Penava odgovorio Hedlu: ‘Zaoborni je bio u logoru 6 mjeseci, brat mu je ubijen. Tko mu to može platiti?’

Foto: fah, Grad Vukovar; fotomontaža: narod.hr

Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava reagirao je na članak Drage Hedla na Telegramu u kojemu se pokušava ocrniti vukovarskog branitelja Zlatka Zaobornog kojega je vukovarsko Gradsko vijeće Vladi predložilo za člana Vijeća za domovinski pijetet, mir i razvoj. Njega je, pak, na tu dužnost predložila Udruga dragovoljaca Hrvatskih obrambenih snaga grada Vukovara. Zaoborni je također član gradonačelnikovog Savjeta za branitelje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hedl u svom članku Zaobornom kao krimen stavlja fotografiju na kojoj ima pregaču s natpisom “Za dom spremni” te videozapise na kojima ispija alkoholna pića u lijepom ambijentu uz poruku “Tko to može platit’?”

> Vukovarski branitelj, koji je 2013. prosvjedovao protiv ćirilice, za Narod.hr: ‘U odluci Ustavnog suda nema nikakvog govora o dvojezičnim pločama’

“[TKO JE ČOVJEK KOJEGA SAM IMENOVAO U SAVJET ZA BRANITELJE GRADONAČELNIKA GRADA VUKOVARA I U VIJEĆE ZA PIJETET, MIR I RAZVOJ?]

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zlatko Zaoborni s dvadeset je godina postao branitelj Vukovara. U obrani Vukovara je ranjen te mu je amputirana noga.

Zarobljen je, osuđen u Beogradu te je preživio 9 mjeseci logora, od čega je 6 mjeseci proveo u samici.

U tome je periodu tri puta izvođen na lažno strijeljanje. Nažalost, strijeljanje njegovog brata blizanca, također nenaoružanog i zarobljenog dvadesetogodišnjaka nije bilo lažno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

TKO MU TO MOŽE PLATITI?” – poručio je Penava.

Zlatko Zaoborni je 90%-tni invalid Domovinskog rata koji se svog ratnog puta prisjetio i u prošlogodišnjem razgovoru za Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“S nepunih 20 godina sam se uključio u obranu Hrvatske i grada Vukovara. Imao sam brata blizanca koji je 18. studenog 1991. zarobljen i strijeljan, dakle, nije poginuo u borbama nego je zarobljen i mučki ubijen nakon zauzeća grada. Bio sam 9 mjeseci u logoru, prošao sam teške torture kao logoraš. Bio sam u Beogradu osuđen zbog oružane pobune i povrede leša. Radilo se o slučaju kada sam pucao u vojnika za kojeg nisam znao da je mrtav, a netko je to vidio i prenio.

U borbama u Vukovaru izgubio sam nogu, 90%-tni sam invalid.” – rekao je Zaoborni u razgovoru za Narod.hr u srpnju 2019.

Tada se prisjetio i prosvjeda protiv ćirilice u Vukovaru 2013.:

“Mi, kao ljudi koji smo se tamo okupili, kao građani grada Vukovara, branitelji i stradalnici, nismo dozvolili to postavljanje ćirilićnih ploča. Prosvjed je bio, bilo je razbijanja. Policija je, normalno, po službenoj dužnosti morala to braniti. Mi smo to išli ukloniti i razbiti. Za to smo snosili kaznenu odgovornost. Ja sam dobio tri mjeseca zatvora i godinu dana uvjetne kazne, koja je do sada istekla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako se to ponovno dogodi, ponovno ću na isti način prosvjedovati protiv toga, spreman sam na sve. Ali mislim da do toga neće doći, vjerujem da ni predsjednica ni premijer neće ponovno dozvoliti da bude ono što je bilo.

Mi čekamo popis stanovništva 2021. da se vidi je li zaista postotak Srba u Vukovaru 33%.”  – rekao je.

Što je Vijeće za domovinski pijetet, mir i razvoj?

Uloga Vijeća za domovinski pijetet, mir i razvoj, u koje je Zaoborni imenovan regulirana je Zakonom kojim se Vukovar proglašava mjestom posebnog domovinskog pijeteta, a stupio je na snagu 14. ožujka ove godine. To je stalno tijelo koje koordinira i prati aktivnosti obilježavanja posebnog domovinskog pijeteta, te može predložiti mjere i aktivnosti radi njihova unaprjeđenja i pratiti njihovo provođenje.

Ima 17 članova: među njima je predstavnik Upreda predsjednika Republike, Ureda predsjednika Vlade, predstavnik odbora Hrvatskog sabora nadležnog za pitanja ratnih veterana, predstavnik Ministarstva branitelja, te predstavnici raznih tijela državne uprave, ali i predstavnik Grada Vukovara, kao i tri predstavnika hrvatskih branitelja i stradalnika iz Domovinskog rata s područja Grada Vukovara. Mandat Vijeća je četiri godine, a o svom radu jednom godišnje izvješćuju Vladu Republike Hrvatske.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.