Vladajuća većina na koalicijskom sastanku u Banskim dvorima složila se da treba krenuti u pregovore sa sindikatima kako bi se izbjegao referendum protiv mirovinske reforme za koji je prikupljeno oko 700.000 potpisa, no sindikati to odbijaju, piše u četvrtak Jutarnji list.
Kako je dnevniku potvrdilo nekoliko sudionika sastanka, poanta je da se ne sruši cijela reforma na referendumu, nego da se barem pokušaju sačuvati dijelovi koji su dobri i svima prihvatljivi, a da se o nekima za sindikate najspornijim točkama pokuša pregovarati.
U međuvremenu, uputio bi se zahtjev Ustavnom sudu da provjeri ustavnost pitanja, navodi Jutarnji list.
Plan vladajućih je pričekati dostavu potpisa Saboru, što bi se najvjerojatnije trebalo dogoditi idući tjedan, a potom će se utvrditi postoji li dovoljan broj potpisa za raspisivanje referenduma protiv rada do 67. godine. Tu sada postoji dilema da li ići na provjeru potpisa do potrebnog broja za raspisivanje referenduma, što je preporuka Venecijanske komisije, ili provjeriti potpise na uzorku jer je slično kao i za referendum o braku prikupljeno gotovo dvostruko više potpisa nego što je potrebno.
Nitko u vladajućoj većini ne dvoji da je prikupljen dovoljan broj potpisa, prevladava mišljenje da ih treba provjeriti na uzorku, kaže sugovornik Jutarnjeg lista.
Nakon provjere, kažu sugovornici Jutarnjem, vladajuća većina, s čime su se složili svi, uputila bi zahtjev Ustavnom sudu da provjeri ustavnost referendumskog pitanja. Naime, postoje neki ustavni stručnjaci, poput Sanje Barić, koji kažu da bi pitanje moglo biti protuustavno.
No, Vlada ne bi čekala odluku Ustavnog suda nego bi počela pregovore sa sindikatima. Prevladava mišljenje da je reforma u cijelosti dobra i da bi bila šteta da se cijela stavi izvan snage, piše Jutarnji list.
Kuščević: Vlada želi dijalog sa sindikatima o mirovinskoj reformi
Ministar uprave Lovro Kuščević izjavio je u četvrtak da Vlada želi voditi dijalog sa sindikatima oko mirovinske reforme, a na pitanje je li opcija da se u punu mirovinu ide sa 65 godina poručio je da su sve opcije otvorene “ako je cijela reforma na stolu”.
Kuščević je uoči Vladine sjednice rekao kako je odluka hoće li biti provjere 700.000 potpisa referendumske inicijative sindikata na Hrvatskome saboru, a Vlada namjerava pregovarati sa sindikatima.
“Želja nam je da sa sindikatima, koje uvažamo kao socijalnog partnera, napravimo dijalog i pokušamo pronaći zajednički jezik, jer bila bi šteta da se cijela mirovinska reforma povuče”, istaknuo je Kuščević izrazivši nadu da će sindikati pristati na pregovore.
Na novinarsko pitanje je li opcija da se u punu mirovinu ipak ide sa 65 godina, Kuščević je izjavio da “su sve opcije otvorene ako je cijela reforma na stolu”. Dodao je kako treba sjesti sa sindikatima i pokušati naći rješenje koje će zadovoljiti obje strane.
Marić: Sredstva za mirovine nisu upitna
Istodobno, ministar financija Zdravko Marić ustvrdio je da su sredstva za mirovine za ovu i iduću godinu osigurana i nisu upitna. “Mirovine ni u kojem slučaju nisu ni pod kakvim znakom pitanja”, naglasio je.
Ocijenio je da će indeksacija mirovina kakva je bila u prvom dijelu ostati ista ili slična i u drugom dijelu godine.
“Ove godine imamo nešto veću indeksaciju od onoga što smo planirali, vjerojatno ćemo trebati nešto viši iznos. Moja predviđanja su da će umjesto iznosa od 40 milijardi najvjerojatnije trebati 41 milijarda kuna”, rekao je.
Marić je poručio kako je načelno za dijalog, no ne može unaprijed komentirati situaciju što će biti ako prođe sindikalni referendum protiv mirovinske reforme.
“To nije samo pitanje mirovinskog sustava, primanja i izdvajanja za jednu ili dvije godine u smislu proračuna, nego se gleda i horizont kroz 30-40 godina”, upozorio je Marić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa