Plenković se sastao s bavarskim premijerom Söderom: Migracije i inovacije glavne teme

Zagreb, 02.05.2019. - Predsjednik Vlade Andrej Plenković primio je u posjet Markusa Södera, predsjednika Vlade Savezne pokrajine Bavarske. Na fotografiji Andrej Plenković, Markus Söder. foto HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es

Pitanja migracija i inovacija obilježile su u četvrtak susret premijera Andreja Plenkovića i predsjednika vlade Bavarske Markusa Södera, u prvom posjetu bavarskog premijera Hrvatskoj nakon 12 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo je treći susret Plenkovića i Södera, a prvi dolazak predsjednika vlade njemačke savezne države Bavarske Hrvatskoj nakon 12 godina.

“Prijatelji se trebaju posjećivati u njihovim domovima, posjećivati njihove zavičaje, dijelom je to izraz poštovanja prema prijateljima, a uz to možemo razgovarati o novim idejama”, rekao je Söder u zajedničkom obraćanju medijima s Plenkovićem u četvrtak u Banskim dvorima.

Ukupna trgovinska razmjena između Hrvatske i Bavarske prešla je 1,1 milijardu eura u 2018., u Hrvatskoj je prisutno 1300 bavarskih kompanija, a godišnje Hrvatsku posjeti 1,2 milijuna turista iz Bavarske, istaknuo je Plenković i ocijenio da to “svjedoči o raznolikosti naših odnosa i bliskosti dviju zemalja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trenutno oko 110 tisuća Hrvata živi u Bavarskoj za koje Plenković kaže da su “snažna poveznica između dvije zemlje u političkom, gospodarskom i kulturnom smislu”.

Dvojica predsjednika vlada razgovarali su o unaprjeđenju odnosa u okviru priprema za budući sastanak hrvatsko-bavarskog povjerenstva koji bi se trebao održati u Hrvatskoj. Dotakli su se strategije EU-a za dunavsku regiju te predsjedanja Hrvatske Vijećem EU-a u prvoj polovici 2020.

Razgovarali su također o suzbijanju nezakonitih migracija i Schengenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatska i Njemačka pa i Bavarska moraju imati jednu koordiniranu i konstatiranu politiku (…) problem migracija se treba rješavati na izvoru i pomoći članicama EU-a koje se nalaze na tom izvoru”, istaknuo je Plenković.

U Banskim dvorima potpisan je Sporazum o akademskoj suradnji između Sveučilišta u Rijeci i Sveučilišta u Regensburgu, u suradnji s Institutom Leibniz za istočnoeuropske i južnoeuropske studije.

“Znanstvena, istraživačka i sveučilišna suradnja jedan je od ključeva uspješne budućnosti”, rekao je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Söder je dodao da je potrebna suradnja na području inovacija, robotike i umjetne inteligencije jer smatra da se parcijalnim i samostalnim djelovanjem zemalja ne može puno napredovati.

“Nismo veliki kao Kina ili Amerika, ali kroz zajedničku suradnju, koju i danas želimo poticati, možemo biti snažniji”, rekao je Söder.

Ususret europskim izborima Söder je rekao da je “jako važno da ne budemo u skupini onih koji žele rascijepiti Europu, već onih koji je žele poduprijeti i osigurati joj daljnji napredak”.

Upitani o porastu desnih stranaka i na koji način tome treba pristupiti, Söder je rekao da će se u Njemačkoj protiv Alternative za Njemačku (AfD) morati boriti sadržajem i aktivnijom komunikacijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Čini mi se da je AfD preuzeo monopol nad društvenim medijima i zato trebamo ljudima bolje objasniti tko su oni i što žele te biti prisutniji u javnim raspravama”, rekao je Söder i dodao da je, barem što se tiče Bavarske, smanjen njezin utjecaj.

Plenković smatra da je porast ekstremnih stranaka, i desnih i lijevih, uzrokovan migrantskom krizom iz 2015., Brexitom i rastom društvenih medija te dezinformacijskih kampanja.

“U Hrvatskoj je to izmiješano s aktivizmom današnjih stranaka na polovima političkog spektra koje nemaju, ni u osobnom smislu čelnika ili zastupnika stranaka, minimum identifikacije s europskim putom Hrvatske”, rekao je Plenković.

Plenković kaže kako je ulaganje u znanost i obrazovanje ključ uspjeha EU-a

Poboljšanje konkurentnosti ulaganjem u znanost, obrazovanje i inovacije ključ je uspjeha za napredak Europske unije i svih zemalja članica na globalnom tržištu, rekao je u četvrtak u Zagrebu na okruglom stolu premijer Andrej Plenković na kojem je sudjelovao i predsjednik vlade Bavarske Markus Söder.

“Ne može niti jedna zemlja loviti korak s dinamikom četvrte industrijske revolucije ukoliko ne lovi korak s područjem obrazovanja, znanosti i istraživanja. To je ključ uspjeha i jačanja konkurentnosti, poticanja inovativnosti i spajanja akademskog svijeta s gospodarstvom”, rekao je u raspravi Plenković.

Plenković i Söder na okruglom su stolu pod nazivom „Bavarska i Hrvatska kao znanstvena odredišta partneri u Europskoj uniji“ na veleučilištu Vern govorili o znanstvenoj suradnji, razvoju akademskih resursa te jačanju akademske razmjene i gospodarskim inicijativama Hrvatske i Bavarske.

Söder je rekao kako je trenutno najvažnije razviti tehnologije na područjima umjetne inteligencije i robotike, ali i raditi na poboljšanju svih performansi tehnoloških inovacija.

“Moramo se potruditi da budemo pri vrhu razvoja, a ne da samo kupujemo proizvode drugih”, rekao je Söder te naglasio kako se u razvoju digitalnih tehnologija može sudjelovati iz svih dijelova Europe, neovisno o mjestu.

Plenković je rekao kako će se vlada i nadležna ministarstva više usredotočiti upravo na područja znanosti i tehnologije te ulagati u hrvatska javna i privatna sveučilišta, a “oni koji izlaze na tržište rada posjedovat će sva znanja globaliziranog svijeta danas, ne samo Europe”.

U Hrvatskoj bi se tako u STEM područje do 2020. trebalo uložiti 17 tisuća stipendija u vrijednosti od 180 milijuna kuna, rekao je premijer.

Raspravu je zaključio zastupnik njemačkog saveznog parlamenta Bundestaga Florian Hahn te naglasio važnost suradnje zemalja članica EU-a u svrhu poboljšanja konkurentnosti na globalnom tržištu.

“Treba nam Europska unija koja će se brinuti o pitanjima koja nacionalne države ne mogu riješiti”, rekao je Hahn te dodao kako države mogu ostati konkurentne samo ako intenziviraju inovacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.