Totalitaristička propaganda nekad i sada: Nazire li joj se kraj?

totalitaristička
Foto: iStock by Getty Images

23. kolovoza obilježava se kao Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima. Nacizma, fašizma i komunizma. Iako je Hrvatska danas u demokraciji, totalitaristička propaganda itekako je živa. Njezin plamen raspiruju biološki i ideološki nasljednici režima pogubnih za mnoge. Osobito katoličke vjernike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Punih 45 godina na ovim se prostorima živjelo u komunizmu. Tragovi tog režima i dalje besramno izviru kroz medijsku i društveno-političku propagandu. Ne samo nastojeći relativizirati zločine koji su se dogodili tijekom tog vremena. Već jednakom mjerom iskaljivati netrpeljivost i dan-danas.

>Predstavljeno Izvješće UiO o kršenju prava molitelja krunice: Šutnjom se šalje pogrešna poruka

Izvješće UiO o napadima na Crkvu i vjernike

Komunisti su u redovima Katoličke crkve i oko nje vidjeli glavne neprijatelje svog režima. Dovoljno je samo prisjetiti se jedne od najistaknutijih žrtava komunizma – nadbiskupa Alojzija Stepinca. Progoni i ubojstva svećenika tek su neki od načina na koji su djelovali komunisti. No, blaćenje i difamacija Crkve i vjernika do danas su se zadržali kao glavni modus operandi koji trese društveno-političko-medijsku scenu.

U Izvješću o netrpeljivosti i napadima na Katoličku crkvu i katoličke vjernike u Hrvatskoj u 2021. i 2022. godini, udruge U ime obitelji, nalazi se niz primjera koji se odnose na netoleranciju i diskriminaciju spram katolika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dokumentirani su napadi na vjernike laike, svećenike i biskupe te katolički nauk i vjeru. Navedeno je i lažno prikazivanje i ismijavanje vjernika, kao i iznošenje neistina, osobito o nadbiskupu Stepincu. Dio Izvješća odnosi se i na izražavanje mržnje i netrpeljivosti prema Katoličkoj crkvi te kontinuirano neutemeljeno napadanje Crkve za korupciju i bogaćenje. Obrađeni su i nasilje, napadi i provale u crkvene objekte, kao i njihova oskvrnuća i devastiranje.

Izvješće ističe da “odnos netrpeljivosti dijela medija, političara i aktivističkih skupina u Hrvatskoj koje sustavno napadaju Katoličku Crkvu, huškaju i iznose neistine o Crkvi i njezinim vjernicima, predstavlja svojevrstan društveni fenomen: da je u društvu koje sebe smatra demokratskim jedna većinska skupina građana ujedno jedna od najčešće napadanih i lažno prikazivanih. Društvene okolnosti u kojima manjina sustavno napada i zloupotrebom medijske i političke moći lažno prikazuje većinsku skupinu – u prošlosti su bile povezane s raznim oblicima totalitarnih režima u kojima su politika i mediji bili dio represivnog aparata za vladanje manjine nad većinom”.

>Kako je izgledao progon Katoličke Crkve i vjernika u komunističkoj Hrvatskoj?

Totalitaristička propaganda i u službi napada na molitelje

Difamacija, dehumanizacija, demonizacija. Zloupotreba političke i medijske moći. Sve su to načini na koji se tretiraju i molitelji krunice na hrvatskim trgovima. U državi kojoj Ustav jamči „slobodu savjesti i vjeroispovijedi i slobodno javno očitovanje vjere ili drugog uvjerenja” (čl. 40).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustav Republike Hrvatske jamči i da su vjerske zajednice „slobodne, u skladu sa zakonom, javno obavljati vjerske obrede, osnivati škole, učilišta, druge zavode, socijalne i dobrotvorne ustanove te upravljati njima, a u svojoj djelatnosti uživaju zaštitu i pomoć države“ (čl. 41).

Osim toga, „zabranjeno je i kažnjivo svako pozivanje ili poticanje na rat ili uporabu nasilja, na nacionalnu, rasnu ili vjersku mržnju ili bilo koji oblik nesnošljivosti” (čl. 39).

Pa, ipak, (najmanje) svake prve subote u mjesecu svjedočimo prosvjedima usmjerenima protiv javnog iskazivanja katoličke vjere te diskriminaciji vjernika, u ovom slučaju molitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Okrugli stol UiO u Saboru

Nerazumijevanje za katoličke vjernike u Hrvatskoj i u 2024. godini pokazao je veći dio političkih, institucionalnih i, dakako, medijskih struktura. To se potvrdilo i tijekom okruglog stola u hrvatskom Saboru na kojemu je prezentirano Izvješće o kršenju prava na slobodu vjeroispovijesti muškaraca okupljenih u javnoj molitvi krunice u 2023. godini.

Napadi na javnu molitvu i molitelje krunice sadrže djela u rasponu od iznošenja neistina do kaznenih djela. Naime, muškarci okupljeni svake prve subote u mjesecu u molitvi krunice izloženi su konstantnim verbalnim napadima, omalovažavanju i brojnim protuustavnim metodama onemogućavanja iskazivanja svoje vjeroispovijesti.

Izvješće također pruža uvid i u povijesno-teološku utemeljenost molitvenih nakana javne molitve, koje su također protivnici javne molitve krunice dovodili u pitanje.

Napadi na javnu molitvu i molitelje krunice u izvješću su kategorizirani od nekažnjivih djela – iznošenja stereotipa i predrasuda, neargumentiranog optuživanja i iznošenja neistina, preko kažnjivih djela poput iznošenja kleveta do kaznenih djela protivnih odredbama Zakona o suzbijanju diskriminacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Totalitaristička propaganda ne prestaje

Totalitaristička propaganda kakvu je širila KPJ i dalje ne prestaje. Zadatak joj je, čini se, stvoriti antikatoličku Hrvatsku.

U prilog tome govori i jedan od zaključaka iz Izvješća o netrpeljivosti i napadima na Katoličku crkvu i katoličke vjernike u 2021. i 2022. godini.

“Zabrinjava činjenica da je Crkva u Hrvatskoj, koja je u proteklom stoljeću doživjela strahovite progone, danas ponovno predmet javnog progona kroz koji se namjerno i neutemeljeno stvara negativna percepcija u javnosti, zastrašuje vjernike i guši pravo na slobodu vjeroispovijedi imajući, po svemu sudeći, kao krajnji cilj stvaranje sekularističkog društva bez Katoličke Crkve, slično onome kakvo je nastojala uspostaviti vladajuća komunistička partija u Jugoslaviji.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.