Peruško o tvrtki Fortenova: ‘Ruski kapital je planirao otići 2023./2024., ali proces je sada ubrzan’

fortenove
Foto: fah

Ruska agresija na Ukrajnu svijet je preokrenula naopačke. Nakon 22 dana invazije pitamo se hoćemo li imati dosta hrane, slijede li restrikcije. A kako se s novim okolnostima nosi najjača regionalna tvrtka Fortenova, zna njezin direktor Fabris Peruško koji je gostovao u Dnevniku Nove TV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Peruško kaže kako se u Europi “ruski kapital ne osjeća ugodno i gleda da izađe” zbog uvedenih sankcija. Što se tiče Fortenove, ruski kapital je planirao otići 2023., 2024., ali proces je sada ubrzan, kazao je Peruško.

“Vjerujem da ćemo u skorom vremenu imati rješenje za to”, rekao je i dodao kako se vjerojatno radi o tjednima. Sberbank ima oko 40 posto udjela, a kad budu imali informacije kako će izgledati izlazak iz vlasništva, onda će to komentirati, najavio je Peruško.

> Blokirane tri ruske megajahte u Hrvatskoj; sankcije Rusiji dovele tvrtku Đuro Đaković TEP pred zid

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Vijeće sigurnosti UN-a 2020. donijelo Rezoluciju da ratovi trebaju prestati zbog korone, a Rusija je danas krši

> Ruska novinarka koja je prosvjedovala protiv rata u eteru: Bojim se za svoju sigurnost

Stanje na tržištu hrane

Peruško je komentirao i stanje na tržištu hrane. Zbog ruske invazije i prekida dobavnih lanaca Europskoj uniji prijeti nestašica pšenice i ulja. “EU uvozi 80-ak posto iz Ukrajine i Rusije”, rekao je. Što se tiče našeg neposrednog područja u kojem posluje Fortenova, Peruško kaže kako je tvrtka s uljima prisutna u Srbiji i BiH te ima dvije tvornice koje se bave proizvodnjom što pokriva 70 posto potreba cijele regije. Ističe kako se i sirovina proizvodi ovdje, u Slavoniji i Vojvodini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje o zabrani izvoza poljoprivrednih proizvoda iz Srbije Peruško odgovara kako je tvrtka prije dvije godine bila u sličnoj situaciji te dio robe drže u Srbiji, ali tamošnja politika i vlasti uvijek nađu rješenje jer imaju dobru suradnju.

Na pitanje hoće li rasti cijene, odgovorio je: “Mi kao Fortenova imamo dovoljno osiguranih rezervi za normalnu potrošnju. Vidimo emocionalno preveliko kupovanje ulja, ta psihologija se prenosi s nekih drugih tržišta. Imamo dovoljno rezervi za normalnu kupovinu. Vjerojatno ćemo ograničiti jednokratnu kupovinu. Moramo osigurati da nam kupci iz drugih zemalja ne dođu i potroše zalihe”, kazao je i dodao kako bi se takvim restrikcijama sprječavao taj emocionalni efekt.

Kazao je kako je tvrtka do sad pratila vladine mjere cijenama hrane, no dodaje: “Ako dođe do daljnjeg povećanja cijena morat ćemo pratiti”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.