Pitanje o pobačaju zbunjuje kandidate i glasače: Tko je na kraju za, a tko protiv?

pobačaja
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, Domovinski pokret

Pitanje poštovanja života od trenutka začeća do naravne smrti i Komisija Iustitia et pax Hrvatske biskupske konferencije istaknula je kao bitan faktor koji u obzir trebaju uzeti glasači pri izboru svojih kandidata. No, na sučeljavanjima kojima svjedočimo proteklih dana razvidno je i da konzervativne stranke tj. njihovi kandidati nemaju posve unificiran i jasan stav o važnom svjetonazorskom pitanju pobačaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komisija HBK-a Iustitia et pax naglašava kako vjernici ‘‘u izboru svojih kandidata trebaju voditi računa i o vrijednosnim i svjetonazorskim pitanjima poput poštovanja vjerskih sloboda u javnom životu, poštovanja života od trenutka začeća do naravne smrti, neradne nedjelje, kao i sve prisutnije pitanje rodne ideologije”.

Možda će vas zanimati

Pročitajte i poslušajte poruku Komisije Iustitia et pax povodom parlamentarnih izbora

Komisija HBK-a Iustitia et pax izdala je izjavu u povodu predstojećih parlamentarnih izbora u kojoj su naglasili kako

U poruci su poručili kako nije dovoljno samo izaći na izbore, čime potiču što veću participaciju građana u procesima demokratskog odlučivanja, već i da je potrebno ”zaokružiti one liste i pojedince koji će na najbolji način zastupati hrvatske građane”.

Svjetonazorska pitanja obično čine prevagu kod odabira stranaka kojima ćemo dati glas. No, s obzirom na to da u Hrvatskoj imamo i preferencijalno glasovanje birači mogu s jednim preferencijskim glasom odabrati onog kandidata kojeg na listi stranke za koju žele glasati drže najboljim. Odnosno, onog kandidata za kojeg smatraju da će najbolje zastupati njihove interese i štiti njihove svjetonazorske stavove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A kad su svjetonazorske teme u pitanju, na vrhu je uvijek pitanje prava na život, prekida života nerođenog djeteta pobačajem i zaštite prava na život.

Da ta tema zbunjuje, kako kandidate tako i glasače, pokazuju izjave kandidata Mosta i Domovinskog pokreta u dvije debate koje su se odigrale ovog tjedna.

Tijekom sučeljavanja na N1 televiziji 8. travnja pitanje pobačaja, postavljeno je među ostalima i Mariji Selak Raspudić (Most) i Branki Lozo (Domovinski pokret).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom rasprave sudionice su odgovarale i na ekstenzivnija pitanja, no i na blic pitanja u kojima je mogući odgovor DA ili NE.

Branka Lozo (DP) i Marija Selak Raspudić (Most) 

Branka Lozo iz Domovinskog pokreta je na pitanje smatra li da je pobačaj temeljno pravo žene rekla NE.

>Europski biskupi uoči glasanja u EU parlamentu: Pobačaj nikada ne može biti temeljno pravo

Lozo je istaknula da je pitanje ovog zakona vrlo delikatno odakle se i rađa priziv savjesti. ”Ovo je delikatna problematika, ona uključuje svjetonazor i radi se o temi koja bi morala uključiti i etiku. Taj zakon bi trebalo primijeniti na sve sfere života. Na mala vrata nam ulazi pitanje eutanazije. Tako star zakon treba promjene u smislu u kojim slučajevima medicinske ugroze izvršiti prekid trudnoće da se sačuva život majke”, istaknula je Lozo.

Na pitanje je li pobačaj temeljno pravo žene Marija Selak Raspudić je odgovorila s DA.
Selak Raspudić je u debati istakla kako postoje određene poteškoće zakona o pobačaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje: Zakon o medicinskom postupku prekida trudnoće – na snazi je još onaj iz Jugoslavije. Zašto i kakvi su prijedlozi, odgovorila je:

”Imali smo jalov pokušaj SDP-a u Saboru prijedlog izmjene zakona. Taj zakon ima brojne poteškoće koje se odnose na prekid trudnoće. Prvo – pitanje medikamentoznog prekida trudnoće koji se događa kad netko mora iz medicinski opravdanog razloga prekinuti trudnoću – ovaj zakon to ne prepoznaje. Drugo – prekidi trudnoća iz medicinski opravdanog razloga nakon 22. tjedna trudnoće gdje je teško povući granicu što ugrožava život žene i što je nespojivo sa životom kad se radi o djetetu. Mnoge stvari su se zbog razvoja medicine promijenile. O tim stvarima u suradnji sa strukom treba razgovarati.

Nino Raspudić (Most) i Tomislav Josić (DP) oko pobačaja

Tijekom sučeljavanja na Večernjem listu dan kasnije, o pitanju pobačaja odgovarali su pak Nino Raspudić (Most) i Tomislav Josić (Domovinski pokret).

Njihovi odgovori dijelom su kontradiktorni s onima njihovih kolega, u slučaju Raspudić i supružnika, sa sučeljavanja na N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je Nino Raspudić o pitanju pobačaja kazao: Ne vidim zašto bi to ulazilo u sustav. Radi se o jednoj žalosnoj činjenici. O negiranju jednog potpunog nevinog života na koji se gleda samo kao na anomaliju koju treba odstraniti. To nije nešto što podržavamo. Treba njegovati kulturu života i dovesti do svijesti da u Hrvatskoj nijedna žena nema nijednu potrebu napraviti pobačaj.
U replici je Raspudić još dodao: ”Pobačaj je zlo. Život počinje začećem. Nije to samo zdravstvena nego je to i moralna tema. Nije to dio samo tijela, to je i drugo tijelo. Stvari treba nazivati pravim imenom – to je prekidanje života”.

S druge strane Tomislav Josić (DP) kazao je sljedeće: ”Ja sam katolik i zbog demografske slike u Hrvatskoj sam protiv pobačaja, ali nikad ni jednoj ženi ne bih zabranio da to napravi. Nisam za to, volio bih da toga nema, ali u svakom trenutku žena ima pravo da odluči o tome”.

Pitanje je kako bi Josić odgovorio da mu se postavilo blic pitanje kakvo je postavljeno na N1 je li pobačaj temeljno pravo žene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.