Plenković oštro Miroslavu Škori: ‘Treba malo otvoriti horizonte, pa onda davati komentare’

Foto; snimka zaslona

U sklopu priprema za predsjedanje Europskom unijom, u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova održan je sastanak premijera Andreja Plenkovića i ministra Gordana Grlića Radmana s hrvatskim veleposlanicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još jednom su predstavljeni hrvatski prioriteti u tom razdoblju, a jedan od njih je, kako je istaknuto, jugoistok Europe.

Premijer je odgovorio na kritiku potencijalnog predsjedničkog kandidata Miroslava Škore, koji smatra da zapadni Balkan ne bi trebao biti u fokusu te da bi Hrvatska predsjedanje trebala iskoristiti za “vlastite benefite”.

“Nije lako to sve skupa prepoznati nekoga tko je bio u diplomatskoj službi, ali je bio samo u Pečuhu, pa se bavio, kao i veleposlanik donedavno samo s pitanjima s Mađarskom. Mi to gledamo s interesa što Hrvatska može učiniti za Hrvate kao ravnopravan i konstitutivan narod u BiH, što Hrvatska kroz takav summit za prava Hrvata u Srbiji, treba malo otvoriti horizonte, optike, pa onda davati komentare, ali nadoći će to.” – rekao je na to premijer Andrej Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grlić Radman: Naš je slogan snažna Europa u svijetu punom izazova

O svemu ovome govorio je u emisiji Tema dana, Gordan Grlić Radman, ministar vanjskih i europskih poslova.

Premijer je naglasio kako će biti samo jedan od prioriteta Hrvatske prilikom predsjedanja EU, jugoistok Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Naš je slogan snažna Europa u svijetu punom izazova. Radi se o europskoj inicijativi, da sve zemlje jugoistočne Europe, tzv. zapadnog Balkana, imaju europsku perspektivu, rekao je ministar i dodao kako je to bitno i za Hrvatsku da ima mirno susjedstvo i stabilnost.

Rekao je kako je izjava Miroslava Škore predizborna stvar, ali naglašava kako je korist za sve proširenje i trebamo utjecati da zemlje zapadnog Balkana ostvare standarde koje su usvojile Hrvatska i Slovenija.

– Hrvatska želi nesebično podijeliti svoja iskustva i znanja s tim zemljama. To je načelo solidarnosti, naglasio je Grlić Radman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svibnju 2020. održat će se u Zagrebu Summit jugoistočne Europe, na kojem će se razgovarati o zemljama zapadnog Balkana i podržati ih na putu prema EU, rekao je.

– Sve te zemlje nisu u jednakom statusu. Jako nam je žao da nije bilo suglasja glede započinjanja pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom, što je Hrvatska snažno zagovarala, naglasio je ministar.

Grlić Radman je rekao kako ima kolegijalan odnos sa slovenskim ministrom vanjskih poslova, ali naglašava kako ne bi previše problematizirao arbitražni spor kojeg Slovenija uvjetuje.

– Zeleno svjetlo EK za ispunjenje svih osam uvjeta je dokaz da je bilateralno pitanje, pitanje granica između Hrvatske i Slovenije. Pozivam slovensku stranu da što prije sjednemo za pregovarački stol, naglasio je i dodao kako je ovo pravo vrijeme za pregovore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ulazak Hrvatske u zonu Schengena je u interesu Slovenije, zato što kada Hrvatska uđe u zonu, naše vanjske granice postaju granice EU, a granica između Slovenije i Hrvatske postaje unutarnja granica između dviju zemalja članica EU, napomenuo je ministar.

– Mi smo zemlja koja je u stanju čuvati Schengensku granicu, naglasio je.

Za kraj, ministar je naglasio kako je Vlada na čelu s Andrejom Plenkovićem, Vlada koja se aktivno bori protiv korupcije.

– Činjenica da imamo rast gospodarstva, rast BDP-a, je dokaz da je zemlja snažna i da se može suočiti s izazovima, a što se tiče vanjske politika, nikada nismo bolje stajali, zaključio je Grlić Radman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.