Penava i Radić ‘zakačili se’ oko saborskog mandata, ali pravi razlog sukoba je dublji

penava
Izvor: Fah, Montaža: Narod.hr

DP, najjača desna politička opcija, nalazi se na prekretnici. Unutarstranački izbori koji će se održati 31. kolovoza razotkrili su razmjere pukotina u toj stranci. Stranka se raskolila na dva bloka koje predvode predsjednik stranke Ivan Penava i, s druge strane, njegov zamjenik Mario Radić. Konačan rezultat unutarstranačke borbe neizvjestan je, a izgledno je tek da će idući dani biti prožeti niskim udarcima s obiju strana. Žestina sukoba iznenađuje mnoge posebno imajući u vidu da suprotstavljene frakcije nisu zavađene oko nekog ideološkog pitanja. Korijen i glavni razlozi ovog sukoba mnogima nisu jasni, a mi smo ih u nastavku pokušali otkriti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Izbori u DP-u: Stranačka demokracija ili izborni inženjering?

U ideološkom smislu Penava i Radić nemaju bitnijih razlika

I Penava i Radić u svojim su se dosadašnjim političkim karijerama neprijeporno svrstali na desni ideološki spektar. U svim bitnim ideološkim pitanjima poput odnosa prema Domovinskom ratu, woke ideologiji ili suverenizmu Penava i Radić nemaju prijepornih točaka. Čak i što se tiče budućeg odnosa s HDZ-om, iz oba tabora najavljuju isto – da vladajuća koalicija nije upitna.

Povod sukoba bila je Radićeva reaktivacija saborskog mandata

Sukob Penave i Radića datira još od jeseni prošle godine kad je Radić htio aktivirati svoj tadašnji saborski mandat.

“Glavna stvar gdje sam ja vidio da ovo ide sve krivo je bilo kad mi je Penava rekao da se ne mogu vratiti u Sabor nego da tamo treba ostati gospodin Spajić. Ja sam prešao preko toga i vratio se tek nakon tri mjeseca”, rekao je Radić u razgovoru za Dnevnik Nove TV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je Penavu u tom naizgled banalnom, ali i legalnom i legitimnom činu Marija Radića zasmetalo možemo tek nagađati…

>Mario Radić objavio kandidaturu za predsjednika DP-a, pozvao Penavu da predoči svoj ratni put

Radić Penavi spočitava autoritarnost u vođenju strankom, a Penava Radiću nepreuzimanje odgovornosti i pokušaj upravljanja iz sjene

Pravi razlozi sukoba koji su doveli do velikog raskola u DP-u ipak su nešto složeniji od aktivacije jednog saborskog mandata. Naime, iz nedavnih izjava obojice protagonista vidljivo je da je posrijedi različit pogled na način upravljanje strankom te, posredno, borba za političku prevlast.

Radić Penavi spočitava autoritarno vođenje strankom. Prema riječima Radića, Penava je na svoju ruku slagao izborne liste bez konzultacije sa stranačkim vodstvom i stranačkom bazom. Takva primjedba “drži vodu” imajući u vidu da velika većina saborskih zastupnika u unutarstranačkom sukobu “drži ljestve” predsjedniku Penavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sličan obrazac ponovio se, tvrdi Radićeva struja, i prilikom izbora državnih tajnika. Oni također odreda podržavaju Penavin tabor. Točka prijepora Radića i Penave je i u načinu i rezultatima postizbornih pregovora s HDZ-om. Radić zamjera Penavi popustljiv stav prema HDZ-u u zamjenu za navodnu podršku HDZ-a Penavinoj budućoj kandidaturi za gradonačelnika Vukovara iduće godine. Zanimljivo, Radić posljednju kritiku spominje tek sad 3 mjeseca nakon kraja pregovora s HDZ-om, a dosad je rezultate tih istih pregovora javno podržavao.

S druge strane predsjednik stranke Ivan Penava u javnim istupima Mariju Radiću ponajprije spočitava nepreuzimanje odgovornosti. Cilja pritom na činjenicu da je Radić bio pred preuzimanjem ministarske pozicije koju je u posljednji trenutak, bez posve jasnog objašnjenja, odbio. Također, Penava bez određenijeg preciziranja Radića optužuje da pokušava “iz sjene” upravljati stranačkim procesima te da potkopava njegov legitiman položaj predsjednika stranke. Penava zamjera Radiću i da stoji iza napada na njega i njegove suradnike, a koji dolaze iz medija čija mu je vlasnička struktura (navodno) bliska.

>Penava stanje u DP-u opisao kao prljavu kampanju, nada se da će uz Radića imati još protukandidata

Što se tiče provedbe procesa unutarstranačkih izbora i jedna i druga frakcija optužuju se za nepoštenje i nanošenje štete stranci te spominju “treću stranu” po čijem nalogu suparnička strana upropaštava DP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

DP kao ogledni primjer nefunkcioniranja unutarstranačke demokracije u RH

Unutarstranački sukobi u političkim strankama razlikuju se po intenzitetu, trajanju i razlogu sukoba, ali obrazac je gotovo uvijek isti. U pravilu se događa sukob na relaciji “centar – periferija”, u kojem “centar” simbolizira predsjednik stranke, a “periferiju” član(ovi) stranke koji s njim ulaze u sukob. Također, za primijetiti je da se u većini slučajeva ne radi se nepremostivim vrijednosnim razlikama ili drugačijim pogledima na budućnost RH (premda ima i toga), već je sukus unutarstranačkih (kao i stranačkih) svađa oko načina donošenja odluka u strankama (borba za vlast) i političko preživljavanje. Opisani obrazac gotovo se savršeno podudara s trenutačnim stanjem u DP-u. Nažalost po DP, i epilog će njihove borbe biti gotovo sigurno identičan kao i u primjerima drugih stranaka tijekom povijesti: predsjednik stranke nepoćudne će članove izbaciti iz stranke ili će oni “svojevoljno” otići. Pitanje je jedino tko će 31. kolovoza (p)ostati predsjednik DP-a – Ivan Penava ili Mario Radić.

>Sukobi u Mostu, Fokusu i DP-u: Ne izbijaju zbog različitih vrijednosti, nego zbog borbe za vlast

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.