Plenković smijenio ministra zbog jednog lošeg personalnog odabira, tko će njega smijeniti zbog 30 loših?

ministra
Foto: fah

Izvršna direktorica udruge U ime obitelji Željka Markić upozorila je na činjenicu da je predsjednik Hrvatske vlade Andrej Plenković, koji je smijenio ministra zbog jedne loše personalne odluke, još na vlasti iako ih je on imao trideset.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Filipović je smijenjen jer nije znao odabrati savjetnika. A Plenković nije smijenjen – jer nije znao odabrati 30 ministara”, napisala je dr. Markić na mreži X.

Plenković je u utorak smijenio ministra gospodarstva Davora Filipovića i njegova posebnog savjetnika Juricu Lovrinčevića, nakon što je objavljeno da je Lovrinčević nudio lokalnoj televiziji Mreži TV zakup oglasnog prostora za više državnih tvrtki i institucija.

Plenković sam ukazao na sumnju u korupciju

Prema pisanju medija, Lovrinčević je u velikom stilu raspolagao državnim novcima mimo predviđenih procedura, a afera ukazuje na kanale trgovine utjecajem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Plenković je na tiskovnoj konferenciji, na kojoj je objavio smjenu Filipovića i Lovrinčevića, priznao kako je riječ o naznakama korupcije, ustvrdivši istodobno da je oporba uz pomoć Lovrinčevića pokušala srušiti Vladu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Plenković smijenio ministra Davora Filipovića: Evo što je dovelo do toga

“Ukoliko su autentične te poruke i ako se njihov sadržaj kasnije pokaže točnim, to sve upućuje na školski primjer onoga što se naziva koruptivno djelo”, rekao je.

To sve dovodi do jasnog političkog zaključka da u takvim okolnostima nemam povjerenja u ministra koji ga je doveo na svoju inicijativu”, pojasnio je Plenković.

Za razliku od Plenkovića, Filipović je donio samo jednu lošu personalnu odluku

Time se nameće zaključak da je Filipović zbog jednog lošeg personalnog odabira morao napustiti ministarsku dužnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nameće se pritom i pitanje zar ne mora otići i Plenković, koji je imao daleko više loših personalnih odabira. Konkretno, Filipović se pokazao kao jedan u nizu, barem kad je riječ o ministrima koje je Plenković odabrao otkad je na čelu Vlade.

U dva Plenkovićeva mandata ministarska je mjesta napustilo 29 ministara, što bi bila dovoljna brojka za popunjavanje dviju vlada.

Od članova Vlade s početka njegova mandata ostalo ih je još samo troje. To su dvojica podpredsjednika Vlade, ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved te ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek.

Većina ministara morala otići zbog afera

Razlog čestim smjenama na ministarskim mjestima nije strateško promišljanje o učinkovitosti vlade, većina ministara morala je otići zbog afera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U vrlo rijetkim slučajevima odlazak s ministarskog mjesta nije se dogodio zbog političkog potresa, kao primjerice kad je riječ o bivšoj ministrici vanjskih i europskih poslova Mariji Pejčinović-Burić, koja je ministarsku dužnost napustila 2019. godine nakon što je izabrana za glavnu tajnicu Vijeća Europe.

>Ministrica Pejčinović-Burić kandidatkinja je za glavnu tajnicu Vijeća Europe – što znamo o njoj?

To je jedini slučaj svojevrsnog napredovanja, a za razliku od izbora Pejčinović-Burić na međunarodnu dužnost, mnoge druge ministre birala je policija i državno odvjetništvo. Odnosno, morali su otići zbog afera.

Neki su doduše otišli svojevoljno, poput prethodnika Marije Pejčinović-Burić na dužnosti ministra vanjskih poslova Davora Ive Stiera, koji je otišao zbog neslaganja s Plenkovićem, ili ministra financija Zdravka Marića koji se odlučio povući iz politike.

Samo ih mali broj otišao svojevoljno

No Stierov odlazak, ako imamo u vidu političko razilaženje s Plenkovićem, također bi se moglo protumačiti kao posljedica loše Plenkovićeve odluke.

Neki ministri otišli su zbog raskida koalicije, kao primjerice Mostovi Vlaho Orepić, Ante Šprlje i Slaven Dobrović, a neki zbog smanjenja broja ministarstava.

Veliki broj odlazaka međutim dogodio se pod pritiskom afera u kojima su se našli ministri, ali neki su morali otići zbog afera a nakon toga su napredovali.

Primjerice, ministrica gospodarstva Martina Dalić dala je ostavku 2018. zbog afere Borg a kasnije završila kao šefica Podravke, dok je njezin nasljednik Darko Horvat završio 2022. u zatvoru.

>Otišla zbog afere Borg, Plenković ju postavio u Podravku: Tko je Martina Dalić?

Lovro Kuščević, ministar uprave koji se 2018. proslavio zametanjem glasova podrške referendumu koji je pokrenula građanska inicijativa Narod odlučuje, morao je otići zbog nezakonitih poslova.

Rekonstrukcije, raskidi koalicija, uhićenja

Gabrijela Žalac bila je do 2019. ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije, a za njom se do danas vuku istrage zbog zloporabe položaja i ovlasti.

Nakon razlaza s Mostom, vladu je napustio i Mostov ministar uprave Ivan Kovačić, ali i HDZ-ov Pavo Barišić. Goran Marić, ministar državne imovine, Vladu je napustio 2019. godine.

>Miro Bulj za Narod.hr: ‘Kratko i jasno – Lovro Kuščević grobar je referenduma i izravne demokracije!’

Ivan Tolušić bio je na najprije ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije, zatim ministar poljoprivrede i podpredsjednik Vlade do 2019., a onda je uhićen.

Ministrica demografije, obitelji, mladih i socijalne politike Nada Murganić smijenjena je 2019. u okviru rekonstrukcije vlade.

Ministar zdravstva Milan Kujundžić smijenjen je 2020. godine, a iste je godine zbog tragedije u Oružanim snagama ostavku podnio ministar obrane Damir Krstičević.
Njegov nasljednik Mario Banožić smijenjen je nedavno nakon što je skrivio prometnu nesreću u kojoj je i sam stradao.

Ministar je bio i Marko Pavić, najprije rada i mirovinskog sustava, a zatim regionalnog razvoja i fondova EU, a mediji su pisali da je novac ministarstva koristio u privatne svrhe.

>Gabrijela Žalac ide u Remetinec: Mjesec dana istražnog zatvora za bivšu Plenkovićevu ministricu

Gari Capelli bio je ministar turizma do 2020. godine, kada je napustio vladu kao i ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak, ministar graditeljstva i prostornog uređenja Predrag Štromar i ministrica demografije, obitelji, mladih i socijalne politike Vesna Bedeković.

Josip Aladrović bio je ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike do 2022., kad je smijenjen zbog podizanja optužnice da je, dok je bio ravnatelj HZMO-a, zapošljavao po stranačkoj liniji.

Odlazak Tramišak uzrok napetosti između Plenkovića i Anušića

Ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak smijenjena je početkom ove godine, što je izazvalo neslaganje između Plenkovića i sadašnjeg ministra obrane Ivana Anušića.

>Plenkovićevi suradnici na predsjedništvu HDZ-a napali Anušića jer glasovao protiv smjene Tramišak

Ministar rada i mirovinskog sustava, zatim zaštite okoliša i energetike i na kraju gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić Vladu je napustio 2022., a ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Ivan Paladina u siječnju ove godine.

Uz većinu bivših Plenkovićevih ministara vežu se različite afere, a neki su završili i u zatvoru.

Sve to upućuje na zaključak da Plenković u svoja dva mandata na čelu Vlade nije bio vješt u odabiru najbližih suradnika. Jednoga, Filipovića, upravo je otpustio iz istog razloga. Pitanje je vrijedi li isti kriterij i za Plenkovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.