Plenković pozvao Sloveniju da prestane s ucjenama

Foto: Fah

Predsjednik vlade Andrej Plenković pozvao je u četvrtak Sloveniju da prestane s politikom ucjena, dan nakon što je Ljubljana objavila da neće podržati hrvatsko članstvo u Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U srijedu je slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izjavio da će Slovenija blokirati hrvatsko članstvo u OECD-u jer Hrvatska “ne poštuje međunarodno pravo, arbitražni sporazum i odluke arbitražnih sudova”.

Plenković na sjednici vlade u četvrtak kazao da bi Slovenija trebala prestati ucjenjivati.

“Pozivam Sloveniju da podrži Hrvatsku kao članicu EU da bude članica OECD-a, da napuste takvu politiku, politika ucjene ne vodi ničemu”, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također je ponovio da je hrvatski stav o graničnom prijeporu jasan.

“To je otvoreno pitanje i Hrvatska je o njemu spremna raspravljati bilateralno”, kazao je Plenković, dodavši da se priprema i posjet slovenskog premijera Mire Cerara Hrvatskoj.

Plenković je rekao i da je zadovoljan svojim dvjema nedavnim posjetama BiH i osvrnuo se na protivljenje bošnjačkih političara gradnji Pelješkog mosta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Naša poruka je sasvim jasna, dijalog s Bosnom i Hercegovinom, pojašnjenje svih aspekata, međunarodno-pravnih, tehničkih, mi smo spremeni i otvoreni za dijalog “, kazao je Plenković istaknuvši da je Pelješki most, koji se gradi na hrvatskom teritoriju, strateški projekt koji će povezati ne samo prostor Hrvatske već prostor Europske unije, ali i olakšati gužve tijekom ljetnih mjeseci u Neumu.

“Očekujem da dijalogom pronađemo najbolje modilitete s kojima će biti zadovoljni i Hrvatska i BiH”, dodao je Plenković.

Slovenski pravnik predlaže da Slovenija Hrvatsku tuži Europskom sudu za ljudska prava

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenski pravnik i nekadašnji sudac Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu smatra da bi Slovenija uz diplomatski pritisak trebala tužiti Hrvatsku zbog kršenja europskog prava, kako bi postigla da ona pristane na implementaciju arbitražne presude o graničnom prijeporu.

Blokada članstva u OECD nije jedini način pritiska, postoje i drugi. Ako Hrvatska ne popusti, Slovenija bi protiv nje trebala uložiti tužbu pred Europskim sudom za ljudska prava”, kazao je za komercijalnu televizijsku postaju POP-TV pravnik Boštjan M. Zupančič, zaposlenik slovenskog ministarstva za pravosuđe, a prije toga i dugogodišnji sudac Europskog suda za ljudska prava.

U slovenskim političkim kuloarima špekuliralo se da bi Zupančič mogao biti i kandidat na skorašnjim predsjedničkim izborima u Sloveniji, no on je to demantirao.

Zupančič se prije dvije godine, u vrijeme kad je Hrvatska najavila da izlazi iz arbitražnog sporazuma sa Slovenijom, nakon što je taj proces kompromitiran, a slovenski arbitar Jernej Sekolec zbog toga dao ostavku, angažirao na traženju suca s međunarodnim ugledom kako bi se arbitražni proces nastavio i završio presudom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na njegov je nagovor da zamijeni Sekoleca u arbitražnom sudu tada najprije pristao francuski pravnik Ronny Abraham, predsjednik Međunarodnog suda pravde (ICJ) u Haagu kojega je Zupančič nazvao idealnim arbitrom u slovensko-hrvatskom prijeporu. No, Abraham je malo nakon prihvaćanja angažmana u arbitražnom sudu dao ostavku, nakon što se upoznao s argumentima obiju strana i pozadinom arbitražnog spora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.