Ovršni zakon ne može se donijeti bez interesa o građanima koji su u nemogućem položaju

Saborski zastupnici raspravili su večeras Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona, a oprbeni HDZ-ovci zamjerili su što se o tako važnom zakonu raspravlja u večernjim satima kada je mali broj zastupnika u sabornici i kada raspravu ne mogu gledati građani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ime Kluba zastupnika HDZ-a Davorin Mlakar je rekao kako su potpuno svjesni tehničke potrebe i provedbe Ovršnog zakona ali misle da se on ne može donijeti bez da se vodi briga i interes o građanima koji su primjenom tog zakona stavljeni u nemogući položaj.

“Radi se o dvije kategorije – jedni su oni blokirani, preko 300.000 ljudi, koji su podnijeli i zahtjev za očitovanje Ustavnog suda o ustavnosti tog zakona, a drugi su oni koji su ustvari žrtve protuzakonitog rada štedno-kreditnih zadruga u vrijeme kada su one iskoristile priliku da postupaju i da posluju na način kako su to činile na teritoriju Hrvatske”, rekao je. Dodao je da niti u jednom od ta dva slučajeva institucije nisu donijele konačne odluke.

HDZ-ov zastupnik Goran Marić rekao je kako je nažalost najviše onih građana koji su dovedeni u takvu situaciju da ne mogu platiti svoje obveze. Pohvalio je što su prijedlogom zakona od ovrha potpuno izuzeti darovi za djecu do 15. godine, naknada za štete od katastrofa i naknada troškova za službeno putovanje, te predložio da se od ovrha izuzmu još i neke druge kategorije primanja kao što su naknada troškova prijevoza na posao i iz posla, pomorski dodatak, naknada za odvojeni život, potpora za slučaj smrti radnika, potpora za novorođeno dijete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjenica ministra pravosuđa Sandra Artuković Kunšt replicirala je da su važećom odredbom već izuzete rodiljne i roditeljske novčane potpore te da se ostala primanja mogu izuzimati od ovrhe po posebnim propisima.

Istaknula je da se prijedlogom zakona štite kategorije građana u ovrsi na nekretnini u smislu da se omogućava odgoda ovrhe ako je ovrha određena na nekretnini koja je nužna za ovršenikovo stanovanje s tim da za vrijeme odgode ovršenik treba ponuditi namirenje tražbine iz drugog izvora. Osim toga ovršenik je ovlašten ponuditi drugi predmet ovrhe osim nužne nekretnine u kojoj stanuje a omogućava mu se ostanak u nužnoj nekretnini u statusu najmoprimca kroz godinu dana. Povećava se donja granica vrijednosti za koju se nekretnina u ovrsi može prodati – na prvoj dražbi za četiri petine procjenjene vrijednosti, a na drugoj dražbi za tri petine procjenjene vrijednosti. Procjenu vrši vještak primjenom pravila o metodologiji procjene. Podaci o provedbi ovrhe nad nekretninama objavit će se u registru na internetskim stranicama Fine.

Artuković Kunšt je rekla i da se uvode pravila o ograničenju od ovrhe za honorare koji su jedino stalno novčano primanje pa će biti zaštićeni u odgovarajućem razmjeru od neto plaće u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Omogućava se odgoda ovrhe i u slučajevima proglašenja katastrofe te ukoliko se zbog potraživanja u ovrsi vodi kazneni postupak po službenoj dužnosti.

U ime Kluba zastupnika SDP-a Ingrid Antičević Marinović je rekla da se ovim prijedlogom zakona vodi računa o socijalnoj komponenti jer se štite najranjivije skupine društva. Pohvalila je Ministarstvo pravosuđa koje je, kako je rekla, nakon dugog niza godina i pokušaja i težnje da se zadovolje interesi vjerovnika ili da se na neki način i zaštite sami dužnici našlo jedan balans, našlo neku mjeru u kojoj će tražbine biti ovršene, vjerovnici namireni, ali da se neće izgubiti dostojanstvo dužnika niti će se ovršiti njegova imovina preko mjere, što je bilo moguće u dosadašnjim zakonodavnim rješenjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.