dvije godine mogu prepoznati jesu li transrodna
>‘Transfobna’ Švedska donijela nove smjernice o davanju hormona djeci: Rizici u ovom trenutku nadmašuju korist

Tamo se u pojedinim saveznim državama, poput Kalifornije, onemogućava roditeljima da spriječe postupak ‘promjene spola’ za svoje maloljetno dijete. Ako se roditelji nalaze u sudskom postupku o dodjeli skrbništva, važnu ulogu imat će podržava li roditelj djetetov ‘rodni identitet’ ili ne.

U konzervativnim američkim saveznim državama događa se pak suprotan trend.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Pionirka u liječenju dječje rodne disforije upozorava da trans medicinska industrija šteti djeci

I same udruge za prava trans osoba u Hrvatskoj žale se da je postupak ‘promjene spola’ dugotrajan, birokratiziran i da postoji niz medicinskih instanci koje treba proći.

Dakle njihova je intencija da ‘trans zdravstvena skrb bude dostupnija i besplatna (HZZO).
Kod nas se iz javnozdravstvenog sustava financiraju sve faze ‘promjene spola’ (hormoni i uklanjanje dojki) osim operacija spolnih organa koje se u tu svrhu u Hrvatskoj ne provode.

Beogradska trans meka

Oni koji žele ukloniti svoje spolne organe i stvoriti one koji odgovaraju suprotnom spolu, upućivani su u Beograd kod dr. Miroslava Đorđevića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Tko je Miroslav Đorđević kod kojeg Hrvati vrše tzv. operaciju 'promjene spola' u Beogradu?

Miroslav Đorđević tvrdi da će muškarci rađati i želi banku sa 700.000 odstranjenih penisa. Ističe da nije kirurg već i borac za ljudska prava


Naime, Srbija se smatra svojevrsnim središtem transseksualno-medicinske industrije zahvaljujući ovom kirurgu koji je na glasu kao jedan od najvećih stručnjaka u operacijama ‘promjene spola’.

On, kako je i sam potvrdio, izvrsno surađuje s dvije psihologinje iz Hrvatske, Ivom Žegurom i Natašom Begić-Jokić koje se nalaze na famoznoj Listi stručnjaka za tzv. promjenu spola u Hrvatskoj i povezane su s trans lobijem.

Blokatori puberteta

Ono što također spada pod ‘trans zdravstvenu skrb’ zapravo je niz iznimno invazivnih postupaka koji za djecu prije puberteta podrazumijevaju uzimanje blokatora puberteta i koji se inače propisuju djeci koja prerano uđu u pubertet, a ne onoj koja su u pravoj dobi da uđu u pubertet, no zbog ‘promjene spola’ taj proces žele odgoditi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o hormonu koji se inače koristi pri liječenju nekih vrsta karcinom, a u nekim zemljama pri kemijskoj kastraciji najtežih seksualnih prijestupnika.

Možda će vas zanimati

Je li to moguće!? Liberalni New York Times piše o štetnim posljedicama blokatora puberteta i uzimanja hormona drugog spola

Liberalni američki The New York Times na udarnoj poziciji objavio tekst o negativnom utjecaju na zdravlje blokatora puberteta i hormona koji se daju tinejdžerima u svrhu tzv. ‘promjene spola’

Kako izgledaju operacije ‘promjene spola’?

Za žene koje smatraju da su muškarci postupak podrazumijeva vaginektomiju ili uklanjanje vagine. Kako bi se produljila mokraćna cijev, koriste se tkiva s obraza, malih stidnih usana ili drugih dijelova vagine. Cilj ovoga je omogućiti osobi da mokri stojeći.

Potom slijedi postupak faloplastike, tj. stvaranje muškog spolnog organa. Za to je potrebno skinuti dio kože, najčešće s ruke ili bedra, nekad i sleđa ili trbuha te od te kože formirati penis.

@gruffin21 Reply to @salamishinazugawa #ftm #trans #ftmtrans #transgender #lgbt #lgbtq #gay #phalloplasty #phallo #bottomsurgery #srs #grs #ftmbottomsurgery ♬ Feels Like We Only Go Backwards – Tame Impala


Od velikih stidnih usana stvara se vrećica za ‘testise’. U skrotoplastici, kirurg izdubljuje i premješta velike stidne usne u obliku skrotuma i umeće silikonske implantate testisa.
U ‘neopenis’ se nakon oporavka ugrađuje i penilni implantat kako bi stvoreni organ imitirao erekciju.

Možda će vas zanimati

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoji i vrsta faloplastike koja podrazumijeva zadržavanje vagine za ‘nebinarne osobe’.
Oni muškarci koji smatraju da su žene, mogu proći kroz niz operativnih postupaka, od uklanjanja testisa i penisa do vaginiplastike.

Vaginoplastika je izrada vagine i vulve (klitoris, male i velike usne) od postojećeg genitalnog tkiva, uključujući penis i skrotum.

Za razliku od drugih operacija ‘afirmacije spola’, kako stoji u opisu Dječje bolnice u Bostonu, vaginoplastika zahtijeva doživotnu njegu.

Naime, nakon postupka, vagina može zarasti, stoga osoba koja je prošla takav zahvat mora širiti vaginu ”više puta dnevno kako bi ju držala otvorenom” i tako cijeli život.

*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.